Drekë dhe snacks nga shtëpia në shkollë dhe punë


Nëse ju merrni me vete për të punuar apo për të shkollës drekë të shëndetshme apo diçka që mund të jetë një vakt të shpejtë, kjo mund t'ju sjellë një shumë avantazhe. Ushqim të shëndetshëm shtëpi mund të zvogëlojë yndyrë, kalori dhe natriumi në dietën tonë, e cila çon në përmirësimin e gjendjes së përgjithshme. Nëse ju bëni zgjedhjen e duhur, ajo do të ju ndihmojë të mbajë një peshë të shëndetshme. Darka që ju të përgatisë në shtëpi dhe për t'u dhënë fëmijën në shkollë mund të përmirësuar IQ e fëmijës suaj.
Sipas një studimi të publikuar në versionin online të Journal of Epidemiologjia dhe Shëndetit Publik, një dietë të pasur me yndyrë, sheqer dhe gjysmë-futur në dietë në moshën 3 vjeç, mund të ulë më tej IQ e fëmijës, ndërsa një dietë të pasur drithërat dhe ushqyesve të dobishme do të çojë në rezultatin e kundërt.


Për pushim tuaj drekë ishte i shëndetshëm, ju duhet:Zgjidhni ushqime të lartë në ushqyesve që ne kemi nevojë: fibra, proteina, kalcium dhe vitaminë C.
Shmangni produktet që përmbajnë një numër të madh të padobishme për ne substancave: yndyrna të ngopura, natrium dhe sheqer.Arrijnë shumë e lehtë për të dy objektivave, pra të përfshijë në dietë kokrra më të tëra dhe përjashtuar nga darkë të përgatitur ushqimin, hani ushqim të shpejtë, ushqim të shpejtë.


Dhjetë drekë dhe rostiçeri


Djathë dhe fruta. Vendoseni në një enë reusable një disa feta djathë të varieteteve të ndryshme, fruta që është e përshtatshme, të tilla si feta mollë apo rrush, i krisur gruri tërë.


Falafel në bukë pita. Në disa pjesë të supermarket vegjetarian për të blerë përfunduar Falafel pjekje (topat e bizele, chickpeas, thellë skuqur, meze të lehtë klasik izraelit). Të përgatisë atë që më parë, pastaj të fillojë me gjithë pita grurit dhe të shtoni disa hummus. Hummus mund të gatuaj veten ose të blerë të gatshme në dyqan.
Peshku. Shto peshk ton (ose salmon) sallata jeshile, salads makarona ose të bëjë sanduiçe me peshk. Për një përzemërt ton spërkasë rostiçeri ose salmon me uthull balsamic dhe gëzojnë shijen e krisur peshkut dhe drithëra.

A mbetje të mos lënë pas dore. Dietës licencuar me një diplomë master Maggie Hënë beson se mënyra më e mirë për të marrë një drekë të shëndetshme nesër - është që të fillojë me një darkë sot. Para se të paraqesë një darkë, ajo është pjesë e një enë dhe vënë në frigorifer, kështu që ju mund të merrni me vete në punë të nesërmen.
Sallatë me makarona të përgatitur paraprakisht . Nëse ju akoma keni makarona nga darkë të djeshëm, të bëjë një sallatë të ftohtë e makarona. Shto makarona ftohtë tërë cubes kokërr e djathë, shumë perime të ndryshme të prera imët dhe derdh përfunduar në shtëpi ose salcë. Baza e mbushjes të jetë vaj ulliri ose canola.

Bagels Pizza apo bukë. Për 5 minuta ju mund të bëni vetes një mini-pica. Furçë gjysmën e tërë bagel kokërr me salcë domate ose salcë pesto. Në vend të kësaj, bagels dhe pita mund të përhapet edhe salcë mbi të. Në sasi e vogël krye me djathë integruar dhe vënë perime tuaj të preferuar (green onions, domate, speca të kuqe, qepë, hudhër, kërpudha), pastaj pica tuaj në furrë për të shkrihet djathi. Nëse ju bëni të shkoni me pica, pastaj dele atë në gjysmë për të marrë një simite! Përfundojë pica dhe të marrin atë me ju për të punuar. Nëse ju jeni në zyrë ose mikrovalë sanduiç, ju nuk mund të piqem një pica në shtëpi, dhe të bëjë atë të drejtë në punë.

Mbani sallatë salcë në frigorifer në zyrë. Për të lehtësuar detyrat e tyre hëna mban sallatë tuaj të preferuar salcë drejt për të punuar në frigorifer. Shiko për mbushjen e ulët natriumi bazuar ose rapeseed ose vaj ulliri.
Motivet e Jugut. Merrni konseryvrovannuyu fasule, kullimin e lëngshme dhe të shtoni në salsa Bean, avokado, qepë të kuqe, marule Romaine dhe djathë. Ju do të dobishme për mbushje që mund të plotësoni një tortë-Tortilla. Për dietës licencuar me një diplomë master Karen Ansel është një pjatë të preferuar që shpejt mund të hani. Karen Ansel pjesë e Shoqatës Amerikane diete dhe është bashkë-autor i librit "Receta për foshnjat dhe fëmijët e vegjël."

Perime sushi. Në supermarket apo blej preferuar japonez sushi restorant perimeve. Kjo është një rostiçeri e madhe, sepse këto janë avokado dhe perime tokës, dhe përveç kësaj, ju nuk duhet të shqetësohen për erën e peshkut.
Marrja sanduiçe. Një natë më parë, në tërë Tortilla miell gruri me Vendos pesto jeshile ose pesto me domate diell tharë, tapenad ulliri ose mustardë mjaltë. Tjetra, vendosni një shtresë e feta e mishit të ligët ose djathë dhe perime të ndryshme (domate, qepë, marule). Që tortë është bërë me miell gruri tërë, ju mund të jeni siguruar se gjatë natës bëhet lagështi nga perimet.Katër sallatë për drekë 10 minuta


Enë reusable janë ideale për magazinimin salads. Sallatë mbeten të freskëta në qoftë se ju fushë salcë atë drejtpërsëdrejti gjatë drekës, kështu që të sjellë kontejnerë të vogla me një salcë (mirë, nëse mbushja është bërë nga bimë eterovajore ose vaj ulliri). Futja 4 salads të ndryshme.
Sallatë kalli. Mix spinaq ose marule Romaine (pushim duart), vezë të ziera, rozkryshenyy djathë blu me myk (ose djathë tjetër me myk), të prera në kube e avokado dhe domate dhe të ulët-yndyrë proshutë, prerë në kube ose feta hollë.

Sallatë kinez me pule. Mix zarzavate sallatë, pulë, të përpunuara në copa, karrota integruar, green onions dhe petals bajame.
Caesar sallatë me pulë. Për sallatë marule Romaine, e nevojshme, domate finely copëtuar, pulë dhe perime të tjera të zgjedhjes suaj dhe të krisur.
Sallatë e manave dhe arra. Merrni një sallatë të lë të errët gjelbër, manaferrat të freskëta dhe të ngrira, djathë blu me myk (fakultative) dhe arra. Nëse e dëshiruar, shtoni pule ose salmon. Ajo është mirë të përshtatshme për këtë sallatë dhe butë balsamic uthull për salcë.Katër opsione për drekë dhe një rostiçeri për ngrirjen


Soje gjelbër. Në çdo supermarket në departamentin e ushqimeve të ngrira ju mund të gjeni soje gjelbër. Dyqan fasule në frigorifer në mëngjes vënë pak në enë tuaj ose paketë për darkë ata mund të jenë unfrozen dhe do të hani. Në këtë rast, ju do të keni ushqime të lehta të pasura në proteina dhe fibra.
Mbetjet e mëngjes do të jetë darkë. Nëse e majta në pancakes tuaja mëngjes me drithërat, të përfundojë në çdo petull mbushur me mish pule apo sallam soje dhe ngrirja në një enë hermetik apo paketë të shumëfishtë. Nëse ju bëni enët vezë fundjavë (sanduiçe me djathë dhe vezë, shporta franceze tortë, frytattu ose dolli frëngjisht), dhe ju kanë lënë disa pjesë, ata mund të jenë të ngrira dhe pastaj të marrë një punë si një rostiçeri të shpejtë. Ju vetëm do të ngrohtë ushqimin në mikrovalë!

Mini-muffins. Muffins shtëpi mund të jetë një alternativë e madhe për ushqim gjysëm-të gatshme dhe të hahet të shpejtë. Kjo është vetëm nëse muffins e bëra me miell gruri tërë me pak vaj rapeseed (2-3 lugë për 12 muffins) dhe një sasi të vogël të sheqerit. Muffins mini mund të vihet në një qese të mbyllur dhe dyqan në frigorifer. Marrë ato me vete në mëngjes, dhe për darkë ata tashmë do të jetë e butë dhe të gatshëm për të ngrënë
Trekëndëshat me spinaq. Brumë trekëndëshat filo mbushur me spinaq dhe djathë shiten në supermarkete në departamentin e ushqimeve të ngrira. Podrumyanim tyre në thotë dolli dhe të marrë me vete në punë.4 e opsioneve shijshme snacking
Këto opsione nuk janë vetëm kalori, por edhe e shijshme. Ato përmbajnë proteina, një yndyrë pak dhe fibra.


Arra ose përzierje e arra dhe fruta të thata . Nëse mosha dhe mungesa të mundësojë që të alergji janë arra, kjo është një mundësi e madhe, si në arra përmbajnë fibra, proteina dhe yndyrna të shëndetshme. Fruta të thata, arra shtohet, rritet numri i "karbohidrateve" kalorive. Në një qese 28-gram përmbante një përzierje të 170 kalorive, 6 g proteina, 5 g karbohidratet, 3 g fibra dhe 8 gram yndyrë monounsaturated.

Djathë shkopinj. Dyqanet mund të gjenden me djathë mocarela shkopinj, djathë të mprehtë çedër dhe piper të nxehtë edhe në paketa individuale. Dy shkopinj djathë mocarela me yndyrë të ulët pjesërisht përmbajnë rreth 160 kalori, 14 gram proteina, 2 gramë karbohidrate, 0 gram yndyrë, 6 gram ngopur yndyrë dhe 40% të vlerës ditore e kalciumit.
Kokoshka. Nëse ju doni diçka të ëmbël, por crunchy, kap kokoshka, kap një punë me një thes (82 g), si një meze të lehtë. Çdo pjesë do të përmbajë 140 kalori, proteina 4 gram, 29 gram karbohidratet, 6 g yndyrë, 1 gram yndyrë ngopur.

Kos dhe fruta. Shtoni kos (220 g) me përqindje të ulët të yndyrës një gjysmë filxhan fruta të freskëta ose të ngrira. Në këtë rostiçeri të gjitha ushqyesve të duhur të balancuara: 185 kalori, proteina 12 gram, 24 gram karbohidrate, 3 gram fibra, 25 gram i ngopur yndyrë, 40% të vlerës ditore e kalciumit dhe 30% të vitaminës C.