Pronat e dobishme dhe të dëmshme të kos


Kefir për shumë është një nga pijet preferuar, madje edhe për ata që me një frymë nuk toleron qumësht dhe produkte të tjera të qumështit. Pronat e dobishme që karakterizojnë këtë produkt qumështi, ka kohë që janë studiuar nga ekspertët e ushqimit të dobishme dhe të përdoret në mjekësinë popullore dhe të ushqyerit. Bazuar në hulumtimet objektive, shkencëtarët thonë se ka prona të dobishme dhe të dëmshme të kos, kështu që e përdorin atë pa masë për të gjithë nuk është e rekomanduar.
Dikush është i sigurt se kos për shkak të mund të arrihet parametrat pothuajse të përsosur dhe parametrat për të arritur modele isha i vogël. Disa besojnë se bakteret e qumështit të dobishme të pranishme në kos ndihmojë stomak për të punuar si duhet. Në të vërtetë, kefir është në gjendje të japë një efekt shërues në sistemin e tretjes e njeriut dhe të gjitha organet e saj. Normalizimin microflora në zorrët, kefir ndihmon në parandalimin e infeksioneve të papritura ose bakteriale që mund të ndodhin në zorrë. Kjo kos Qëllimi i parë përmend mjekët, përshkrimin e recetave trajtim për ata që vuajtën rritje e jashtëzakonshme ose antibiotikët përdoren gjatë.Pronat e dobishme dhe të dëmshme të pijeve qumështit bazuar në faktin se në përbërjen e tanishme të Aminoacidet, vitamina dhe minerale. Disa janë zhytur me shpejtësi, ndërsa të tjerët metabolizmi i ngadalshëm për shkak kos nuk rekomandohet, madje edhe në sasi të vogla për ata që vuajnë shkelje.

Kefir mund të stimulojë prodhimin në organet immunomodulatory trupi - këto janë organizma që promovojnë shëndetin. Duke përdorur kos për të shpejt të hequr lodhjen edhe ajo që Ai vlerësoi në veçanti nga të rriturit. Pagjumësia dhe tensioni nervor gjithashtu mund të trajtohen me kos. Në sezonin e nxehtë që mund të shpëtojnë kos, shuaj etjen e padurueshme, pa blerjen edemë. Nuk e bëjnë, me siguri, dhe thonë se pronat e dobishme dhe të dëmshme e kos do të shfaqet e fortë në qoftë se konsumohen pa masë.


Shije e kos varet se si ju bëni atë dhe çfarë është përbërja e tij. Aciditetit shije të vendosur. Besohet se ajo është më e lartë, kos ka veti shumë të dobishme për shëndetin. Për të ruajtur të gjitha cilësitë e dobishme e kos, ajo është e rekomanduar për të ruajtur dhe për të shitur në enë të bëra prej qelqi, por sot teknologjinë e prodhimit, për fat të keq, nuk praktikohet. Qelqi zëvendësuar nga paketa më praktike dhe ekonomike vakum letre dhe plastike, apo enë plastike.

Mbani kefir nuk mund të zgjasë shumë kohë. E gjitha varet përsëri në përbërjen e tij. Pronat e dobishme ruajtur, për të përdorur kos për tre ditë pas prodhimit të tij. Produkti ruhet gjatë shtatë ditëve do të thotë se ajo është e përbërë nga preservatives dhe përbërësit që kontribuojnë në afat të gjatë, por magazinimit të rrezikshme dhe të padobishme.


Sot ofron shumë lloje të kos, secila me pronat e dobishme dhe të dëmshme. Për shembull bio-kos nuk është i rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga aciditetit. Byfykefyr konsiderohet e dobishme për ata që kanë pasur antibiotikë. Ata të gjithë të ndikojë gjendja e traktit gastrointestinal është ndikimi i dobishëm në qoftë se nuk e vetë-emëruar, dhe mjeku.

Kefir është një produkt i paçmuar që është i tmerrshëm gratë. Dhe jo më kot. Me ndihmën e shumë njerëzve arritur të fitojë luftën kundër mbipeshë. Në pritje, shumë kos dietat përfshirë mono-dietë të bazuar. Kefir mund të përdoret si një ditë të agjërimit, si ushqimi i vetëm. Përdorni kos në vend të darkë çdo ditë të javës mund të përballojë për të humbur disa kilogramë.


Ne nuk mund të përjashtojë fëmijët nga dietën kefir. Por në këtë rast, ju duhet të shohim në atë se ajo ishte e natyrshme, ose të përfitojnë nga ajo nuk do. Fëmijët nën tre vjet nuk janë aksidentalisht jepni kos dhe qumësht në kohën e gjumit. Këto pije janë fshehur ndikim qetësues, dhe për këtë arsye në gjendje për të ngritur një trup për të pushuar dhe çlodhur atë para se të shkojnë në shtrat. Zbutja e sistemit nervor, stresi nuk është gjithmonë dobishëm. Për shembull, shkencëtarët ka kryer një hulumtim në të cilin të rezultojë kemi gjetur se ajo ishte pasi të hahet kos para një provim apo punë të tjera që kërkon përqendrim të lartë, shkaktoi dështimin dhe dobësimin e kujtesës dhe vëmendje. Edhe pse ajo është e panjohur se sa i rritur duhet të pijë kefir për t'u çlodhur dhe të zhyt veten në një gjendje të çlirim.


Kefir - një produkt unik që nuk ekziston në natyrë në formën e tij të pastër, që do të thotë në prodhimin e fermentimit dhe thartim. Disa reagim biokimike që nënvizon prodhimin e kos, nuk e hapi shumë kohë më parë. Në ditët e vjetër të teknologjisë nuk e di kështu që ka ndikuar në sistemin e tretjes dhe zorrët mënyra të tjera.

Kefir është një produkt i dobishëm për ata fëmijë të cilët janë diagnostikuar me anemi. Ai gjithashtu e nevojshme me rakit, pneumoni, me oreks të dobët, reaksione alergjike, përveç alergji të qumështit dhe derivateve të saj. Për të marrë më shumë nga kefir cilësitë pozitive të nevojshme për të duhet të mësojnë se si për të pirë. Dhe kjo gjithmonë do të përpiqen të përdorin atë për të ngrohtë deri të lehtë gjetjen e një dhomë. Mos ngrohjes në zjarr, si në një shtet të ngrohtë është gjithashtu nuk rekomandohet për të pirë. Volley nuk përpiqet për të pirë duhet të pini për të marrë të vogla, sips ngadalshëm. Për të përmirësuar shijen e kos është shpesh shtuar sheqer - nuk është e ndaluar dhe nuk ndikojnë në cilësinë e përbërjen e saj. Futje e përditshme e pije të kufizuar vetëm karakteristika trupin. Nëse nuk ka contraindications dhe aciditeti normal - pini sa më shumë që është e nevojshme, për aq kohë sa shëndetin tuaj!