Ushqimin e duhur gjatë dietë menopauzë tregon lehtë


Ushqimi i duhur është i rëndësishëm gjatë menopauzës. Ju mund të pini vitamina dhe minerale në formë tabletash, por mbani në mend, trupi percepton përbërësit më të mira natyrore. Climax quajtur ndryshimet natyrore në gratë gjatë të cilit hormon përgjegjës për organet seksuale të punuar, ulur dhe të sistemit riprodhues puna ndërpritet. Shumica e grave nuk kanë pasoja ndryshime dhe në mënyrë të konsiderueshme ndikojnë në cilësinë e jetës, kompromentuar atë. Sëmundje më akute kronike shfaqet. Gjatë menopauzës ju mund të hasni dhimbje koke, disponimin dhe presion, rritje të mprehtë dhe të paarsyeshme ose rënie në peshë. Zakonisht, mjekët rekomandojnë HRT për gratë - terapi hormonale zëvendësim. Por jo të gjitha gratë që ajo vjen dhe ata vazhdojnë të vuajnë nga ndryshimet që po ndodhin. . Duke ditur se shumë probleme mund të shmanget duke normalizimit të ushqyerit gjatë menopauzës, ato duhet të përdoren në këtë mënyrë. Gjatë menopauzës ndodh është e dobishme për të kaluar në ushqim, steamed ose pjekje në furrë në fletë metalike ose pergamenë. Ulja e përdorimit të produkteve në dietë me mish të lartë yndyrë - veçanërisht brendshmeve. Të jetë i sigurt për të rritur futje tuaj të produkteve të qumështit kalori të ulët - që janë burimi kryesor i kalciumit, pengon fillimin e osteoporozën. Në enët detare peshk dhe pa kufizime - gjëja kryesore se peshku nuk ishte me vaj, por vezët duhet të jenë të kujdesshëm. 1 javë është e mjaftueshme. Ajo është burimi kryesor i verdhë veze veze kolesterolit, dhe tranzicioni të postoni menopauzë ajo ndikon negativisht në enët e gjakut.


Drithëra të dobishme miell i pasitur makarona nga gruri durum. Ata burimi kryesor i karbohidrateve. Krunde, thekon duhet të përfshijë në dietë, ata ndihmojnë për të optimizuar procesin e këmbimit. Fruta të freskëta, perime, manaferrat ndihmojë njom trupin me vitamina. Arra - një burim i madh i proteinave. Nga ushqime me sheqer nuk duhet të heqë dorë, por në vend të ëmbël biskota, çokollata dhe ëmbëlsira të shkojnë në të mirë karamele, pelte dhe marshmallows. Nëse çokollatë - kjo është vetëm i zi ose qumësht me një përqindje të mirë të fasule kakao. Ajo tonet e sistemit nervor dhe nuk saturating trupit me yndyrë të panevojshme. Dietë të rreptë gjatë menopauzës për ata që nuk vuajnë nga pesha e tepërt është e nevojshme. Por mbani në mend se në qoftë se keni pasur për të hequr qafe kg ishte thjesht për shkak të një çrregullim metabolik që është shkaktuar nga ndryshimet në statusin "e trupit, ata mund të mbeten për kohë të gjatë. Ju mund të ndihmoni veten duke shkuar në pushtet regjimin pjesshëm - deri në 5 herë në ditë - dhe ulur sasinë ngrënë në një kohë. Trupi, duke e ditur se tjetër vakt vullneti ardhura pas 3-4 orë, do të grumbulluar ushqyesve dhe yndyrë të tepërt trupore është shmangur. Nëse gruaja nuk ka motive menjëherë nga ndryshimet që ndodhin në trup, ose mesatarja shtetërore ishte e vështirë - zbuluar sëmundjet sistemike dhe kishte për të kufizuar vitalitetin - atë para se ajo mund të bëhet një problem me një grup të peshë të tepërt. Dietë për humbje peshe gjatë menopauzës - jo vetëm ngarkimit dietë me kufizimin e "akute, yndyrë, i butë." Gjatë organizmit të saj duhet të hyjë në vitamina themelore dhe minerale, ose do drastike plakjen. Ajo mund të shihet me sy. Nëse një listë e mineraleve bazë dhe vitaminat që trupi ka nevojë gjatë plakjes natyrore. kjo do të duket kështu. Në vendin e parë kalcium. Osteoporozën - problemi kryesor i plakjes femrave. Pastaj bor. Ajo i ndihmon kalcium zhytur. Ju mund të tërheqë në rezervat e saj nga pjeshkë, fiq, fruta të thata. Magnezi është zhytur nga arra dhe krunde. Ajo ndikon në disponimin. Lyhnynov kryesor burim flaxseed. Kjo substancë ndikon në fuqinë e Tides. Ushqimin e duhur gjatë menopauzës gjithashtu siguron rritje injektimin e omega-3 acide yndyrore dhe vitamina. Ata mbrojnë zemrën dhe për të zvogëluar thatësi vaginale. Peshk, arra, patate - Materiale burim. Të ushqyerit gjatë menopauzës mund të kontrollohet duke futur një dietë për vete produktet e nevojshme. Përkeqësuar shikimi - blueberries, swings humor - një grusht rrush të thatë dhe kumbulla të thara. Ushqim Korrigjimi ndihmojë të përmirësuar cilësinë e jetës.