Dietë më të mirë për mosmbajtjeje


Ndryshime të vogla në dietë mund të zvogëlojë sasinë e udhëtimeve tuaja në tualet. Zbuloni se çfarë duhet apo nuk duhet të hani për të reduktuar sasinë e urinimit.
Produkte të njëjta janë të prekur në mënyrë të barabartë në të gjitha dhe mund të çdo të shkaktojë një efekt të ndryshme.
Megjithatë, produktet e tilla shpesh irriton fshikëzës dhe shkaktojë urinim:Ushqime me shumë erëza dhe qepë të freskëta
Ushqimeve acid të tilla si domate dhe agrume
Pije me kafeinë, të tilla si kafe, çaj dhe çokollatë të nxehtë


Pije të gazuara, të tilla si limonadë dhe cola
Produktet e qumështit
Sweeteners artificiale
Ushqim të rëndëNjë tjetër shkak i zakonshëm i mosmbajtjeje urinar - është alkool, e cila, ashtu si kafeinë, është një diuretik (diuretik). Diuretics rritjen e prodhimit total të urinës, dhe njerëzit kanë për të shkuar në banjë më shpesh - kjo është mendimi i përgjithshëm i mjekëve.
Mjekët besojnë se mosmbajtjeje mund të shkaktohet nga presioni fizik në fshikëz, të tilla si copa të mëdha të ushqimit. Studimet kanë treguar se pesha e tepërt gjithashtu ka një efekt negativ në fshikëz dhe mund të shkaktojë mosmbajtjeje urinar. Kjo është arsyeja pse një nga mënyrat më të mira për të trajtuar mosmbajtjeje - hani në moderim, dhe ndjekin një dietë të ulët të shëndetshëm në yndyrë, të pasur me fruta të freskëta dhe perime.
Si për të ngrënë më të mirë, kur mosmbajtjeje


Zyra mosmbajtjeje - nuk është vetëm duke iu shmangur disa ushqime. Ja se si ju mund të përmirësojë dietën tuaj për të reduktuar acarim të fshikëzës dhe numri i nxitjeve papritur të urinojë:Pini shumë lëngje, sidomos në mëngjes. Kjo këshillë mund të duket paradoksale, por në qoftë se njerëzit nuk pi lëngje të mjaftueshme, urina e tyre bëhet shumë të koncentruar. "Në qoftë se ju të zvogëlojë sasinë e marrjes fluide, trupi juaj do të mbajë atë pothuajse të gjithë për të parandaluar dehidratim. Po, ju bëni më pak urinë, por ajo është më e përqendruar. Kjo mund të çojë në acarim të fshikëzës dhe përkeqësim i simptomeve "- shpjegojnë mjekët. Nëse ju të rritur sasinë e lëngjeve që pini, ju do të prodhojnë më shumë urinë, por ajo do të jetë i holluar. Uji - zgjidhja më e mirë, pasi ajo nuk përmban kalori, kafeinë, dhe nuk është i ngopur me dioksid karboni (jo hazyrovana). Vetëm mos pini shumë para gjumit, sepse ju nuk duhet të merrni deri shpesh gjatë natës.

Vë në dukje onions gatuar. Shumica e njerëzve të gjeni se qepë të freskëta shkakton overactivity e fshikëzës. Përpunimi termik do të reduktojë këtë efekt. Ajo mund të jetë më mirë në qoftë se ju përdorni të bëhet "e butë" hark, të tilla si shallots.
Hani më shumë fibra. Duke rritur sasinë e fibrave në dietë zvogëlon kapsllëk yyazytsirnist. Njerëzit të cilët kanë probleme të zorrëve (duke përfshirë kapsllëk), janë gjithashtu të prirur për probleme me fshikëz. Disa njerëz thonë se kur ata janë kapsllëk, statusi fshikëz gjithashtu është përmirësuar. Për të shtuar fibra në dietën tuaj, hani më shumë ushqime me drithërat, frutat dhe perimet netsytrusovыh.

Shkurtuar në konsum caffeine. Ju nuk mund të heqë dorë nga kafe ose çaj në të gjitha, thjesht zgjidhni varieteteve dekafeinato. Kafeina - një fshikëz të drejtpërdrejtë stimul dhe gjithashtu ka një efekt diuretik. Çokollata gjithashtu përmban kafeinë, kështu që nëse ju gjeni se kafeina bën që ju vizitoni tas tualet, hidhni çokollatë të nxehtë dhe çokollata. Shikoni gjithashtu në rrezik - zgjidhni varieteteve dekafeinato. Mos harroni gamë hazyrovana, kështu që ju mund të gjeni se dioksidi i karbonit gjithashtu irritojë fshikëz tuaj.

Shtoni disa lëngje frutash. Përdorimi mollë, rrush, qershi ose lëng boronicë e bën mjedisin tuaj urinë më acid që pengon zhvillimin e baktereve në traktin urinar. Bakteret mund të shkaktojnë infeksion të traktit urinar që zakonisht çon në urinim të shpejtë. Megjithatë, mjekët paralajmërojnë se karbohidratet qëndrimi; lëngje mund të jetë i lartë, por ju duhet për të mbajtur një peshë të shëndetshme, për të përballuar me mosmbajtjeje. Gjithashtu pini lëngje, nëse aciditetit irrituese fshikëz tuaj dhe ju bën më shumë gjasa për të vizituar banjë.
Shikoni përsëri në shprehitë tuaja të hahet dhe të përcaktuar se cila është e drejtë për ju. Ju yyazytsirno, shikoni se ushqim të shëndetshëm, pije e drejtë dhe refuzimin për të ngrënë, fshikëz tuaj nevrikosur, të zvogëlojë numrin e vizitave të detyruara banjo.