Pronat e dobishme e kastravec dhe Aplikime


Trangujve Wild, rritet, dhe tani në zonat tropikale dhe subtropikale të Indisë, janë paraardhësit e kastravec sotme është aq e njohur për të gjithë ne. Në trangujve të egra janë substanca të hidhura - kukurbitatsyny, për shkak të asaj që ata pangrënshëm. Ne u bë i vetëdijshëm për trangujve të gjata, ku u shfaq në Rusi - është i panjohur. Në ditët e sotme trangujve kudo dhe shfaqet shumë varieteteve të reja dhe varieteteve.
Shumë njerëz të gjejnë trangujve padobishme perimeve - një e ujit, të cilat kanë kuptim? Ata më kot nënvlerësojnë këtë kastravec të dobishme dhe të mirë-njohur.Kështu, prej trangujve të përbëhet nga 95% ujë, por ai përmban vitamina B (B1, B2), vitaminë C, minerale të ndryshme dhe enzimat projektuar për absorbimin më të mirë të proteinave shtazore. A janë ata - kalcium, fosfor, magnez, bakër, natrium, zink, për të përmirësuar tretje në kastravec përmbante acid dhe fibra.

Mjekët popullorë pronat e dobishme e kastravec të përdorur gjerësisht në praktikën e tyre mjekësore. Ka shumë receta popullore e sëmundjeve të ndryshme, kur është e aplikueshme pronat e dobishme e trangujve. Përdorimi i tyre është që të përdorin lëng kastravec si peshë në formë të pastër ose si pjesë e potions të tjera të shërimit.


Specialistët, nutritionists besojnë trangujve - infermiere trupi i njeriut. Ata kanë aq shumë kripëra alkali vetëm rrepkë e zezë mund të mundë këtë rekord. Trangujve të përmirësuar metabolizmin dhe kanë aftësinë për të shpërndarë gurëve të tëmthit dhe depozitat kripës në veshka.
Ju lutem vini re se pronat e dobishme e trangujve të ruajtura në gjendje të kripur.

Me trangujve, ju mund të shpejt të rivendosur çekuilibër acid trupi. Kjo është veçanërisht e nevojshme gjatë sëmundjeve të zgjatura lidhur me shërimin e plagëve purulent gjatë. Hani më shumë domate, dhe kohëzgjatja e trajtimit është ulur ndjeshëm.

Një nga avantazhet e kastravec është prania në të tartronovoyu acid që nuk kthehet karbohidratet në yndyrë dhe grumbullohen në trup.

Informacion për ata që dëshirojnë për të humbur peshë - 100 gram kastravec përmban vetëm 10 kalori.

Sipas ligjit, kastravec dhe gjeni pastrues përsosur choleretic, veçanërisht në qoftë se ju merrni ato së bashku me ujë (këtë të vërtetë të njohur për të gjithë nga fëmijëria).
Në mënyrë të ngjashme, përdorimi i tyre është i rekomanduar për eliminimin e edemë të lidhur me sëmundje të zemrës, si një diuretik, sepse ato përmbajnë kalium përshpejton rrjedhje e lëngjeve të tepërta akumulon në indet. Nga rruga, prej trangujve kalium në serra shumë më tepër se sa në trangujve rritur në kopsht.


Përdorimi më i mirë për qëllime mjeksore konsiderohen trangujve "moshave" për dhjetë ditë. Ato ndihmojnë trupin të presionit të ulët të gjakut, përmirëson normën e zemrës.
Si kusht masë paraprake degjenerative dhe inflamacion të muskujve të zemrës, si dhe të përdorin pronat e dobishme e trangujve.

Kur sëmundja tiroide janë në kripë lëng kastravec janë thelbësore.
Është e rekomanduar për të përdorur trangujve në pH të ulët, oreks të dobët.

Diabetikët duhet të hani ushqimin e tyre, sepse zinku përfshira në to.
Dhe me kastravec shëllirë mund të merren jo vetëm me një gjellë e mbetur, por me spazma dhe dhimbje muskujt viç.


Për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjes periodontale, atherosclerosis, tendosje të muskujve të zemrës, për të forcuar sistemin nervor, përmirësimin e kujtesës përdoret lëng kastravec. Në një përzierje e karrota dhe panxhar lëngje ajo ka efekte të dobishme në gjendjen e njeriut me semundjet reumatike.

Lëng kastravec me mjaltë Nëse ju merrni atë gjatë ditës në 50-75 ml vepron si antipiretik për ethe, të lehtësuar gjendjen në ARI.

Pronat e dobishme e kastravec dhe aplikacionet në cosmetology.

Përbashkët maskë kastravec kozmetike është i bazuar. Për më tepër, edhe në qoftë se vetëm të prerë kastravec në unaza hollë dhe të bashkangjisë në fytyrë dhe qafë fushë - kjo mund të jetë një përfitim i rëndësishëm. Hidratet lëkurë të përkryer, whitens dhe e bën atë të butë.
Me lëng shalqi rifreskoni lëkurën, zbardh atë, t'i jepte një rrogoz, kadifeje. Ai përdoret gjithashtu për të hequr Freckles, spote moshës, puçrra fytyre, djegien nga dielli të rënda. Për të hequr njollat ​​e moshës nevojë për disa javë për të vajos lëng kastravec disa herë të tyre të rinj në ditë.


Ju mund të bëni një maskë me një lugë gjelle lëng shalqi me shtimin e një lugë çaji bollgur, para-grimcuar në një mulli kafeje. Apliko për ballë për 20 minuta, pastaj pije me ujë në temperaturën e dhomës.
Është e dobishme për të fshirë periodikisht feta kastravec fytyra (kjo procedurë mund të kryhet gjatë përgatitjes së sallatë - të qenit në kuzhinë).
Nuancë e bëra nga trangujve, të ndihmojë në përmirësimin ngjyrën e lëkurës dhe zbut atë të përkryer. Për të përgatitur tretësirë ​​duhet hekura (ju mund të pres imët) trangujve të para, vë në një pjatë xhami dhe pour vodka. Pyetni në mënyrë që ajo ra maksimum diellor - 15 ditë. Pastaj aplikoni për të pastruar fytyrën. Rezultati është quajtur - në fytyrë!


Shumë të dobishme një herë në javë për të rregulluar për trupin agjëruar ditët e tij (kastravec). Kjo ditë më mirë dallimin e prodhimit, të anulojë stërvitje dhe i kushtoj vëmendje të plotë të trupit tuaj. Në këtë ditë, përveç gjysmë deri në dy kilogramë trangujve të freskëta nuk janë të rekomanduara për të ngrënë asgjë. Ky shkarkesë ndihmon në përmirësimin e metabolizmin dhe ndihmon të shpëtoj nga toksina, kripës dhe ujit të tepërt nga trupi.
Njerëzit të cilët kanë pasur një infarkt miokardi nuk është e rekomanduar për të përdorur produktet që rrisin fermentimin në zorrë. Perime te konservuara përkasin të tilla dhe për këtë arsye duhet vidyazykatysya nga përdorimi i tyre.


Kur gastrit nuk hani trangujve për shkak të përmbajtjes së tyre të fibra trashë, e cila shkakton acarim të mukozës stomakut. Ata e rekomanduar për të përdorur lëng kastravec apo enët diete e turshi.