Psoriasis sëmundje ushqyerit


Në këtë artikull ne do të diskutojmë simptomat e psoriasis dhe dietë, ushqimin e duhur dhe psoriasis sëmundjes. Ushqimi i duhur përdorur për të trajtuar një kohë të gjatë. Asclepiades, një nga mjekët e antikitetit, të përshkruar në hollësi rregullat e produkteve ushqimore për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Kryesisht shqetësuar funksionin biosintetike të mëlçisë (aftësinë për të prodhuar substanca të nevojshme në metabolizmin), metabolizmin, përqendrimi i elementeve gjurmë dhe vitamina të cilat janë të përfshirë në proceset Redox, metabolizmin e proteinave.


Simptomet e Psoriasis
Quajtur psoriasis, një sëmundje kronike në të cilën lëkura duket shelushaschyhsya shumë papular (ngrihet mbi lëkurë) puçrra. Deri më tani, nuk hulumtohen plotësisht arsyet e paraqitjes së saj. Ka disa teori të psoriasis, neurogjenik, gjenetik, metabolik, infektive, imun. Por më yyazytsirno se sëmundja shfaqet për shkak të faktorëve bazë dhe arsyet grupit. Gjeti se ndërsa ka shkelje dhe ndryshimet në të punojnë jo vetëm lëkurën, por edhe të gjitha sistemet dhe organet.


Ngrënie në psoriasis sëmundjes
Nga fakti se pacientët me psoriasis duhet ndjekur ushqimin e duhur, të gjithë ekspertët bien dakord. Megjithatë, për trajtimin e kësaj sëmundjeje nuk është zhvilluar ndonjë dietë të rreptë. Të ushqyerit klinike duhet të bëjë individualisht, duke marrë parasysh intolerancën e ushqimeve të caktuara. Ndryshimet që ndodhin në metabolizmin yndyrë, të inkurajojë procesin keratinization lëkurës, në fjalë të tjera lëkurë. Sëmundja merr kohë të gjatë, e vështirë shërohet. Fillimi është paraqitja e papritur e psoriasis në sipërfaqet zgjatues e gjymtyrë të një numri të madh të lezioneve. Pastaj nxito mund të përhapet në të gjithë trupin. Pjesa zbehet skuqje, ka skuqjen tjera. Në disa raste, procesi përfshin nyje.


Këshilla të përgjithshme mbi regjimin e të ushqyerit në psoriasis:
Mos përdorni produkte që japin një efekt stimulues në lëkurë (të gjithë aromë, i lagësht dhe kripë, mustardë, rrepkë, rrepkë, rrikë, hudhër, qepë, kafe, çaj i fortë, alkool). Lista përfshin ushqime rekomanduar që shkaktojnë alergji (mjaltë, fruta agrume, çokollatë, arra, vezë, të gjitha frutat, portokalli-i kuq). Duke pasur parasysh se metabolizmi yndyrë në psoriasis shpesh thyer, peshk me vaj dhe mish, vezë peshku, proshutë, të brendëshme (veshkave, mëlçisë) - nuk është gjithashtu e rekomanduar. Gjatë mprehje duhet të hiqen nga menuja ushqyeshëm peshkut dhe mish broths, supave më mirë të përgatitur supë e drithërave dhe perimeve. Ju duhet të hani perime të freskëta më, fruta dhe manaferrat; pjatë të ligët peshkut lepuri mishit (mundësisht të lumit), viçi duhet të konsumohen zier apo të zier. Në këtë kohë, e përshtatshme edhe për të qull e ujit (bollgur, hikërror), lëngje të freskëta, pije frutash, çaj të dobët.


Kjo dietë për psoriasis zhvilluar mjekun Pehano. Dietë, e cila tërheq shumë në ditët e sotme, por otыskavshaya njohja formale në mjekësi, mjeku themeluar John Pehano Amerika. Ai beson se psoriasis trupi duhet alkalises shtesë nëpërmjet ushqimit. Ai klasifikohet produktet formojnë livadh, i cili duhet të jetë në dietë rreth 70%, dhe të formojnë acide - e mbetur prej 30%. Manaferrat dhe fruta (përveç boronica, currants, kumbulla të thara, kumbulla, Kastrati); perime (me përjashtim kungull, fasule, lakër brukseli); Lëngje frutash të freskëta dhe perimeve (grejpfrut, portokall, limon, panxhar, karrota, dardhë, kajsi, rrushit) - referuara schelocheobrazuyuschym produkte. Më vete rekomanduar banane, pjeprat, mollë për të rritur ushqimin alkalinitetit nuk ngrënë me drithëra dhe qumështit të prodhuar frutave agrume dhe lëngjet e tyre. Ne duhet eliminuar nga dieta e patëllxhanë, speca, domate dhe patate. Recommended përveç lëngjeve të tjera për të pirë çdo ditë për 15L. ujë të lehtë të pijshëm dhe ujit të pijshëm të njelmët pa gaz (të tilla si "Smyrnovskuyu").


Në çdo manifestimeve të tretjes akute e psoriasis. Formimi i një numri të madh të gazrave të zorrëve të kontribuojë karbohidratet tretshëm (gjalpë dhe e ëmbël), duke çuar në përçarje të traktit gastrointestinal dhe shkakton dispepsi. Ju duhet të shohim përdorimin e këtyre produkteve, ju duhet të përjashtojë ata nga dietë apo zvogëluar numrin e tyre. Disa pacientë edhe mësipërme produkteve mund të transportohen, disa produkte të "keq" ndodh në pacientët me reagim të menjëhershëm në formën e lezioneve të reja në lëkurë - të gjithë individualisht. Mish, peshk, bishtajore, drithëra, karbohidrate, yndyrna, vajra, produktet e qumështit, patate - janë ushqime acid-formimit. Recommended përjashtojë Konserva e ushqimit, uthull, alkool për të reduktuar aciditetit në trup. D. Pehano gjithashtu e rekomanduar për të udhëhequr jetën e ulur dhe për të shmangur stresin. Që nga psoriasis - sëmundje kronike, afatgjatë ndodh, trajtimi duhet të jetë rënë dakord plotësisht me mjekun (duke përfshirë, përmes dietës).