Lepuri Mish dobi të tij dhe dëmi


Mish lepuri është e ndryshme në shije dhe cilësitë dietë, është ushqyese dhe ushqimi i shëndetshëm, kjo trajtojnë varieteteve të bardha e mishit. Proteina ai përmban më shumë se sa mish lope, mish derri, mish qengji, por ajo është më pak yndyrë, sidomos ngopur shqetësuar se në të gjitha të tjera të listuara këtu, kjo është ideale për njerëzit që vuajnë nga lloje të ndryshme të sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Mish lepuri dobi të saj dhe dëmi është drejtpërdrejt e varur mbi përbërjen dhe pronat.
Për vitaminë dhe mineral përbërjen e mishit të lepurit tejkalon të gjitha speciet e tjera. Ai përmban vitamina B, vitaminë C, acid nikotine. Minerale: fosfor, hekur, kobalt, fluori, kalium, mangan. Mish lepuri përmban pak natriumi, pra në lepuri diete pazëvendësueshëm, ajo trajtojnë produkte të ulët kalori. Por konsumi i saj i rregullt normalizes metabolizmin e yndyrave dhe proteinave. Në lepuri përmban një shumë të lecithin dhe kolesterol, për dallim, në sasi të vogla, i cili shërben si një parandalim i mirë i arteriosklerozës.Ndër të tjera, fakt interesant është e natyrshme vetëm mish lepuri për shtatë muaj lepuri vjetër në trupin tuaj nuk perceptojnë stroncium - 90 ai është i njohur, është një produkt i rënies së pesticideve dhe herbicideve, të cilat janë të trajtohen nga fushat tona për të marrë një të jepnin dhe të Mbrojtjes së Bimëve të lartë nga një shumëllojshmëri të gjerë të baktereve patogjene dhe kërpudhave. Mish lepuri mund të jetë i adoptuar për të reduktuar dozën e rrezatimit, që është veçanërisht e rëndësishme në trajtimin e kancerit. Proteinë është tretur me 96%, ky mish tender, ajo është e dobishme në pacientët me lezionet e tretjes. Njerëzit me llojet ekstreme të profesioneve: atletëve, pilotët, zhytësit, banorët e zonave të ndotura, gjithashtu nuk ka dëm për të ngrënë mish. Nënat pleqsh, adoleshentët dhe fëmijët parashkollor, njerëz të moshuar, veçanërisht, kanë nevojë për ushqim me proteina lehtësisht të tretshëm që është gjetur në mish. Bilanci optimal të ushqyesve dhe metabolizmin normale yndyrë mund të mbështesin shtimin e rregullt e ushqimit lepuri.


Lepuri yndyrë brendshëm është substanca bioactive, ajo është përdorur për të trajtuar plagët. Ajo ka veti anti-alergjike, kështu është përdorur për prodhimin e kozmetikës si bazë. Përbërja kimike e mishit të lepurit varet nga mosha e saj. Ajo që është e gjatë, mishi përfshira në ujin e tij pak dhe yndyra dhe proteina, në të kundërtën, në rritje, në kurriz të pushtetit dhe vlerën e produktit rritet. Ndryshimin si, dhe përbërjes amino acid, numrin e triptofanit, histidine, phenylalanine, acid aspartic dhe tyrosine, dhe anasjelltas ul sasinë e arginine, leucine, alanine, proline, glicine. Në mënyrë që të më e dobishme kufomat dietetike lepuri deri në 3 muaj të moshës, të vjetër lepuri, aq më shumë indet e muskujve përmban yndyrë, ajo rritet atje, dhe kjo zvogëlon cilësinë e tij dietetike, mish lepuri qenë gjithmonë e dobishme.


Përse hani mish lepuri të dobishme? Natyrisht, për shkak të proteinave të përfshira në të, si Ngjitëse shumë më të. Alergjik është e rekomanduar për të përdorur lepuri. Paktën përmban alergeneve, mish lepuri, kështu që mund edhe të përgatisë fëmijët për një vit. Në rastet e rënda të mëlçisë lepuri shumë i dobishëm, të dy të rriturit dhe fëmijët. Trupi i njeriut absorbon viçi vetëm 62%, ndërsa në mish lepuri me 90%.

Bazat purine (substancave azotike) përmban lepuri pak se mish të tjera dhe pacientët me përdhes ndonjëherë mund të marrë pak nga ajo. Nivelet e glukozës në gjak rregullohet edhe lepuri.


Truri dhe palca kurrizore mund të jetë e mirë për të ushqyer lepuri mish, kjo është një antioxidant i mirë që përmban vitaminë B12 përmirëson sintezën e ADN dhe myelin. Në hipoksi akute ose kronike rrit konsumin e oksigjenit në qeliza.

Lëkurës dhe mucous membranat janë mbajtur në gjendje të shkëlqyer, përsëri mish duhur lepuri dhe pronat e saj të dobishme si një antioksidant. Ajo përmban fosfor, pasi ai është i njohur, është pjesë e skeletit tonë.

Konsumi i rregullt i lepuri mbështet metabolizmin normale dhe ekuilibër optimal midis tyre. Është më e lehtë për të bëj dhe ajo është më e lehtë të tretet.

Përkundër të gjitha cilësitë pozitive të mish lepuri, ka një anë negative e të ngrënit të tij, ai mund të sjellë edhe dobi dhe dëm.

Siç e dini, ka shumë sëmundje të cilat nuk mund të hanë mish fare, nuk është një përjashtim dhe ky lloj i mishit.

Duke folur e dëmit, mbi të gjitha, duhet të specifikojë se mish lepuri, edhe pse më të vogla, por bazë purine kallaji. Ata janë marrë në trupat tanë të kthehet në urinës, dhe ajo është depozituar në nyje dhe tendons, duke dëmtuar ata, të çon në artrit. Sëmundjet Kjo trajtojnë si përdhes, dhe në fëmijët nën një vit e neuro-arthritic diatez. Kjo mund të reduktohet në qoftë se mishi i gatuar në disa ujëra.


Aminoacidet që hyjnë në trupin pas tretjes në zorrë, synylnыe konvertohen në acide të cilat, nga ana tjetër, mjedisi acidifikuara e trupit tonë. Në një numër të sëmundjeve, ajo nuk mund të injorohet, të tilla si psoriasis dhe artrit poryatycheskom atje, vetëm duhet të alkalize trupin e tij. Tretjen në zorrë, çdo mish shkakton proceset kalbur, lepuri, vetëm aq i mirë që pothuajse nuk shkakton ndryshime të tilla.

Këtu, ndoshta, të gjitha të dëmshme cilësi mish lepuri, por përndryshe, ajo është shumë e dobishme, hani shëndetin.