Ushqyerit terapeutik në gastrit kronik


Sëmundjet që lidhen me stomakut bollëk. Më e zakonshme është urth, gastrit dhe ulçerë. Ka shumë mënyra dhe këshilla për të parandaluar dhe trajtuar këto sëmundje. Në këtë artikull ne do të flasim për atë ushqim diete duhet të merren me gastrit kronik dhe promovon një shërim ushqim të shpejtë? Ushqyerit terapeutik në gastrit kronik - të cilat preferoni?
Së pari, le të flasim për një Ulçera në stomak. Ajo është rezultat i fortë emocional përmbysjeve, përvojat, trauma, lodhje. Gjithashtu, dietë të sëmurë, pirja e duhanit, predispozitë gjenetike të kontribuojë në zhvillimin e ulcerat. Në shkelje e trupit duhet të kthehet në një mjek specialist, ai do t'ju kërkojë diagnozë të saktë dhe të ju tregojnë se si për të ngrënë me një Ulçera në stomak. Mos u mundoni për të kuruar ulcerat metodat e saj, ajo mund të çojë në pasoja edhe më të rënda. Më të mirë për të ndjekur urdhërat e mjekut dhe të monitorojnë ushqimin e tyre shëndetësore. Mjekët ulcerat përshkruajnë dietë. Këtu ndaluar dhe marrë në konsideratë detajet.1. ushqimi duhet të konsumohen në pjesë. Në ushqimit të shëndetshëm stomakut duhet të jetë i pjesshëm, që ka nevojë për të ngrënë shpesh, por në sasi të vogla çdo 2-3 orë. Edhe në qoftë se ju jeni shumë të uritur, nuk do të ngarkesës deri në bark dhe të hani çdo gjë që vjen i dobishëm. Ne duhet të jenë të kujdesshëm, të jetë në gjendje për të kontrolluar oreksin tuaj. Më pas vijon të ushqyerit klinike të rritet në një zakon dhe bëhet më e lehtë. Me të shpeshta njëri-ushqyerit dhe trupi bëhet më i qetë, zvogëlon rrezikun e overvoltage nervore.

2. Mos hani ushqime që duhet të jetë me kujdes prozhovuvaty. Ajo është e mirë për të ngrënë ushqim të thjeshtë, drita, e cila nuk mund të bëj, sepse barra në stomak pika.
3. Nga dietë duhet të përjashtojë apo të reduktuar konsumin e kripës në minimum. Në normën e stomakut ulçerë e marrjes kripë nuk duhet të kalojë 10 gram. Në doza të larta në stomak bëhet i përflakur.
4. Në ulçerë stomakut duhet vidyazykatysya i skuqur, ushqim erëza, mos e përdorni pijeve vështirë, çaj, kafe, pijet alkoolike duhet të fshihen. Ushqim të përdorura nuk duhet të jetë i yndyrshëm, të rëndë, i patretshëm. Në një Ulçera në stomak është e nevojshme për të hequr nga barra, jo të rrisë kapacitetin e saj.


Kjo mund të duket se yazvennykam nuk mund të marrë asgjë në të gjitha, ajo nuk e bën. Ju mund të hani këto ushqime dhe enët, produktet e qumështit, drithëra dhe qumësht, çaj i dobët, fruta, perime dhe peshk supave, bukë e bardhë (jo vetëm të pjekur dhe të thata deri pak). Ushqimi nuk duhet të jetë e nxehtë, është më mirë nëse ata janë në temperaturë dhome. Dobishme janë drithërat, veçanërisht tërshëra dhe hikërror, enët krunde gruri. Krunde gruri përmbajnë shumë vitamina, ato ndikojnë pozitivisht në stomak dhe sistemin nervor. Të moshuarit më të mirë për të ngrënë peshk dhe më shumë produkte të qumështit. Ata janë më të mirë zhytur trupin rritur.


Njerëzit me Ulçera në stomak më të mirë për të kaluar nga yndyrna shtazore perime. Edhe më të mirë për të reduktuar konsumin e ëmbëlsirat në minimum, sepse sasive të tepërta të karbohidrateve jep stomak, irriton mucous dhe kjo nuk është e favorshme për shërim. E ëmbël mund të hahet, por përmasa të kufizuara rreptësisht. Duke përmbledhur, mund të themi se njerëzit me Ulçera në stomak duhet të konsumojnë ushqime të qetë neutral që nuk do të irritojë mukozën e stomakut. Ky ushqim duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe të balancuar, përmbajnë vitamina dhe ushqyesve. Ne duhet të konsumojnë ushqime si prejardhje bimore dhe shtazore. Vetëm mos hanë ushqim skuqur, dhe hani ushqime të ziera ose steamed.


Ne të kthehet në gastrit. Sëmundje gastrit është e zakonshme dhe e përhapur. Dietë të sëmurë, mungesa e higjienës në përdorimin e produkteve që kontribuojnë në formimin e tendosje nervor e gastrit kronik. Ashtu si me të stomakut, të ushqyerit duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​përmbajnë vitamina dhe ushqyesve. Enët duhet të jetë i qetë, mos irritojë stomak. Ajo vidyazykatysya e ushqimit skuqur dhe të shkojnë në enët gatuar. Ushqimi marrin pjesë të vogla disa herë, vakt e fundit duhet të jetë 3-4 orë para gjumit. Ju nuk mund të marrë alkool duhet vidyazykatysya duhanin. Konsumi i ushqimit, ajo duhet të përtypur tërësisht, merrni kohë për të folur gjatë ngrënies, jo nervor. Nëse ju doni të kuruar gastrit kronik, ajo duhet të tregojë karakterin dhe vullnet.


Së fundi, urth. Gjithashtu si në sëmundjet e mëparshme duhet të ndjekin disa rregulla. Duhet të përjashtohen nga dietë tymosur, skuqur, ushqim erëza. Hani shpesh, por në pjesë të vogla. Mos pini duhan, mos pini alkool. Mos hani gjatë natës, vakt e fundit duhet të jetë disa orë para gjumit. Është e mundur për të vëzhguar dhe regjistruar në një ditar. Nëse keni ndonjë dhimbje në stomak, atëherë të rregulluar atë në ditar, dhe të përcaktojë se çfarë keni ngrënë atë ditë dhe se çfarë lloj të produktit shkaktuar dhimbje.

Mos kini frikë dhe të mendojnë se të gjitha është e humbur, asgjë nuk mund të hamë dhe të jetojmë është thjesht e pamundur. Kjo nuk do, thjesht duhet të rishikojë pikëpamjet e tyre për ushqim dhe të jetës, të vendosin se çfarë është më e rëndësishme: për shëndetin tuaj apo gotë verë. Një gotë verë është një kënaqësi të çastit, të cilat me kalimin e kohës mund të rezultojë (sorry per kete shprehje) në efekte të rënda shëndetësore, kur ajo nuk do të ketë asgjë: asnjë verë, asgjë tjetër. Është më mirë që të fut një zakonet pozitive dhe rrinë me ta. Në fillim është e vështirë, ju duhet të tregojnë karakter dhe vullnet, por me kalimin e kohës këto zakone do të bëhet normë, dhe trupi juaj do t'ju tregojë falë. Ata që vendosën të heqin dorë nga shëndeti tymosur një cigare, në fund të zhgenjeheni. Kjo nuk është një kërcënim, kjo është vetëm një deklaratë e vërtetë. Nëse ju nuk mendoni për shëndetin, nuk kujdesen për këtë, me kalimin e kohës dhe me moshën, ju humbni atë. Të jenë të kujdesshëm për trazirat në trupin tuaj.