Ushqimin e duhur në adoleshencë


Një aspekt shumë i rëndësishëm për shëndetin e njeriut - të ushqyerit e duhur. Duke punuar mjek diete mjek është vakti duhur korrigjim në sëmundje të ndryshme. Ajo është shumë efektive dhe qasje korrekte. Për shembull, kohët e fundit ka kryer një studim shkencor që janë treguar se komplikimet e hershme pas infarkt miokardi, pothuajse 80% e varur nga ushqimi në periudhë postinfarction.
Fëmijët ushqimi korrektësia është gjithashtu shumë e rëndësishme. Gjyqtari për veten tuaj, trupi i fëmijës rritet, përveç fëmijëve të pothuajse çdo moshe janë mjaft jetese aktive, kështu që kostot e energjisë janë mjaft të mëdha për trupin. Ushqimin e duhur gjatë adoleshencës, të garantojë zhvillim të mirë dhe të qëndrueshme shëndetësore dhe fëmijëve.Ushqyerit e përditshme
Filloni me faktin se jeta e njeriut duhet të merrni mjaft karbohidrate, yndyrna dhe proteina. Përjashtimi i plotë i edhe një nga këto komponentë të sjellë pasoja të pakëndshme që do të manifestohet si sëmundjet e sistemeve të ndryshme dhe organeve. Përveç ushqimit duhet të shtohet produkte përmbajnë një sasi mjaft të madhe të vitaminave dhe mineraleve.
Në mënyrë që do ta bënte menu drejtën për të ushqyerit me gji, ju duhet të ndiqni disa parime.


Mëngjesi në adoleshencë
Mëngjesi për një të riu të jetë e lehtë nga njëra anë, nga ana tjetër është mjaft e kënaqshme. Ajo është më i përshtatshëm për ushqime të larta në karbohidratet: drithëra, produkte miell, por ata duhet të japin në moderim. Perevaryatsya produkte të tilla shpejt dhe japin energji për mëngjes.
Bazuar në zgjedhjen e pije në mëngjes, mos harroni se kafe mund të japin adoleshencë, por në doza të vogla. Nëse fëmija kërkon një kafe tepër të dobët Brew, mundësisht shtoni qumështin. Tea është si të mos jetë e qëndrueshme. Është vërtetuar se një saldim të fortë, në një farë mase, Addictive. E pra ashtu sikur disa ditë një fëmijë javë në vend të çaj dhe kafe në mëngjes pini një gotë qumësht. Mirë mëngjes të organizuar duhet të jetë e tillë që do të kenë për darkë, fëmija kërkuar për të ngrënë.


Dreka në adoleshencë
Drekë e duhur të ushqyerit është kur ju jepni komplekse ushqim për fëmijë. Kerkohet atributet darkë, vakt e parë, një pjatë e mish ose peshk, pjatë e dytë, sallatë, komposto ose lëng. Produktet e peshkut e dëshirueshme për të dhënë fëmijën të paktën dy herë në javë. Përshtatshme të ziera ose të pjekur të peshkut. Enët e mishit nuk duhet të jetë shumë yndyrë, dhe të trajtohen termikisht mirë. Sallatat duhet të përfshijnë perimet e nevojshme. Menu verë me perime duhet të ketë probleme. Salads dimrit si dhe përdorim të freskëta apo lakër turshi, përveç mirë për të mësuar një fëmijë për të përdorur qepë të freskëta dhe hudhër, ajo do të vazhdojë të jetë një parandalim i mirë i sëmundjeve të ndryshme infektive.


Darka në adoleshencë
Ushqimi i duhur për darkë në pikëpamjet e ndryshme të jenë të ndryshme. Besohet se darka duhet të jenë të lehta dhe të ngarkesës deri para se të shkojnë në shtrat nuk mund. Pavarësisht nga kjo, ka një tjetër pamje që ëndërrojnë, pavarësisht nga fakti se të gjitha proceset metabolike në trup ngadalëson, ushqimi tretet dhe absorbohet më mirë. Nga kjo darkë palë duhet të jetë mjaft të kënaqshme, dhe gjithmonë të përfshijë një mish të mirë të tretshëm, perime dhe një pjatë e dytë. Përveç kësaj, vëmendje duhet t'i kushtohet vakt ekstra të lehtë para gjumit. Për shembull, t'i japë fëmijës para gjumit pini një gotë qumësht.


Në qoftë se fëmijët refuzojnë të hanë
Në këtë rast, në qoftë se fëmija është krejtësisht i shëndoshë dhe nuk duan të hanë për mëngjes, drekë apo darkë, ajo nuk duhet të jetë e detyruar për ta bërë këtë. Normalisht, një refuzim i tillë i ushqimit do të thotë se ushqimi nga pritja e kaluara nuk është ende plotësisht perevarylasya. Prindërit shqetësohen për këtë të mos jetë thjesht vakt tjetër një fëmijë do të hani më shumë dhe vospolnytsya ushqyesve. Nëse fëmija është një adoleshent sistematikisht refuzon për të ngrënë, atëherë ju duhet të shikoni për një problem. Shpesh kjo probleme psikologjike në vajza të cilët janë të frikësuar e peshë të tepërt, por ajo mund edhe të jetë një fillim simptomë. Në çdo rast të vidyazyka sistematike e ushqimit duhet t'i jepet ushqim të rëndë.


Produktet që nuk janë të treguara për përdorim në adoleshentët
Kjo kryesisht produkte të tilla si patate të skuqura, biskota, dhe ushqime të tjera të cilat janë shitur në mënyrë aktive dhe të reklamohen. Rreziku dhe dëm të ushqimit dhe në mënyrë të qartë për të gjithë kjo përmbajtje e lartë e carcinogens dhe toksike nënproduktet e prodhimit, të tilla si patate të skuqura mbetet shumë naftës zmadhuar në të cilën ato janë përgatitur. Ajo është po aq e dëmshme sa ujë të ëmbël të gazuara. Përkundër kësaj këto produkte ende të lejohen të herë pas here fëmijë në moderim, kjo katastrofë globale për trupin Kategoritë ndodhë.

Ju gjithashtu nuk mund të japin fëmijës shumë ushqim i yndyrshëm ose erëza. Ushqimi i duhur nënkuptohet me nocionin e bilancit, dhe kjo do të thotë se të gjitha produktet duhet të jenë në moderim.

Çfarë duhet gjithmonë të mbahet mend
Kurrë mos harroni se adoleshentët traktit gastrointestinale akoma më të dobët se sa të rriturit, sepse në asnjë rast nuk mund të japin fëmijës ushqim ndenjur, edhe ajo që duket normale dhe ju nuk janë të korruptuar. I tërë ushqimi duhet të jetë ushqyer gatuar mirë dhe të përpunuara. Ajo duhet të shmanget që adoleshenti do të përdorë në mënyrë aktive erëza. Mos harroni, të gjithë duhet të jenë në moderim.


Përfundim
Ushqimi i duhur është një çelës shumë i rëndësishëm për shëndetin, sidomos në adoleshencë. Feed fëmijët tuaj të saktë, dhe të kujdesit të mirë që ofrohet. Mos harroni, gjëja kryesore është një qasje të balancuar dhe të arsyeshme për të ushqyerit e fëmijës.