Për të pirë apo jo për të pirë për të ngritur një gotë për shëndetin e tij


(CNN) - pijshëm moderuar mund të jetë e mirë për zemrën tuaj. Por në gratë rrit yyazytsirnist e kancerit të gjirit.
Ekspertët e konsiderojnë duke ofruar historinë mjekësore personale dhe familjare për të vlerësuar nëse në dëm të konsumit të alkoolit për shëndetin.
Studimet tregojnë se njerëzit malopytuschym shëndetshme se teetotalers. Por ata gjithashtu janë sëmundje më të zakonshme të mëlçisë.
A jeni ende i hutuar?
Një numër i madh i studimeve të efektit të alkoolit mund të jetë i komplikuar nga fakti se në kundërshtim me gjetjet e mëparshme vijon.


Studiuesit argumentojnë se përkufizimi i të dobishme ose të dëmshme të alkoolit për shëndetin e njeriut nuk mund të jetë një qasje e përbashkët. Kjo varet nga statusi shëndetësor, historinë e familjes dhe faktorë të tjerë të rrezikut. Këtu janë disa ide ekspertëve, të cilët mund të ndihmojnë të zgjidhur studime të alkoolit.


Unë pi për një zemër të shëndetshme?


Për vite të tëra, vera e kuqe ka një pije reputacion, parandalimin e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës - shkaku dominuese të vdekjes në Shtetet e Bashkuara.
Studimi, i kryer në vitin 2000, danezët kanë zbuluar se njerëzit që pijnë verë të kuqe, rreziku për të vdekur nga sëmundjet e zemrës është reduktuar nga gjysma në krahasim me nondrinkers. Disa studime kanë treguar se konsumi i moderuar i alkoolit rrit HDL ose densitet të lartë lipoprotein, i njohur si kolesterolit "të mirë" që mbron kundër sulmeve të zemrës.


"Një gotë në ditë për gratë dhe jo më shumë se dy burra patjetër të ndihmojë kundër sëmundjeve koronare të zemrës," thotë Dr Samir Zachary, drejtor i metabolizmit dhe shëndetësore efektet në Institutin Kombëtar të Alcohol Abuse dhe alkoolizmi. Në burra, pragu është më i lartë, për shkak se ata janë në shumicë, peshojnë më shumë dhe kanë më shumë enzimë që siguron asimilimin e alkoolit.
Ndërsa sa më shumë njerëz të moshuar me sëmundje arterie koronare dhe pirja e duhanit mund të përfitojnë nga sasi të moderuar të alkoolit, një i ri nuk mund të jetë aq i dobishëm, thotë Zachary.

"Konsumi i moderuar i alkoolit nuk është e gjitha e dobishme për zemrën", thotë Zachary, dhe, çuditërisht, paralajmëron se nuk duhet të mbështetet në alkool si një mjet për të mbrojtur zemrën.
"Nëse dikush dëshiron të hedhë stërvitje, të ushqyerit dhe mënyrën e jetesës të jetë vetëm një homebody dhe i tha:" Unë do të pini një gotë verë në vend të ushtrimit për të përmirësuar shëndetin e tyre ", kjo nuk do të jetë shumë e mirë. Një mënyrë jetese të shëndetshme është e rëndësishme, "- tha ai.
Dr Lori Mosca pajtohet. Mosca - profesor i mjekësisë dhe drejtor i kardiologjisë parandaluese në Qendrën Mjekësore të Universitetit Presvyteryanskom New York Spitali / Columbia në Nju Jork.

"Kjo nuk është aspak një strategji e rekomanduar për parandalimin e sëmundjes," thotë Mosca, ish-kryetar i American Heart Association Epidemiologjia dhe masat parandaluese. "Pirja e alkoolit çon në shumë pasoja negative."
Këto efekte përfshijnë rritjen e presionit të gjakut, rrit rrezikun e kancerit të gjirit në gratë dhe goditje në tru. Alkooli Abuzimi mund të çojë në një dobësim të muskujve të zemrës apo edhe dështim të zemrës.
"Problemi i të dhënave mbi ndikimin e alkoolit në zemër që ata janë të vëmendshëm", thotë Mosca. "Është e pamundur për të kryer hulumtime klinike. Të dhënat tona janë të kufizuara dhe nuk mund të marr me vete e marrëdhënieve të caktuara shkakor. Zakonet e njerëzve dhe njerëzit që përdorin verë të ndryshëm nga zakonet jo të pijshëm pijshëm. Këta faktorë mund të bëjë për një efekt mbrojtës. "Vërtetë birrë mirë verë dhe pije alkoolike?


Shumica nxitim rreth verë të kuqe është rreth resveratrol, një substancë gjetur në lëkurat dhe farat e rrushit, dhe flavonoids - antioksidantë të cilët mendonin se ata të reduktuar përmbajtjen e LDL, densitet të ulët lipoprotein, ose kolesterolit "të keq".
Flavonoids mund të ndihmojë në luftën kundër sëmundjeve të zemrës, por njerëzit duhet të pini shumë për të marrë një përfitim të vogël, thotë Zachary.
"Efekti pozitiv në zemër në birrë njëjtë, verë, shpirtërore, sepse ajo jep efektin e vetë alkoolit," thotë ai.

Dr Arthur Klatsky, asistent hulumtues dhe këshilltar i lartë në kardiologjisë «Kaiser Permanente» në pjesën veriore të Kalifornisë gjithashtu dakord që në këtë rast ndikimi i alkoolit në vetvete e bën.
Më e rëndësishme se kjo pije hetimore xhami i Merlot, një pintë birrë ose verë është për të studiuar njeriun jetese të pijshëm.
Njerëzit që pijnë verë kanë tendencë për një mënyrë jetese të shëndetshme, ushtruar më shumë, pi duhan më pak dhe kanë arsimim më të mirë - në krahasim me të pirë birrë dhe pijeve të vështirë. Prandaj, sipas Klatsky ndoshta se njerëzit që konsumojnë verë, të shëndetshëm, jo ​​e lidhur me substanca të dobishme që përmbahen në verë.Rrit rrezikun e kancerit të gjirit alkool?


Pothuajse të gjitha studimet tregojnë se abuzimi i alkoolit, në aspektin e përdorimit të dy ose më shumë gota në ditë është i lidhur me një rritje të rrezikut të kancerit të gjirit.
"Ndërsa nuk ka studime sugjerojnë se alkooli është e dobishme si një mjet për të kancerit të gjirit," tha Klatsky.
Në vitin 2007, hulumtuesit «Kaiser Permanente» gjeti se 01:59 gota pijeve në ditë rrit rrezikun e kancerit të gjirit tek gratë me 10 për qind. Sipas një studimi të 70,000 grave, ata që pinin tre ose më shumë gota në ditë, rreziku është rritur në 30 për qind.

Sipas Institutit Kombëtar të alkoolit Shpërdorim dhe alkoolizmi e pijshëm për të cilin shumë studime mbi efektet shëndetësore të alkoolit, "Alkooli mund të shoqërohet me një rritje të rrezikut të kancerit të gjirit në popullatën e përgjithshme", por "relative efekti i konsumit të moderuar është i vogël. "


Kjo është alkooli plakjes herët dhe kujtesës probleme?


Sipas studimeve të publikuara, abuzimi me alkoolin mund të çojë në faktin se njerëzit harrojnë ngjarjet e fundit, si dhe dëme në strukturën e trurit, nervor shkatërrimin e indeve të sistemit dhe rritje rrezikun e çmenduri.

"Ne ishim mësuar gjithmonë se alkooli është i dëmshëm, të dëmshme, të dëmshme në tru, në qoftë se ju shikoni në raste ekstreme," tha Dr Ron Petersen, kreu i Qendrës Kërkimore për Alzheimer Sëmundjeve Klinikën Mayo. "Nëse ju shikoni në një të moderuar, të butë [alkoolit upotreblenye] është më pak e qartë."
Disa studime epidemiologjike kanë treguar se konsumi i moderuar i alkoolit zvogëlon çmenduri multyynfarktnoy rrezik, një sëmundje që zhvillon për shkak të vështirësisë së fluksit të gjakut në tru.
"Unë besoj se në këtë dëshmi situatë dominuar që moderojnë konsumi i alkoolit mund të mbrohen", thotë Petersen, "Yyazytsirno, ajo është më e dobishme në moderim."

Sipas Institutit Kombëtar të Alcohol Abuse dhe alkoolizmi, e cila është një degë e Institutit Kombëtar të Shëndetit studimit të efektit të alkoolit në sëmundjen Alzheimer nuk është përfunduar ende.


Që nga alkooli është i dobishëm për shëndetin tim?


Gratë shtatzëna, gratë që marrin drogë, shoferët dhe njerëzit. Puna në pajisje komplekse nuk duhet të pijë alkool, thotë se raporti i Zachary nga Instituti Kombëtar i Alcohol Abuse dhe alkoolizmi e pijshëm.
Alkooli nuk është një "pilulë magjike", dhe ka mënyra më të mira për të përmirësuar shëndetin.

"Nëse pini alkool, ndiqni moderim", thotë Zachary. "Merrni atë për shkak se ju pëlqen, jo sepse ju duan të jenë të shëndetshme. Nëse ju doni të jenë të shëndetshëm, hani fruta dhe perime, të bëjë stërvitje. Merrni aspirinë fëmijës tuaj të përditshme, dhe ju jeni të shëndetshëm. "
Nuk ka rekomandime për konsumin e alkoolit, të përshtatshme për shoqërinë si një e tërë, përveç se abuzimi me alkoolin është e dëmshme, thotë Klatsky.
Grua e re, nënë apo motër me kancerin e gjirit e cila është e nevojshme për të duhur të vlerësuar rrezikun. Ndërkohë, burra të moshës së mesme të cilët kanë probleme me mëlçi, por janë të shqetësuar në lidhje me zemrën tuaj, ndoshta ju nuk duhet të pini alkool. Ekspertët thonë se çdo person duhet të marrë parasysh historinë e tij personale dhe familjare mjekësore dhe të konsultohet me një mjek.

"Shumica e njerëzve nuk pinë alkool për shëndetin", tha Klatsky, "Ky rekomandim duhet të jetë individual."
Burimi: edition.cnn.com