Strategjia më e mirë dietë për njerëzit të moshës mesatare


Kjo nuk është vetëm imagjinatën tuaj. Si ne moshe, ajo bëhet më e vështirë dhe më e vështirë për të humbur peshë. Shpëtoj prej kg shtesë që mund të shkaktojnë lëndime, janë veçanërisht të vështirë për gra të moshës mesatare. Në raportin e tij të ri nga Universiteti i Pittsburgh Medical Center ofron grave strategjitë dieta të veçanta për humbje peshe pas menopauzës. Këto strategji janë të dizajnuara në formën e programeve afat-shkurtër dhe afat-gjatë.
Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore raporton se më shumë se një e treta e grave në Shtetet e Bashkuara vuajnë nga obeziteti. Të jesh rritet mbipeshë apo i trashë rrezikun e sëmundjeve, shembuj prej të cilave janë diabeti dhe sëmundje koronare të zemrës. Gratë yndyrë janë në rrezik më të lartë të shumë kancerit, duke përfshirë kancerin endometrial, kanceri i qafës së mitrës, kanceri i gjirit dhe kanceri ndoshta ovarian. Të jesh mbi peshë është i lidhur edhe me dhimbje në osteoarthritis më të ulët mbrapa dhe të gjurit.


Të rinjtë priren të kenë më shumë muskujve për të mbajtur një nivel të lartë të metabolizmit dhe kështu të djeg më shumë kalori në pushim. Por plakja ne kemi prodhuar më shumë peshë si yndyrë është më pak metabolically aktive. Pra, ne të djegur më pak kalori gjatë ditës. Përveç kësaj, gratë kaluar nëpër menopauzë, duke përjetuar ndryshime hormonale që shkelin funksionet e trupit dhe të bëjë humbje peshe më të vështirë.

Bethany Barone Gibbs - PhD, profesor i asociuar në Departamentin e Shëndetësisë dhe aktivitetit fizik - dhe kolegët analizuar të dhënat nga studimet që të përfshirë më shumë se 500 gra 50-60 vjeç që vuajnë nga mbipesha. Rastësisht studiojnë pjesëmarrësit u ndanë në dy grupe - furnizimin e parë të programit dhe intensitet të kontabilitetit e ushtrimit dhe e dyta - me kërkesat më pak për ushqimin e kontabilitetit dhe të aktivitetit fizik. Gratë ishin ditarë ushqim për katër vjet.

Siç pritej, gratë me më shumë planin e veprimit intensive humbur më shumë peshë. Këto gra kanë tendencë për të ngrënë ushqim më pak të skuqur, ëmbëlsirat dhe për të shmangur të hahet në restorante më pak - që kryejnë këshilla të përbashkëta të cilat janë dhënë nga mjekët dhe nutritionists. "Në mënyrë tipike, duke filluar një program humbje peshe, njerëzit janë të motivuar për një kohë të gjatë , - thotë Dr Gibbs. - "Ata kurrë nuk hani një shërbejnë e dytë të skuqura nuk hani një copë byrek, kështu mbipeshë do të bjerë" .
Por shumica prej nesh nuk mund të afat-gjatë të ndiqni një dietë të rreptë në mënyrë që pesha përfundimisht kthehet. Më shumë studiues do të paraqesë strategji të suksesshme për të ndihmuar gratë të humbur peshë dhe të shpëtoj peshë të tepërt?

Baza e të shumtën e strategjive është për të shmangur përdorimin e sheqerit - më pak desserts, pak sheqer ëmbël pijeve. Por rezultatet më të mira të arritura nga femrat, tregoi zëvendësimin e dietë të lartë kalori të mishit dhe djathit në më shumë fruta dhe perime. "Një ndryshim i vogël në dietë mund të japë një rezultat të mrekullueshme afatgjatë - tha Gibbs. - E gjithë kjo është e nevojshme - vidyazykatysya e skuqura në frëngjisht një herë dhe për të gjithë. "
Hulumtuesit kanë një lajm i mirë për gratë që duan të hanë. Restorante shmangur mund të ketë ndihmuar në humbje peshe afat-shkurtër, por nuk duket si mënyrë një metodë efektive për një kohë të gjatë. Kjo është për shkak të faktit se gratë që kanë humbur peshë me sukses, ndryshuar në mënyrë radikale zakonet e tyre të hahet (p.sh., pjesë më të vogla, më pak ushqime të yndyrshëm) dhe jo të angazhuar në dietat shkurtër kufizuese.

"Neyyazytsirno vështirë për të numëruar kalorive dhe për të mbajtur një ditar të ushqimit për vite, vite e vite" - pajtohet Dr. Gibbs.


Po në lidhje me sport?


Edhe pse ndikimi i sportit nuk është subjekt për të studiuar në këtë studim, ajo është ende një faktor i rëndësishëm që na ndihmon të qëndrojnë të shëndetshme për sa i përket se si ne moshe. Edhe në qoftë se ju nuk e humbni peshë, 50-vjeçari janë më pak gjasa për të marrë sëmundje kronike sesa ata që të çojë një mënyrë jetese i ulur.
Një studim i veçantë, përfundoi këtë javë në Universitetin e Teksasit Jugperëndimore Medical Center në Dallas, analizuar të dhënat e më shumë se 18.600 meshkuj dhe femra të shëndetshme. Të dhënat e regjistruara për rreth 26 vjet. Gratë që çojnë një jetë aktive, pasur një rrezik 20% më të ulët të sëmundjeve kronike, duke përfshirë sëmundjet e zorrës së trashë të mushkërive ose kanceri, sëmundje Alzheimer, sëmundjen kronike të veshkave, COPD, goditje, sëmundjeve koronare të zemrës, diabeti dhe kongjestionit të zemrës.

Edhe ushtrim i moderuar në mesme dhe të vjetër të çojë moshës për të reduktuar rrezikun e sëmundjeve kronike në të ardhmen. Dhe se kurrë nuk është tepër vonë për të filluar.
Nëse ju jeni vetëm duke filluar një program për stërvitje për herë të parë pas ju kthye 50, konsultohuni me mjekun tuaj, veçanërisht nëse ju tashmë keni një sëmundje kronike, ose kanë faktorët e rrezikut të tilla si pirja e duhanit, tensioni i lartë i gjakut apo kolesterol të lartë .
Të ndërtuar një program trajnimi në përputhje me këto këshilla nga Cedric Bryant - PhD, zyrtari më i lartë shkencor i Këshillit Amerikan për stërvitjen:Këshilla të lartë për ushtrime


Programi i plotë duhet të përfshijë palestër, ushtrime aerobike, ushtrime për shtrihen ushtrime për muskujt dhe fleksibilitet. Bryant këshillon:
1. Ushtrimi Aerobic: ecje, drejtimin dhe vallëzimi - ushtrim ushqen muskujt me oksigjen. Të detyruar të punojnë muskujt kryesore të trupit që është e dobishme për sistemin kardiovaskular dhe peshën tuaj. Tren 20 ose më shumë minuta në një kohë, tre ose katër ditë në javë. Ushtrimi duhet të bëhet në një ritëm që ju lejon të flisni - pa shkaktuar gulçim ose frymëmarrje tjetër vështirësi.

2. Forca e trajnimit, ngritje peshat trajnon fuqinë tuaj dhe sjellje, zvogëlon rrezikun e lëndimit të ulët mbrapa, dhe e përmirëson shëndetin e përgjithshëm. Filloni për të hequr peshën që nuk kërkon që ju shumë përpjekje, duke përsëritur rreth 8 herë. Gradualisht shtoni më shumë deri sa ju mund të bëni 12 repetitions.
3. Shtrihen: Shtrihen ushtrime të ndihmojë për të ruajtur fleksibilitet të mjaftueshëm dhe varg e levizjes në joints. Ky lloj ushtrimi gjithashtu redukton rrezikun e lëndimeve dhe dhimbje të muskujve. Yoga dhe Pilates janë të mira për të shtrihen profesionet, ata trajnojë muskujt kryesore të trupit dhe përmirëson koordinimin dhe ekuilibër.