Kombinimi më i mirë i produkteve


Pse italianë domate spërkatën me ftohtë presion vaj ulliri, dhe anglo-saksonë të hani bollgur për mëngjes dhe pini lëng portokalli? Kjo nuk është vetëm kombinim të mirë të flavors. Dhe me të vërtetë shumica e njerëzve të doja të flas vetëm për shkak të një kombinimi të produkteve të jep trupi më i mirë se sa produkte të njëjta, por veç e veç. Pra, mbani në mend se herën tjetër, pickling mish ju mund të marrë hapa për të zvogëluar rrezikun e malignancies dhe ëmbëlsirë lasuyuchy - për të përmirësuar biokimi e gjakut. Sjellë përfitime shëndetësore kombinime të tilla si:
Domate dhe avokado


Në domate të përmbajtjes së lartë të lycopene, një antioxidant-pasur Carotenoid pigment që redukton rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Për thithjen më të mirë të carotenoids duhet të merret me yndyrna, të tilla si vajra bimore, të cilat janë të pasura me avocados. Në Mesdhe, ku avocados nuk e përdorin, përdorni vaj ulliri. Hulumtuesit e Universitetit Ohio kohët e fundit zbuloi se sallatë, kalitur e plotë (jo i skremuar) përbërësit lejojë trupit më mirë asimiluar jo vetëm lycopene, por edhe përmban lutein në perimet me gjethe jeshile dhe është veçanërisht e dobishme për ruajtjen e vizion të mirë. Nëse ju nuk më pëlqen Dressings trasha dhe salcat, provoni një sallatë spërkatën me arra copëtuar, fistikë ose djathë integruar.
Bollgur dhe portokalli lëng


Një studim i kryer nga Laboratori për Studimin e antioksidantë në Departamentin amerikan të Bujqësisë gjeti se përdorimi i vitaminës C e lëng portokalli së bashku me një pjesë të vërtetë (jo të menjëhershme) bollgur pastron arteriet dhe për të parandaluar sulm në zemër dy herë më të efektshme se bollgur ose lëng portokalli veç e veç. Duke çuar në këtë rezultat janë të dy produktet e komponimeve organike - Fenolet. Duke zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës ndodh duke ulur nivelet e kolesterolit LDL (densitet të ulët lipoprotein kolesterolit, apo të kolesterolit "të keq").Brokoli dhe domate


Studimet e fundit tregojnë se ky kombinim ndihmon në parandalimin e kancerit të prostatës, edhe pse mekanizmi i këtij efekti nuk është ende e qartë. John Erdman Jr, Universiteti PhD i Illinois, kryer një studim i cili konfirmoi se ky kombinim redukton kancerit të prostatës në minj, dhe e vetmja alternativë efektive - heqjen kirurgjikale të gjëndër. Ne e dimë se pluhur domate ngadalëson rritjen e tumoreve. Ne e dimë se të njëjtin efekt ka dhe brokoli. Dhe tani ne e dimë se së bashku ata veprojnë në mënyrë më efikase. Por do të dini saktësisht se çfarë substancë dhe se si të çojë një efekt të tillë jo më herët se pas disa viteve të hulumtimeve intensive.Boronica dhe rrush


Ka disa lloje të frutave së bashku të dobishme se sa vetëm një. Veprim antioxidant nuk është subjekt i kësaj të thjeshtë dhe sinergji (dmth forcimin e ndërsjellë për njëri-tjetrin). Fakti se asnjë nga antioksidantë mund të zëvendësojë kombinime të phytonutrients natyrore të përfshira në fruta dhe perime, e cila është një tjetër argument në favor të preferojnë produkt natyral farmaci vitamina. Përveç kësaj, fruta të freskëta dhe perimet, ka shumë substanca shkenca roli i të cilëve nuk është hetuar.Mishi i kuq dhe rozmarinë


Pjekje mish mbi një zjarr të hapur çon në formimin e një numri të carcinogens, megjithatë, në qoftë se një eksperiment të vogël me seasonings, ju mund të zbutur efektet e dëmshme të fibrave mishit djegur. Rozmarinë Spicy barishte, të cilat janë përdorur edhe në marinades për Barbecue Grills dhe përmban antioksidantë të tilla si acidi rozmarinë dhe Lysine, të cilat, në bazë të gjetjeve të një studimi të fundit nga Universiteti i Kansas, çoi në rënien e aminet kancerogjene heterociklike, të cilat paraqiten në zazharyvayuschemsya hapur ngrohjes në 190-210 ° C mish. Si funksionon kjo gjë? Iyazytsirno, antioksidantë të mbarsur mish dhe neutralizuar radikalet e lira të rrezikshme.Peshku dhe hudhër


Shumë të dashuruar e detit nuk e kuptojnë faktin se çdo pjesë e peshkut përmban shumë elemente gjurmë - zinku, hekuri, bakri, jod dhe selen - që plotësojnë dhe të rritur efektet anti-inflamator dhe redukton kolesterolin përmbajtura në të njëjtën copë peshku omega-3 acide yndyrore polyunsaturated. Gjithashtu, në qoftë se peshku gatuaj me hudhër, efekti është më e theksuar se në qoftë se hudhra është i ndarë dhe peshku veç e veç.


Bajame dhe kos


Ne tashmë e dimë se yndyrna "të mira" të ndihmuar trupin më të mirë të përdorur lycopene, por në qoftë se ne e dimë se shumë vitamina gjithashtu duhet yndyrna për asimilimin më të mirë? Këto vitamina janë të njohura si vitamina yndyrë shpjegueshëm A, D dhe E. karrota, brokoli, bizele të njoma janë plot me vitamina A dhe duhet të përdoret me yndyrna të shëndetshme - të tilla si, për shembull, vaj ulliri. Vitamina D është gjetur në peshk, qumësht, kos dhe lëng portokalli. Pra, shtoni disa bajame në tuaj (mundësisht jo yndyrë) kos, dhe gotë në mëngjes e lëng portokalli të bërë sanduiçe me djathë dhe proshutë. Në mënyrë për trupin mori më shumë vitaminë E, të përgatitur sallatë e spinaq, duke e mbushur atë me vajra bimore.