Dietë terapeutik pas operacionit apendiksit


Pas operacioni është kryer në trupin e njeriut, u hoq apendiksit, ndërsa e rëndësishme për të ndjekur një dietë të caktuar. Nëse ushqimi është i kripur, i yndyrshëm ose shumë i ëmbël, natyrisht, është shtim në peshë, kjo do të çojë në atë që do të ndodhë me problemin në stomak për shkak të një akordim të mprehtë. Ndërpreu funksionimin normal të zorrëve dhe të stomakut do të dëmtojë rritjen e vendit mbresë. Qepje janë larguar kohët e fundit dhe është zakonisht rreth 3-4 muaj protyy në vendin ku ishte ulur apendiksit, shëruar dhe të shkaktojë më dhemb dhimbje.Dietë terapeutik pas operacionit apendiksit duhet menduar më parë dhe ndoshta edhe i përshtatur në fletë. Për të qenë në gjendje të më lehtë të kontrollojnë veten. Çfarë duhet të përmbajë këtë lloj dietë: Së pari, kjo supave të lehta dhe broths. Supë peshku, borsch dhe okroshka - përjashtuar nga dietë, e njëjta vlen edhe për supë bizele, ajo mund të shkaktojë fermentimi dhe akumulimin e gazeve në zorrët. Ajo është e mirë për të gatuar supave në ujë ose supë perimesh, karrota, qepë, patate, dhe kungull konsiderohen të dobishme, leeks, panxhar. Një zierje e thjeshtë pije është e dobishme edhe si një kurs të parë. Supave për ata mësuar me një jetë luksoze, ose për të ndihmuar të shpejt të krijuar një atmosferë në stomak dhe të ikur nga ndjenjat e dhimbshme. Merrni perimet e nevojshme dhe pure tyre ose përdorin një përzierje për këtë qëllim. Pastaj, shtoni perimet në ujë, shtoni pak kripë dhe majdanoz. Kripe dhe piper më mirë të mos përdorin. Tani, çka në lidhje me zgjedhjen e pjatave. Ka dietë mund të bëjë më shumë :: kërpudha, çdo perime, por përveç konsumit të madh të patateve, është ende koll panxhar të dobishme, perime dhe peshk, omelets, casseroles me makarona, pa majonezë dhe ketchup.


Qull shumë e dobishme e oriz, bollgur, hikërror me perime. Peshk deti të kombinuara me perime ose drithëra, do të ndihmojë të pasurojnë trupin me vitamina esenciale dhe elementët gjurmë, të bëjë zorrët më të rregullt dhe produktive. Sa për produktet e mishit, të ngushtë për herë të parë në përgjithësi vidyazykatysya më të mirë pas apendiksit. Dietë terapeutik kërkon vidyazyka e këtyre pjatave që keni përdorur më parë në bollëk, kryesisht mish, djathë, djathë yndyror, qumësht, pasta, ëmbëlsira dhe ushqim të shpejtë. Megjithatë, mishi mund të hahet në sasi të vogla dhe lepur e dobishme do të merren parasysh. Lepuri mish - e bardhë, e tenderit dhe të butë, është konsideruar më të vlefshme dhe dietë. Pra kthehet dietë terapeutike dhe mënyra për të luftuar mbipeshë dhe gjithashtu të ndihmojë për të duken më të mirë, duke omolodytsya gjithë trupin.


Dietë terapeutik pas operacionit duhet të përfshijnë produktet e qumështit. Jo të dëmshme janë: kos me pak se 2% yndyrë, kos, qull qumësht, qumësht, veçanërisht e dobishme për të përdorur qumësht dhie. Jetë i sigurt për të ngrohur qumësht, ushqim të ftohtë për stomak dhe shumë e nxehtë të ndaluara. Pas apendiksit nuk duhet të harrojmë për përdorimin e frutave dhe manaferrat. Natyrisht, në dyqan çmimet fluturues, por në mënyrë që të mbulojë kaluar me sukses më të shpejtë dhe nuk e kanë për të shpenzuar një sasi të vogël. Për shembull, portokall, mandarina, pjeshkë, raspberries, luleshtrydhe - kjo është shumë e dobishme për trupin tuaj. Shega më shumë do të jetë shoku më i mirë, si ajo ndihmon në anemi dhe ngre imunitet. Sa për dardha, rrush, nectarines, ata duhet të hani pak, sepse ato përmbajnë shumë sheqer, por, megjithatë, e dobishme për trupin. Nëse jeni të vërtetë dëshironi të ëmbël, ju mund të hani alte, mjaltë, marmelatë dhe disa ëmbëlsira orientale, të tilla si kumbulla të thara, kajsi, fiq, datat dhe hurmë të thata. Këto produkte nuk shkaktojnë një rritje të kalorive dhe në këtë mënyrë të ndihmojë të shërohen më shpejt pas operacionit. Nëse e keni pëlqyer produkte të tilla si galetë, ajo do të zëvendësojë croutons, fara luledielli - drithëra, arra në asnjë mënyrë për manaferrat dhe fruta. Fara dhe arra pse të dobishme për aktivitetin e trurit, por në dietë mjekësore pas operacionit vetëm të shkaktojë dëm.


Kështu, duke përdorur vetëm ushqime të shëndetshëm, ndoshta ju jeni duke u përpjekur për të përballuar me sëmundje, të krijojë traktin gastrointestinal dhe të përfundojë luftën kundër peshë të tepërt. Pas muajit të parë të hahet përmbajtur, ju mund të përfshihen gradualisht në dietë ushqime të tjera, të tilla si patate të ziera, mish pule, veçanërisht të gjirit, pastaj bishtajore - fasule në salcë domate, bizele, por kanë salads vidyazykatysya. Është më mirë të mos përzihen ushqim si ju e bëri atë të sëmundjes. Plotësimi majonezë ndaluar krejtësisht. Është e rekomanduar që ka enët më të gatuar, enët e përgatitura me ndihmën e shuarjes ose duke përdorur pajisje të tilla të mrekullueshme si avullore. Kjo pajisje është konsideruar të jetë më popullor në mesin e njerëzve të cilët ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme, dhe në këtë mënyrë mund të ndihmojë dhe ata që përmbahen në terapi ushqyese pas operacionit. Cook me kënaqësi, kanë emocione shumë pozitive dhe e di se së shpejti mund të kthehet në eclairs konsumit të preferuar, rrotullon me fara lulekuqe, ëmbëlsira, salcice në pastë, pies me kërpudha dhe djathë, etj Në ndërkohë, të bashkohen në shëndetin e tyre dhe për të siguruar pajtueshmëri të plotë me kërkesat e dietë mjekësore.