Përfitimet e karrota për trupin e njeriut


Përfitimet e karrota për trupin e njeriut është shumë e madhe. Përbërja e pasur përcakton pronat e saj medicinale dhe të dobishme. Në karotë përmban vitamina C, K, E, PP, grup B, numrin carotene madhe - një substancë të dobishme që ka aftësinë për të transformuar trupin e njeriut në vitaminë A.
Vlera ushqyese e karrota: proteina - 13% karbohidratet - 7%.

Flokëkuq janë gjithashtu të pasura dhe minerale që janë të nevojshme për trupin e njeriut: hekur, kalium, fosfor, bakër, kobalt, magnez, zink, jod, krom, fluori, nikel dhe të tjerët. Një karrota karakteristike erë është shkaktuar nga prania në të e vajrave esenciale të veçanta.Beta-carotene është gjetur në karrota, e cila është e njohur për të gjithë pararendës vlefshme të vitaminës A, ka një efekt pozitiv në funksionin e mushkërive, ndikon pozitivisht punën dhe statusin e organeve, forcon retinën e syrit, ndihmon për të përballuar me konjuktivit, nje blefarit, nje verbëri natën. Veçanërisht e dobishme është për trupin e vajzave të reja - për ta mbajtur lëkurën të rinj, shëndetin dhe bukurinë e saj, dhe gjithashtu forcon flokët dhe thonjtë. Karrota e para të përkryer shëron mishrat kështu që është e dobishme për të bëj karrota.


Provuar përfitimet e karrota për fëmijët, siç është vitamina A ka një ndikim të rëndësishëm në rritjen e. Çdo ditë, në mëngjes në një stomak bosh duhet dhënë fëmijëve nga 50 ml në 100 ml lëng karrote.

Flokëkuq përdorura në para dhe gatuar, si dhe një lëng.

Lëng karrote është përdorur për qëllime mjeksore në:
- vitaminë mangësi dhe hypovitaminosis Një;
- sëmundjet kardiovaskulare;
- artriti, anemia, artriti;
- veshkave dhe të mëlçisë;
- prania e gurëve të tëmthit: Mix lëng i një limoni dhe një gjysmë gotë ujë të nxehtë për të pirë. Përveç kësaj, përdorni një përzierje e lëngjeve të karrota, panxhar, kastravec (gjysmë filxhan 3 herë në ditë). Gurë filluar të shfaqen në disa ditë;

- Shkelja e metabolizmit mineral;
- aciditetit të lartë;
- ftohtë. Në mënyrë efektive trajton lëng karrote ftohtë - ta varros hundën në 2 pika në secilën vrimë hunde;
- dukuri me lëng karrote angina është përdorur për pije (100 ml lëng 50 oz. e ujit (të ziera), një lugë gjelle mjaltë). Gargarë përzierje përgatitur disa herë në ditë;
- mugth (në një përzierje e mjaltit bee natyral);
- parandalimin dhe marrjen e shpëtoj krimba (agjërimi pi 05 gota me lëng të freskët) gjithashtu mund të formulimit klizmë me lëng karrote.


Përdorni lëng karrota të papërpunuara për të trajtuar ulcerat, kancerit, për të përmirësuar mbrojtjen e trupit, rigjallërimin e pankreasit dhe gjëndra endokrine. Ai është në gjendje për të forcuar sistemin nervor dhe të japin energji.

Organizata merr lëng brenda, të jenë të vetëdijshëm se vlera e tij e rekomanduar duke filluar nga 05 litra në 4 litra. Me përdorim të rregullt të lëng, i cili është shumë i dobishëm për trupin e njeriut, metabolizmin, aktivizon punën e shumë sistemeve jetike, rritjen e oreksit. Lëng karrote është e rekomanduar për të marrë edhe nënat pleqsh.


Dobi të lëng karrote për trupin e njeriut është e qartë dhe nuk mund të merren në pyetje. Vetëm kur ju përdorni atë që ju duhet të shikojnë reagimin. Ka pasur raste të helmimit mjaft e vitaminës një përdorim të zgjatur me lëng karrote në sasi të mëdha. Ajo duhet të mbahet mend se të gjitha masat duhet të ndjekin. Nëse duke marrë lëng ju merren mendtë, të shkakton të përzier ose të tjera simptoma, të ndaluar për disa ditë lëng trajtimit dhe të kërkoni në reagim.

Kujdes duhet të futet dhe karrota në dietën e fëmijëve të vegjël nuk kanë një reaksion alergjik. Filloni me copa të vogla, shtoi me pure perimesh, dhe mungesa e efekteve anësore, të rritet gradualisht volumin. Në mënyrë të ngjashme, përparimi dhe lëng karrote - Shto një gjysmë lugë çaji lëng karrote në lëng molle apo një tjetër që tashmë është e njohur për fëmijën. Lëng shitur gati të përziera (kryesisht - Karrota-apple)


Benefits karrota gatuar në trajtimin e dysbiosis zorrëve, nefrit, neoplazmes malinje nuk provuar praktika. Në diabet ekspertët rekomandojnë përfshijnë karrota të ziera në dietë sa më shpesh që të jetë e mundur.

Pure patatesh përgatitura me karrota të freskëta:
- përkryer ndihmon të përballen me kolit;
- për shkak të përmbajtjes në këtë perime të paqëndrueshme zvogëlon ndjeshëm numrin e baktereve në gojë;
- përdoret për djegiet, gatuar karrota pure duhet të zbatohet për zonat e prekura dhe plagët ekzemë;


Për asimilimin e shpejtë dhe të plotë të provitamin A Trupi i njeriut është e këshillueshme që të hani karrota, duke shtuar se salcë kosi ose vaj perimesh. Për trupin e njeriut një karrota të mëdha favor qëndron në pronat përmbajnë formimin yndyrë, kjo ajo mund të japë vetëm lakër. Karrota e natyrshme e zakonshme dhe diuretik.

Healers tradicionale janë përdorur gjerësisht karrota, duke pasur parasysh pronat e tij të dobishme dhe terapeutike në praktikën e tyre. Shumë receta janë përdorur për të trajtuar kapsllëk, gurët në veshka, cystitis, hemorroide, sëmundjet e lëkurës në listën e përbërësve që përmbajnë karrota.


Flokëkuq mund të rrisë lëvizshmërinë e spermës në meshkuj dhe funksion oplodotvorytelnuyu.
Përfshije këtë rrënjë e dieta të ndryshme si një burim i vitaminave, ushqyesve.

Contraindications për përdorimin e karrota është prania e ulcera gastrike, përkeqësim formën kronike e gastritit dhe proceseve inflamatore të zorrëve.

Përfitimet e karrota shënuar në cosmetology - kjo perime përdoret në maska ​​të ndryshme për t'i dhënë lëkurës një hije të lehta e tan. Një lëng karrota të përziera me lëng limoni do të ndihmojë për të sjellë Freckles. Në qëllime kozmetike duke përdorur varieteteve lightest karrota, fërkim atë në rende gjobë ose wringing nga lëng në shtrydhëse frutash e perimesh.