Ushqimi i duhur në sëmundjet e sistemit musculoskeletal Si për t'u marrë me mbipeshë


Sistemi musculoskeletal e trupit çdo ditë qëndron një peshë të madhe, e cila është të zgjeruara më tej në prani të peshës së tepërt. Peshë të tepërt të çon në shumë sëmundje, duke përfshirë shkakton dëme në sistemin e kyçeve - Arthrosis dhe artritit, të ndikojë negativisht në gjendjen e shpinë, duke shkaktuar zhvillimin e sëmundjeve degjenerative disk dhe disqe diskale. Për trajtimin e suksesshëm të patologjive të musculoskeletal nuk përdorin drogë. Është e nevojshme për të reduktuar peshën dhe për të mbajtur atë në një nivel normal. Studimet e fundit tregojnë se humbje peshe prej 5% krahasuar me origjinal (nëse trashje pacienti) jep efekt më të mirë parandaluese dhe terapeutike se përdorimi i terapive të trajtimit janë të kombinuara.


Lose peshë duke përdorur vetëm stërvitje, nuk respektuar rregullat e të hahet e pamundur. Përveç kësaj, një person vuan ata apo sëmundjeve të tjera të sistemit musculoskeletal, nganjëherë nuk mund të përballojë sportive intensive për shkak të lëvizshmërisë të kufizuar.

Pra, cilat janë rregullat që duhet të ndiqni për të formuar dietën tuaj të përditshme për pacientët e tyre të humbur peshë pa dëm për shëndetin?


Rregulli i parë - jo shumë e kufizojnë veten për ushqim.


Humbje peshe dietë duhet të jetë i balancuar dhe të përmbajë të nevojshme për funksionimin normal të trupit të proteina, yndyra, karbohidrate dhe vitamina. Parimi bazë, e cila është e bazuar në të ushqyerit e duhur - kalorive numërimin. Për procesin e hollim ndodhur pa probleme, ju keni nevojë për të reduktuar sasinë ditore të kalorive, por ende duhet të administrohen në një produkteve shumë ushqimore.
Rregulli i dytë - duhet të zvogëlojë sasinë e yndyrës në ushqim.


Plotësisht të eliminuar yndyrë nga dietë është e pamundur, ato janë të nevojshme për funksionimin normal të trupit. Thjesht të marrë me ushqim 40-50 gram yndyrë në ditë, përqindja e lipideve në kalori totale ditore nuk duhet të kalojë 30%. Shmangni duke marrë ushqimin: mish yndyror, krem, salcë kosi, proshutë, majonezë, gjalpë krem, djathë, djathë të përpunuara, akullore dhe krem ​​pastë. Ushqimi është më mirë të mos për të gatuaj dhe të piqem apo merak.Rregulli i tretë - "Po!" Karbohidratet dobishme.


Burimi kryesor i energjisë për trupin tonë është karbohidratet. Megjithatë, tejkalimi i trupit të njeriut konverton karbohidratet e sheqerna në yndyrë, e cila shtrihet "në gatishmëri". Për njerëzit e përfshirë në mënyrë aktive në sport ose punë fizike, nevoja ditore për karbohidratet është 400 -. 500 g, Përmbajtja e cila sheqerna (sakarozë, fruktozë, glukozë) duhet të jetë jo më shumë se 50 -. 100 g, dhe karbohidratet të tjera duhet të dorëzohen niseshte. Ajo duhet të kufizojnë konsumin e sheqerit (100% carbs!), Produkte miell, ëmbëlsirat, bllokime, mjaltë, patate.

Produkte në karbohidratet komplekse, shumë të dobishme - ata japin një ndjenjë të ngopjes, por nuk dëmtojnë figura. Këto përfshijnë - drithërat (sidomos hikërror), bukë me kokrra e tërë drithëra bukë diete të thatë.


Rregulli i katërt - përdorin indeve.


Në mënyrë që të zvogëlojë peshën e trupit në dietë duhet të përfshijë ushqime të pasura në fibra. Kjo nuk është tretur nga trupi, por stimulon zorrë, ndihmon pastruar trupin, duke hequr atë nga toksina dhe kolesterolit të tepërt dhe pozitivisht të ndikojë në rritjen e microflora normale zorrëve. Sasi të madhe të fibra gjenden në ushqime bimore, krunde dhe bukë thekre. Baza e dietë për humbje peshe duhet të shërbejë perime dhe fruta. Ky është një burim i madh i vitaminave dhe mineraleve. Në zarzavate të freskëta acid tartronova në dispozicion i cili nuk lejon konvertimin e karbohidrateve në yndyrë. Perimet kanë vlerë të lartë ushqyese, por kanë kalori të ulët. Sallatat e perimeve të freskëta (lakër, karrota, radishes, turnips, rrepkë), tucked një sasi të vogël vaj perimesh (mundësisht ulliri), të përkryer të kënaqur urinë dhe tretet mirë.Rregulli i pestë - "Mënyra Mënyra përsëri"


Vëzhgoni dietë, hani 3 deri 5 herë në ditë. Mundohuni të konsumojnë më ushqim kalori në mëngjes dhe pasdite. Nëse në mes të ngrënies ju do të ndjeni uri, ju mund të hani një mollë apo karrota, por nuk ka çokollatë apo një sanduiç. Pajtueshmëria me një dietë të tillë është i dobishëm jo vetëm për ata që duan të humbin peshë, por edhe për njerëzit të cilët kujdesen për shëndetin e tyre.


Rregulli i gjashtë - mos hani gjatë natës.


Një tjetër rregull për ata që dëshirojnë për të humbur peshë duhet të jetë, ndalimin e të hahet para gjumit. Darka, e lehtë dhe neobilnyy duhet të planifikojnë 3 - 35 orë para gjumit. Arsyeja është se gjatë gjumit trupi konsumon shumë pak pushtet, kështu që ushqimi është ngrënë, nata fillon të grumbulluar si yndyrë, e cila kontribuon në zhvillimin dhe përparimin e trashje.

Së fundi disa këshilla të thjeshta, por të dobishme:Në dietë e hershme, ndërsa ju merrni përdorur për të dietë të re, ju mund të hani sasi të mëdha të ushqimit, por kalori të ulët.
Pini shumë lëngje (ujë pa gaz, çaj të dobët të gjelbër, i holluar 2-3 herë lëngje unsweetened).
Hani i vogël dhe shpesh nuk lejojnë një ndryshim të madh në të hahet, ose thyen "uria neveritshëm" nuk do të kontrollojë veten.
Nëse ju nuk bëni punë të rënda fizike apo sportive, dietë kalori në ditë duhet të jetë më pak se 2500 kcal për burrat dhe 1700 kalori për gratë. Në disa raste, futje kalori mund të reduktohet edhe më shumë - nga 2000 për burrat dhe 1300 - për gratë.

Mundohuni të përdorni më pak herbs gatim dhe erëza. Shije e tyre rrit oreksin, edhe në qoftë se ju jeni të plotë. Në të kundërtën, erë e nenexhik, banane, mollë jeshile, trëndafilit ose livando shprehjes hapur të oreksit.Dietë e saktë në bazë të karakteristikave individuale të organizmit marr mjekun - dietist. Respektimi i parimeve të mësipërme do të çojë në të ushqyerit rezultat pozitiv të qëndrueshëm do të shërbejë si një parandalimin e madhe e sëmundjeve të sistemit musculoskeletal, përmirësimin e shëndetit dhe të japin lehtësinë e lëvizjes.