Ushqimi i duhur në sëmundje vaskulare


Një shëndoshë Trupi i njeriut - një makinë të mirë-i shkrirë, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm gjitha organet dhe sistemet, por puna e tyre të mirë-koordinuar mundëson për probleme të vazhduar zhvillimin e mëtejshëm dhe të ekzistencës njerëzore. Të gjitha organet e trupit tonë janë të përbërë nga qeliza të ndërlidhura ngushtë, dhe se si ata punojnë varet nga statusi i të gjitha organet dhe sistemet e trupit. Në çdo qelizë të trupit janë procese të caktuara në qelizat e kequshqyerjes shkelur funksionet e tij, ka një mosfunksionim i një organi.


Popullsia e zhvilluar vendet e vdekshmërisë sëmundjet kardiovaskulare zënë vendin e parë. Sëmundje në mbarë botën vaskulare sipas OBSH-së, 30% e popullsisë vuan. Krahasuar me Rusinë, në Evropë mesatarja është 3 herë 5 shifra më poshtë për burrat dhe 15 herë për femra.

Për të shmangur sëmundje vaskulare nuk duhet të presë për shenjat e para të sëmundjes të përmirësuar stilin e jetës tuaj. Së pari - vidyazykatysya zakone të këqija (alkoolit, pirja e duhanit), e dyta - ushtrimit të bëjë të moderuar, nuk është e nevojshme për të vizituar palestra, mjaft të mësohet veten në ushtrimin e thjeshtë gjatë ditës dhe shëtitjet në ajër të pastër. Kushti i tretë, dhe, dietë ndoshta më e rëndësishme, racional.


Nëse sëmundja vaskulare është përhapja e indit lidhor dhe stimulon formimin dhe rritjen e pllakave aterosklerotike që mbush lumen arterieve, duke shkelur organet e ushqimit, duke përfshirë edhe zemrën. Komponentet e pllakatë është kolesterolit - një substancë që është prodhuar kryesisht nga mëlçisë dhe hyn në trup me proteinat shtazore ushqimit që përmban. Kur bilanci lipidet (jep kolesterol) dhe karbohidrate (tregon një herë) shkëmbimin e atherosclerosis zhvillon nëse bilanci vërejtur, muret anije janë të qetë dhe bllokim ndodh.


? Predispozicion gjenetik (nëse nëna apo babai që vuajnë nga atherosclerosis, sëmundja mund të transmetohet për fëmijët).

? Funksion jonormal mëlçisë - trupi prodhon kolesterol dhe është përgjegjës për metabolizmin yndyrë në trup.

? Menopauza në gratë (në trup zvogëlon nivelin e hormoneve femërore seksuale, e cila gjithashtu funksionojnë si mbrojtjen e enëve të gjakut nga kolesteroli).

? Mellitus diabet - për shkak të rritjes së elasticitetit të sheqerit në gjak e enëve të gjakut zvogëlohet, ata të bëhet i brishtë, duke rritur akumulimin e sedimenteve.


? Pirja e duhanit - dëmton rrjedhjen e gjakut për shkak të vasospasm, e cila shkaktoi hit të nikotinës në trup, sipas akumulimin e kolesterolit rritet

? Abuzimi Alkooli - efekt të dëmshëm në qelizat e mëlçisë, duke shkaktuar ndryshime të pakthyeshme në trup që luan një rol të madh në metabolizmin e lipideve-karbohidrateve.

? Obeziteti - një metabolizmi çarë yndyrë shfaqet mbipeshë, i cili nga ana e tij të çon në stres shtesë në sistemin kardiovaskular.

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet të ushqyerit e duhur në sëmundje vaskulare.


Ushqimi i duhur është një faktor shumë i rëndësishëm në sëmundje vaskulare. Me përzgjedhjen e duhur të produkteve të rëndësishme për të organizuar një sistem të tillë furnizimit me energji elektrike në të cilën trupi do të marrë të gjitha substancat jetësore për ekzistencën normale njerëzore. Dietë racionale është për të zvogëluar numrin e kalorive në dietë dhe për të zvogëluar yndyrë dhe ushqime të pasura me kolesterol.

Nëse sëmundja vaskulare është i ndaluar - broths mishit, yndyrna shtazore, rropulli, vezë, trurin, yndyrë, ushqime të skuqura, pije alkoolike. Konsumimi i kufizuar i kripës, turshi, djegëse, ushqimeve acid, i tymosur.

Nga desserts për të përjashtuar përdorimin e cookies, muffins, krem. Kufizoni përdorimin e çokollatë, kakao, kafe, krem, sheqer,

Ushqimin e duhur përfshin:

Kryesisht bukë thekre, miell i pasitur, biskota vafer, bukë crispy, cake, pasta (në qoftë se nuk ka predispozicion për trashje).
Supave - vegjetarian preferuar, perime (borscht, supë lakër, borscht). Supë mishi nuk është më shumë se 1 herë në javë, fruta, qumësht, yndyrë të ulët.
Mish - viçi ligët, mish qengji, mish derri, pule, gjeldeti të zier në thelb, formë e pjekur, e preferuar gatim për një çift.

Enët peshku - me varieteteve të ndryshme të peshkut (krap, pozitë e lartë, cod, saithe, pozitë e lartë, cod shafran, merluza, Pike, etj). Harengë lejohet ngjyhet vetëm në çaj ose qumësht.
Që nga vezët gatuaj omelettes të proteinave shtuar casseroles.
Një shumëllojshmëri e salads me shtimin e perimet jeshile dhe prodhimet e detit, vinaigrettes domosdoshmërisht me vajra bimore

Këto produkte, fasule, kalë dori, spinaq, kërpudha të mirë për të përjashtuar nga menuja në sëmundjet e sistemit kardiovaskular.

Frutat, manaferrat dhe lëngje të ndryshme frutash, përveç rrushit dhe lëng rrushi janë të domosdoshme për ushqimin e duhur.

Çdo drithëra, enët makarona (vetëm kufizojnë trashje).
Sauces përgatitur supë perimesh.
Qumështi dhe produktet e qumështit - djathë, kos, qumësht i thartuar, djathrave të butë. Përdorimi i kufizuar i krem ​​dhe krem ​​yndyror.
Pije - ju mund të shtoni çaj qumësht, limon, kafe, natyrore (në sasi të vogla) dhe të pini kafe, hips supë.
Me një shumëllojshmëri të yndyrave përdorur vaj perimesh, vaj gjalpë është jo më shumë se 20g. në ditë.

Veçanërisht rekomandohet për sëmundjet e kripërave vaskulare pasura të kaliumit - patate, patëllxhan, lakër, selino, rrush, kajsi të thata, kajsi, kumbulla të thara, pjeshkë, pineapple, u rrit.


Në dietën e duhur duhet të përfshijë ushqime me përmbajtje të lartë të kripërave magnez (arra, bajame, soje, kënaqur, hikërror, drithëra grurit, krunde). Rol të rëndësishëm ka luajtur me vitaminë C (fruta agrume, lakër, currants, Kastrati, mollë), A (prodhimet e detit, karrota), E (vajrat bimore).