Ushqyerit në jetën e


Operacioni i qëndrueshëm i trupit, mastering atë të gjitha elementet e dobishme dhe materiale, rrjedhën e duhur dhe të shpejtë të metabolizmit të sistemit të tretjes - një parakusht kyç dhe imunitet të lartë dhe shëndet të mirë. Ushqimi i duhur në jetën e njeriut përfshin të hahet në një dhe të njëjtën kohë. Ushqimi është shpërndarë në të njëjtën ditë nga numri i kalorive dhe një sërë elementeve kimike në të.
Ju gjithashtu duhet të merren në konsideratë dhe të vendosur e enët. Nëse një person është fizikisht i shëndetshëm dhe i pjekur, ekspertët rekomandojnë këta njerëz për të ngrënë gjatë ditës 3-4.Megjithatë, në rastin e disa sëmundjeve që janë të lidhur zakonisht me sistemin e tretjes, është më mirë për të ngrënë 5-6 herë në ditë. Shkalla e përditshme e ushqimit të shpërndara si vijon: mëngjes pikon, e cila duhet të jetë e barabartë me rreth 1/3 ndihmë financiare ditore; drekë dhe darkë përzemërt, të cilat duhet të përbëjnë rreth një të katërtën e normale. Nutritionists dakord se të ushqyerit e duhur - katërfish. Me këtë sistem, trupi do të thithin dobitë maksimale e substancave dhe vitamina të nevojshme.

Për orë të tëra produktet e pritjes janë të shpërndara në varësi të përbërjes dhe kalorive të tyre. Për shembull, ushqime që janë të larta në proteina - mish, peshk, bishtajore është e mirë për të marrë mëngjes apo darkë. Ata rrisin kapacitetin e sistemit nervor qendror. Më afër për të fjetur e rekomanduar për të ngrënë fruta dhe perime, produktet e qumështit, sepse ata nuk mbingarkoj organet e tretjes. Në natën nuk është e këshillueshme për të pirë çaj, kafe dhe erëza të nxehtë.


Kështu, ne mund të intensifikojnë sistemin e tyre nervor dhe të ndërhyjnë me gjumë normal. Sasive të tepërta të ushqimit ose mungesa e gjumit edhe përkeqësohet. Kur ju filloni për të ngrënë, hani, veçanërisht salads ose perime, pasi ato u rritën aktivitetin e stomakut, promovimin sekrecionet e stomakut lëng. Ushqimi nuk është e nevojshme që të shërbejë nxehtë 50? Nuk ftohtë 10?. Për zasvoyuvalasya ushqim të mirë, ajo duhet të bëj shumë kujdes. Gjëra të tilla si intervista, libra, televizion në masë të madhe të pengojë vakt duhur. Ky pre ushqimore sistemin e tretjes.


Nëse ju keni vendosur në orarin më të mirë të hahet nuk thyejnë atë, sepse ai kontribuon në parandalimin e traktit gastrointestinal. Hani moderuar dhe brenda arsye për shkak të hahet shkakton akumulimin e yndyrës dhe mund të çojë në sëmundje të ndryshme dhe zvogëlon aktivitetin e sistemit imunitar.
Correct splanuvavshy dietën tuaj, ne të zvogëlojë rrezikun e manifestimeve kronike sëmundje që na shoqërojnë për shumë vite. Për shembull, në qoftë se pjesë më të ulët në masë në enët, në jetën e njeriut nuk ka vend për gastrit dhe urth.


Në kushtet e grupmoshës, ka disa kufizime të cilat nuk mund të, por njoftim një moshë të re, por që kanë një chtytsya pushime njerëzit e brezit të vjetër. Një djalë i ri me një sistem tërësisht të shëndetshëm ndihmon tretjen e ushqimit mund të përdoret ndonjë produkt. Është e rekomanduar vetëm të dinë masën dhe nuk abuzojnë çdo një produkt. Të moshuarit nuk rekomandohen ushqime shumë të kripura, përndryshe ju mund të provokojë kriza hypertensive. Njerëzit më të vjetër se 50 vjet, veçanërisht gratë, duhet të hani më shumë ushqime me kalcium për parandalimin e osteoporozës (kockat i brishtë dhe thyerje të shpeshta në moshën e vjetër).


Ushqimi i duhur është i bazuar në përmasa optimale të proteinave, yndyrave dhe karbohidratet. Kjo është një punë e lehtë për të llogaritur se sa ata kanë nevojë për çdo person. Në jetën e njeriut të gjithë në mënyrë individuale dhe varet nga lloji i veprimtarive të cilat merren njerëzit. Për shembull, profesionistët janë duke lëvizur pak, por truri i tyre konsumon shumë energji, për shkak të kësaj, dietën e tyre të përditshme duhet të përfshijë 100-110 g. Proteinave, 80-90 g. Fat dhe 300-350 g. Karbohidrateve. Njerëzit të cilët merren me punë fizike, konsumatorët e energjisë janë muskujt, kështu që ata kanë nevojë për 115-120 g. Proteina, 80-90 g. Fat dhe 400 g karbohidrate. Përveç kësaj, çdo person ka nevojë çdo ditë për të njom trupin me vitamina dhe fibra.


Është konsideruar si dietë optimale përbërë nga mish, peshk, produkte të qumështit, frutave dhe perimeve. Ushqime të pasura me karbohidrate, uri mirë etje (ëmbëlsirat, miell), por përfitojnë nga ajo shumë pak. Në përgjithësi, konsumi i sheqerit pastë tepër të kufizuara. Edhe në qoftë se ju vërtet doni diçka të ëmbël, ajo është më mirë për të ngrënë një lugë mjaltë sesa karamele.

Konsideroni rregullat e përgjithshme të furnizimit me optimale:

1. freski e ushqimit. Kur ruajtjen e cilësisë dietetike përkeqësohet. A mos i lënë ushqim të gatuar për një kohë të gjatë, pasi ajo fillon procesin e kalbjes dhe fermentimi. Ajo është e mirë për të ngrënë ushqim menjëherë pas gatimit.

2. Bilanci dhe shumëllojshmëri. Edhe në qoftë se ju shtroj në vendin e punës, të urdhërojë shpërndarjen e dreka e nxehtë në zyrë. Pas të gjitha, gjëja kryesore në jetë - për të mbështetur dietë të ndryshme dhe të balancuar. Mos harroni: gamë të gjerë të produkteve në dietë, e më biologjikisht aktive substanca shkon në trup.
3. Të jetë i sigurt për të ngrënë fruta dhe perime të papërpunuara. Fruta të papërpunuara është një thesar shërimit të energjisë, sepse ato përmbajnë shumë më tepër vitaminë me elementët gjurmë se gatuar. Këto fruta dhe perime të rrisë normën e metabolizmit. Njerëzit të cilët janë mbipeshë, flegmatik, të prirur për dietë depresioni duhet të përfshijnë më shumë perime të papërpunuara dhe fruta për të rritur normën e metabolizmit. Por njerëzit me rritjen excitability përshtatet më shumë fruta dhe perime që janë gatuar në furrë ose steamed.

4. Sezonaliteti. Me fillimin e pranverës dhe verës duhet të hani më shumë ushqime bimore. Në dimër, në të kundërtën, ajo është më mirë për të shtuar në ushqimet tuaja dietë që përmbajnë proteina dhe yndyrna.

Pra përmbledhim: ushqimin e duhur, si dhe stilin e jetës - një ushqim të freskët, të ndryshme në sasi të moderuar është ngrënë me kënaqësi.