Pronat e dobishme e lëng kokrra të kuqe


Tradicionalisht, më popullor është lëng Berry në Evropën Lindore. Në ditët e sotme ata më së shumti të blejnë në dyqane. Por, para të gjitha zonjë vetë-respektuar rrokullisi një duzinë kavanoza produkt të vlefshme të pasur me vitamina. Edhe pse më i dobishëm është përdorimi i lëngje të freskëta. Në mënyrë tipike, lëng kosi Berry - kjo përkryer shuan etjen. Përveç kësaj, ajo është e dobishme. Pronat e saj medicinale janë në çdo kokrra të kuqe. Në disa lëng nga manaferrat dhe efektet e tyre në trup do të them më shumë. Çfarë pronat e lëng kokrra të kuqe të dobishme?


Lëng shalqi
Është e vështirë të mbivlerësohet ndikimin në lëng shalqi. Lëng shalqi është një diuretik i shkëlqyer. Kjo ndikon pozitivisht në sistemin e tretjes dhe të organeve gjakformuese, sistemin kardiovaskular, gjëndrat endokrine punojnë. Juicy shalqi përmban shumë lehtësisht të tretshëm dhe vitamina. Dhe ende përmban kripëra të magnez, hekur, natrium, fosfor, kalcium.


Lëng Cherry
Shërimi efekt në trup kanë edhe lëng qershie. Ata janë të pijshëm në temperaturë të lartë si një mjet për reduktimin e ngrohjes, për të përmirësuar tretje. Lëng Cherry rrit oreksin. Kur astma dhe bronkit është një agjent efektive expectorant. Lëng Cherry është e pasur me acide organike, karbohidratet, azotit dhe ngjyra.


Lëng rrushi
Lëng rrushi është i pasur me vitamina të ndryshme, glycosides, taninet, fruktoza. Në sekretim të urinës që ndihmon lëng Berry. Ndikimi i tij si uji alkaline. Për të shpërndarë gurë në fshikëz, me lodhje të përgjithshme dhe anemi Rekomando lëng rrushi. Dhe ulcerat, faringjit kronike, obeziteti, diabeti. Rrushi përmban fosforik, malic, salicylic, tartaric, sukcinik, limoni dhe acide të tjera. Është rreptësisht e ndaluar për të pirë lëng rrushi me tuberkulozi pulmonar.


Aronia
Në aronia lëng përmban sasi të mëdha të substancave, P-aktive tannic dhe pektin. Ju mund të shtrydh manaferrat lëng aronia në 60%. Është e dobishme në trajtimin e hipertensionit, arteriosklerozës. Njerëzit të cilët janë të prirur për trombozë, duhet të pini lëng në sasi të kufizuar. Ata që vuajnë nga sëmundje të peptike, lëng është i kundërindikuar.


Ferrë
Lëng i zi rrush pa fara përmban sasi të mëdha të hekurit, fosfor, magnez, kalcium, kripëra kaliumi, minerale të ndryshme, si dhe vitamina E, Art. Ky leng ndihmon me ftohje, një efekt pozitiv në çrregullimet e sistemit kardiovaskular, i cili eshte treguar për stomakut dhe zorrëve.


Lëng mjedër
Lëng Pulp butë përmban shumë hekur. Thelb ajo përmban askorbik dhe acid folik dhe komponimet e tjera aktive. Lëng butë dinjitoz të përkryer dhe stimulon oreksin. Gjithashtu ndihmon në sëmundjet e syrit. Më të dobishme janë lëngje të butë të egër e pyjeve.

Lëng boronicë
Lëng boronicë më e dukshme ndikon në trup në dimër, kur ftohjet janë përkeqësuar. Ai është efekt të dëmshëm në patogjene. Ai përmban shumë vitaminë C. Në shumë sëmundjeve boronicë lëng rrit veprimin e antibiotikëve dhe përgatitjet sulfanilamide. Ajo është e mirë tonet e trupit, ndihmon me sëmundje të veshkave.Lëng ferrë
Kur inflamacion i veshkave dhe fshikëzës dobishme në pronat e lëng ferrë. Blackberry lëng - një gjendje të mirë të përgjithshme mënyrë. Ajo shuan etjen në vapën. Ky lëng - një mjet multivitamin. Lëng Blackberry përmirëson tretjen dhe rregullon traktin gastrointestinal.


Lëng boronice
Lëng boronice është e dobishme në beriberi. Ai përmban shumë substanca të vlefshme që janë të dobishme për trupin tonë. Manaferrat, boronicat përmbajnë: acide organike, fibër, taninet. Dhe fruktoza dhe glukozë. Ky lëng është i dobishëm në sëmundjet e tretjes, të frymëmarrjes, arteriosklerozës, ftohjet. Lëng përmban një numër të madh të karbohidrateve të ndryshme, minerale dhe substancave azotike.


Lëng boronice
Lëng boronicë përmban sasi të lartë të carotene, kështu që është veçanërisht e dobishme për organet vizuale. Ende nuk janë acide organike, taninet, sheqerna të dobishme. Lëng boronice është efektive në përdhes, reumatizmi, çrregullime të stomakut dhe zorrët, përmirëson mprehtësi vizuale.


Lëng murriz
Ndonjëherë ju mund të shijoni lëng nga manaferrat për shkak të vlerës së saj të njohur për çdo amvise. Në këtë kohë, lëng i manave të dobishme në hipertensionit dhe sëmundjeve të zemrës. Lëng përmban carotene, acide organike, flavonoids, fruktoze, sorbitol, vajra esenciale, vitaminë C, taninet. Lëng Ndikimi nga manaferrat në trup, nëpërmjet pronave të dobishme nuk mund të jenë të ekzagjeruara.