Përfitimet dhe dëmet e lëngje të freskëta


Lëng shtrydhur fllad është i lidhur me përfitimet, shëndetin dhe shije të këndshme. Shumë pak njerëz mund të mendojnë se lëng në mënyrë të përgatitur me kujdes në shtëpi me cilësi më të mirë të frutave ose perimeve papritmas mund të jetë jo vetëm e dobishme, por edhe dëmtojnë trupin. Në përgjithësi mund të themi se të gjitha sigurimet se lëngje të freskëta provokojnë zhvillimin e diabetit - është supozime të pabaza. Kjo edhe konfirmon specialistë Gastroenterologji dhe endokrinologji. Nga lëngje të freskëta që ju mund të merrni një shërim mahnitëse efekt, kundërsulm, dhe më e rëndësishmja - vitamina dhe të paqëndrueshme.


Pa ushqyerit fruta dhe perime paimagjinueshme të shëndetshme, të mbështetur mbrojtjen e trupit dhe funksionimin normal të vetëm të saj siç duhet. Në lëngje përmban sasi mjaft të madhe të fibra, grup acid organik, vajra esenciale dhe pectins. Për lëngje të freskëta në asimilimin e plotë në trup dhe shpejt.

Megjithatë, lëng nuk është gjithmonë e dobishme vetëm në absolutisht çdo sasi. Kur ata thonë se është dobia dhe dëmi i lëngje të freskëta, të thotë disa karakteristika të organizmit dhe sëmundjet e saj, kur përdorimi i këtyre pijeve mund të ketë një ndikim negativ. Konsideroni rendin e lëngjeve më të njohura që janë të përgatitur në shtëpi.


Lëng Dardhë - pije e shijshme dhe origjinale. Ajo është ideale për njerëzit që duan të humbin peshë, sepse ajo është e rregulluar përmes procesit të ndihmon tretjen e ushqimit dhe të gjithë punën e lidhur me procesin e. Lëng dardhë mund të qetësohem të forcuar kapilarët. Gjithashtu nga lëngje shtrydhur fllad, me sa duket, mund të jetë efekt antibacterial ose antiseptik. Kjo vlen vetëm lëng dardhe. Ai është në gjendje të dobësojnë sulmet e dhimbjes, temperaturë më të ulët trupore në sëmundjet. Ofron efekt të shpejtë astringent në cystitis dhe pezmatim nervi. Është e dobishme për lodhje dhe tensioni nervor, heq dhimbje koke dhe eliminon marramendje. Përfitimet dhe dëmet nga pirja këtë lëng provuar. Kjo është për të ardhur keq është se shpejtesi mochevyvedeniya lëng dhe me urolithiasis ajo mund të jetë i mbushur me pasoja të padëshirueshme.


Lëng Apple mund të kënaq pothuajse çdo kohë të vitit. mirë, sot deficiti në çdo fruta është vërejtur. Në mollë lëng përmban një shumë të pronave të dobishme, por neyyazytsirno pak kalori. Të përfshira në mollë pektin dhe hekuri rekomanduar për anemi, dhe ata që dëshirojnë të nxjerrin trupin. Shumë dieta lejojë lëng përdorimi molle, dhe ata të cilët rregullisht e përfshirë në sport, ju merrni lëng molle sa më shpesh të jetë e mundur. Njerëzit në jetën atje pirja e duhanit dhe sëmundje të mushkërive të cilëve, ju duhet të pini lëng molle rregullisht. Kështu mund të themi se nuk ka dobi dhe dëm, edhe në këtë lëng. Ajo permban acid, e cila është ulcera absolutisht kundërindikuar, gastrit ose pankreatitit. Pas marrjes lëng molle mund të rrisin aciditetin në stomak, dhe kjo kërcënon urth dhe sulme të dhimbshme. Për dëme nuk ishte, thjesht nuk e pini lëng në prani të ju përshkruhen sëmundjeve.


Nga lëng të freskët nga njerëzit agrume të përdorura për të pritur vetëm mbushje të vitaminës C, e cila ndihmon të shpëtoj nga ftohjet dhe infeksioneve. Kjo është e drejtë, por kjo nuk është veçori e saj vetëm. Në lëng portokalli substancën e tanishme me të cilat për të forcuar enët e gjakut dhe për të shmangur goditje. Lëng është i dobishëm për trajtimin e veshkave për normalizim e mëlçisë. Hypertensive rekomanduar për të përdorur atë në gjithë ditës. Por përmbajtja e lartë e acidit në lëng portokalli i jep arsye për të besuar se nga ajo mund të marrë përfitimet dhe dëmet. Është rreptësisht e ndaluar për njerëzit që janë diagnostikuar sëmundje peptike, dhe është një sëmundje e traktit gastrointestinal. Zgjidh lëngje tuaja të tjera, diversiteti i tyre lejon të gjithë për të zgjedhur një lëng të sigurt dhe të shëndetshëm. Për shembull, karrota.


Lëng i freskët karrota përmirëson oreksin dhe fëmijët dhe të rriturit. Është e dobishme për dhëmbët dhe nervave në sistemin imun dhe tretjes. Kjo mund të ju ndihmojë të përmirësuar shikimi tuaj, kështu që është e rekomanduar shpesh për fëmijët në një moshë të re për parandalimin. Lëng karrote është gjetur në mesin e lëngut të parë për bebe, me stafin e tyre më të vlefshme. Dhe kjo është e rekomanduar për të rriturit infarkt, atherosclerosis, problemet tiroide. Sepse carotene gjetur në karrota, lëkura mund të bëhet verdhë, kështu që nuk pijnë më shumë se një litër lëng karrote në ditë.


Një përfitim tjetër është lëng panxhar. Kjo sasi e aminoacidet, hekur, jod, vitamina, sheqerna e natyrshme, ndoshta vetëm këtë lëng. Me atë që ju lehtë mund të përmirësuar lëkurën tuaj, rinovimin atë. Ndikimi i dobishëm është mbi mëlçisë, tëmthit, veshkave, normalizes stomak. Gjaku merr më të mirë. Trupi fiton aftësinë për t'i rezistuar viruset dhe bakteret, infeksionet bërë ballë sulmeve gjatë periudhave të rritjes së rrezikut të ftohjes dhe gripit. Lëng panxhar mund të bëjë trupin të prodhojë qeliza të kuqe të gjakut, enët e gjakut zgjeruar për të siguruar ndikim. Nëse ju torturuar pagjumësi, neurozë apo efektet e stresit, të përpiqen për të marrë lëng panxhar përditshme. Ai rekomandoi si një agjent parandalues ​​për hipertension. Lëng panxhar, përfitimet dhe dëmet është po aq e theksuar, nuk rekomandohet fëmijëve të vegjël. Filloni të shtypni dietë e fëmijëve ky lëng vetëm pas dy vjetësh të mos provokojnë reaksione alergjike dhe stomak mërzitur.


Rreth pineapple lëng mund të them se para së gjithash që është e dobishme për të përdorur atyre të përfshirë në sport dhe humbjen e peshës. Është djegiet e madhe yndyrë dhe ndihmon rinovimin e trupit. Ajo normalizes pankreasit dhe tiroide gjëndër, efekt parandalues ​​në formimin e celulitit. Megjithatë, nuk e pi ulcerat e tij dhe gastrit.