Pronat e dobishme e frutave kivi


Me interesante kivi fruta një të njohur jashtë shtetit. Ky frut është një tuta pemë fruta dhe kjo është konsideruar vendlindja e Kinës. Përveç shije të shkëlqyer merituar respekt dhe fruta kivi veti të dobishme që ne e konsiderojmë.
Përbërja kivi fruta

Pesha e frutave mund të jetë 50-150 gram, i përbërë nga shumica e ujit merr kivi saj për 84%, pjesa e mbetur prej 16% të shpërndara si vijon: 1% llogariten për proteina, 10% - karbohidrate, fibra dietetike është dhënë paqe, monosaccharides dhe disaccharides , acid nikotinik. Kivi ka një vlerë shumë të ulët të energjisë: 100 g. produkti përmban vetëm 48 kalori.Në kivi përmban një sasi të madhe të pasura me vitamina. Që nga tul nga fruti ka një shkallë të caktuar të aciditetit, ajo mund të ruajë, me pronat e dobishme e kivit nuk ka humbur.

Cilat vitamina janë të përfshira në fruta origjinal?

Vitamina C - përmbajtja e tij është e madhe - 92 mg për 100 gram. produkt. Kjo është shumë më tepër se në limon, portokall ose speca.

Vitamina E - shpesh mungesa e vërejtur në mesin e tifozëve të dietat. Përmban vitaminë E në thelb është numri i tyre në produkte të naftës janë të larta (p.sh. arra). Përdorimi i fruta kivi do të plotësoj vitaminë E pa cenuar formë dhe abuzimi dietë.


Vitamina B9 është i njohur si acid folik. Për këtë fruta acide të pranishëm mund të japin vetëm brokoli - ai përmban sasinë më të madh të saj.

Vitamina B6, i njohur për ne si prona të dobishme pirodoksyn janë të nevojshme sidomos për gratë shtatzëna dhe lactating, fëmijët, të moshuarit. Përdorimi i vetëm një fruta kivi në ditë ofron 4% të kërkesave të përditshme të kësaj vitamine.

Si pjesë e kivi, përveç vitamina - elemente të ndryshme gjurmë janë mangan, jod, hekur dhe ushqyesve të tjera. A ka mjaftueshëm dhe makro - Kaliumi (100 gr Product -. 300 mg.), Kalcium (100 gr Product -.. 40 mg), Fosfor (100 gr Product -. 34 mg).


Pas studimeve të veçanta, shkencëtarët kanë zbuluar një pjesë të fruta kivi veçantë, enzimë të veçantë të quajtur aktynidin. Kjo enzimë është e nevojshme për ndarjen e suksesshëm të proteinave, normalizimit të koagulimit të gjakut, për stimulimin e sistemit të tretjes.

Në shije kivi fruta çdo person, në varësi të preferencave të tyre shije është diçka, me sa duket. Disa krahasoni shijen e tretë, të tjerët - banane dhe luleshtrydhe, dhe të tjerët - pineapple, perceptimi shije varet nga individi dhe për këtë arsye të ndryshme.


Pronat e dobishme e këtij fruti është, mbi të gjitha, në të veçantë, depo e tij të fortifikuar. Përmbajtja e lartë e vitaminës C bën të njohur një kivi madh mënyrë, përdorimi i të cilave kontribuon në parandalimin efektiv të ftohjet, të rritur imunitetin të dy të rriturit dhe fëmijët, parandalimin e infeksioneve, dhe eliminon problemet me anije.

Nëse hani rregullisht kivi, ju mund të përmirësojë trupin tuaj - kjo pemë është në gjendje për të hequr kolesterolit, absorbuar hekur në trupin e njeriut dhe të neutralizojnë ndikimin negativ të nitrateve në të gjitha sistemet e trupit. Një përfitim i madh i kivi dhe për parandalimin dhe reduktimin e rrezikut të kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. E pasur me fruta e saj elemente Përbërja dhe vitamina kivi ka një efekt pozitiv në tretje, metabolizmin, merr pjesë në normalizimin e metabolizmin e proteinave.


Pas një drekë të përzemërt apo ngopur darkën dendur të dobishme për të ngrënë fruta kivi - dhe. në mënyrë që të parandaluar shfaqjen e urth, ndjenja e shurdhim në stomak, belching.

Gjurmë elementet e përfshira në fruta kivi është një mjet i shkëlqyer për parandalimin e hipertensionit, trombozë dhe atherosclerosis (duke forcuar muret e capillaries dhe enëve të gjakut), dhe dështimit të zemrës.

Disa fruta të vogla kivi të përfshira në të përditshmen ushqyerit dietë, të çlirojë ty nga stresi, depresioni, me stres të tepruar fizike dhe psikologjike do të ndihmojë në rregullimin e sistemit nervor. Me Kivi atletët të rivendosur energjinë pas ngjarjes, pasi ky fryt është përdorur nga atletët si një nxitës natyrore.


Një nga vetitë më të dobishme të kivi - hequr kripërat nga trupi i njeriut, parandalimin e shfaqjes së gurëve në veshka.

Kivi Fruta është një produkt dietetike, kështu që mund të sigurtë të ngrënë nga njerëzit që vuajnë nga mbipesha. Ajo nxit djegien efikas yndyrë, ajo përmban shumë indeve të dobishme, i cili është i njohur për të gjithë ata që merret me çështjet dhe problemet humbjen e peshës është shumë e rëndësishme për të hollë, figurë elegante.

Pronat e dobishme e kivi bërë atë jo vetëm ushqim të dobishme dhe të vlefshme. Kivi mjaft përdorur gjerësisht në kozmetikë, duke i dhënë një ndikim të efektshëm në lëkurë, e pasuron atë me ushqyesve. Duke ofruar creaminess, qëndrueshmëri, rinovimin dhe hidratues.


Siç e dini, kivi duhet të pastër para përdorimit. A nuk e hedhin pastrim - ata vetëm mund të fshij fytyrën dhe qafën (para-pastruar) ose të bëjë një maskë fytyrën. Konfirmohen dhe toning efekt i garantuar!

Përkëdhel lëkurën tuaj edhe maska ​​të veçantë që moisturize lëkurës, rozhladyt, të japë një pamje të re, i pastër. Për të përgatitur këtë maskë duhet të shtrihet kivi, shtoni të ulët-yndyrë kos, përzierje mirë dhe të vënë në lëkurën të pastër. Mbani maskë për 10-15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Kjo maskë është përdorur për lëkurë normale. Për plakjen tul kivit lëkurë të përzier me djathë ose mjaltë.