PRODUKTET, ndikojnë kolesterolit


Më parë besohej se ruajnë nivelet e kolesterolit normale është nëpërmjet dieta të veçanta dhe pilula. Por shkenca nuk qëndrojnë ende, shkencëtarët janë gjetur të gjitha produkte të reja dhe të reja që ndihmojnë në luftën kundër kolesterolit të dëmshëm.


Kohët e fundit, për shembull, mjekët britanikë thanë se ajo është shumë e dobishme për të zemrës dhe enëve të gjakut janë fistikë. Hulumtuesit mori një grup i vullnetarëve çdo javë dhe të ushqyer atyre një skemë të caktuar. Kryesisht dietë eksperimentale bërë në bazë të një dietat nyzkozhyrovыh janë të rekomanduara zakonisht për njerëzit me sëmundje të sistemit kardiovaskular. Por sapo grupit menu shtuar më shumë dhe fistikë. Gjysma populli hëngri rregullat arra vsuhu, një tjetër është shtuar në ushqim - salads, mish dhe kështu me radhë.


Sipas rezultateve të eksperimentit, mjekët në përfundimin se shtimi në dietën arra fëstëk janë jashtëzakonisht të dobishme për zemrës dhe enëve të gjakut, dhe të përfitojnë rrit dozën paralel. Ndoshta mjekët sugjerojnë ky efekt është i lidhur me përmbajtjen e substancave të caktuara në arra që ndikon në metabolizmin e kolesterolit në trup.
Më parë u mendua se fistikë janë të dobishme për sistemin kardiovaskular vetëm në sajë të acideve yndyrore. Bazuar në sasinë e këtyre substancave në arra, mjekët përcaktohet se si konsumi sa duhet fistikë nivele të ulëta të kolesterolit në gjakun e subjekteve. Megjithatë, rezultatet tejkaluar pritjet nga 7 herë!


Që ul kolesterolin?


1. qershi. Hulumtuesit amerikanë kohët e fundit ka gjetur se konsumi ditor i qershi ul kolesterolin jo vetëm, por edhe rrezikun e diabetit dhe të fitojnë artritit. Dhe të marrin jo domosdoshmërisht manave të freskëta - zbresin jam, komposto dhe madje edhe bllokim. Errët ngjyra e qershi, aq më mirë, sepse ajo ka një efekt shërimi pigment që i jep qershi ngjyrë e kuqe.
2. karçof. Ekstrakte nga gjethet e kësaj bime kanë qenë tradicionalisht përdoren për të trajtuar gastrit dhe sëmundjeve të traktit urinar. Tani, mjekët britanikë këshillojnë përdorimin e saj për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Studimet kanë treguar se përdorimi i Angjinarja ekstrakt ditë për 3 muaj ul kolesterolin, dhe afatgjatë.3. boronica. Hulumtimi i kryer nën mbikëqyrjen e Ministrisë së Bujqësisë tregojnë se boronicat, jashtëzakonisht të pasur pterostylbenom - antioxidant gjetur edhe në rrush dhe verë të kuqe. Reputacion studiuesve amerikanë, kjo substancë është në gjendje për të stimuluar shkëmbimin e kolesterolit në trup, duke zvogëluar sasinë e molekulave të dëmshme. Në fuqinë e efektit të konsumit të blueberries, sipas mjekëve, është e krahasueshme me ndikimin e barnave të caktuara.
4. TEA. Studimi u krye nga çaj në një botë çaj - Kina. Mjekët lokalë thonë se çaji - dy zi dhe të gjelbër - mund të sjellë poshtë niveleve të kolesterolit me 16%, por si një pije të përdorin atë të mjaftueshme. Fakti që subjektet eksperiment ishin dhënë kapsula me një ekstrakt i gjetheve të çajit, përmbajtja e elementeve të dobishme ekuivalente në 35 gota e zezë dhe 7 gota të çajit të gjelbër. Pini sa më shumë të ditës, natyrisht, nuk është vetëm e vështirë - është e rrezikshme për shëndetin. Për më tepër, mjekët nuk janë ende të sigurt se ekstrakt çaji në një shumë jo të shkaktojë ndonjë dëm për shëndetin e pacientëve, kështu që nuk nxitojnë për të rekomanduar çaj si një kurë për. 5 gota çaj në ditë është e mjaftueshme për të shijuar efektet e saj shëruese dhe nuk e lënduar veten.5. arra. Shumë arra, duke përfshirë Brazilin, bajame dhe gështenja përmbajnë yndyrna të dobishme monopredelnыe janë në gjendje për të luftuar kolesterolin. Arra në lot e tyre të veçantë. Por nuk duhet të teproj - mund të dëmtojë figura tuaj.
6. vaj ulliri. Ai përmban të njëjtat yndyrna të dobishme dhe arra.
7. fasule. Bishtajore përmbajnë një lloj të veçantë të indeve, është në gjendje për të shfaqur kolesterolin nga trupi. Eksperimentojnë ekspert amerikan në të ushqyerit James W. Anderson tregoi se 300 gram e fasule gatuar është e mjaftueshme për të ulur kolesterolin me 20% për 3 javë.

Kjo ngre kolesterolin?
1. produktet e qumështit. Qumështi, djathi, krem ​​dhe produkte të tjera të qumështit përmbajtje yndyrë të lartë. Nëse jeni të vërtetë si qumësht dhe nuk duan të heqin dorë dozën e përmbajtura aty kalcium, zgjidhni skremuar ose nyzkozhyrovoe.


2. mishi i kuq. Nëse keni shikuar kolesterolit harroni mish derri dhe viçi. Opsioni më i mirë për ju - mishit të bardhë i shpendëve, veçanërisht Turqinë, ajo është konsideruar si e dietës pulave. Vetëm të jetë i sigurt për të hequr lëkurën para gatimit: në lidhje me të dhe zakonisht mblidhet yndyra të dëmshme.

3. margarinë. Shumica e prodhuesve të bëjë margarinë të bazuar në të ashtuquajturat yndyrna trans, të cilat, sipas shtesa amerikane, duke vrarë rreth 150,000 njerëz në vit vetëm në Shtetet e Bashkuara. Mos harroni, jo vetëm margarinë është shitur në pako në supermarkete, por është gjetur në shumë mallrat e pjekur dhe ëmbëlsira.
4. ushqim të shpejtë. Shumë ushqim të shpejtë të përmbajë të njëjtat yndyrna trans - kjo është kokoshka, donuts, patate të skuqura. Dërgo këtë delikatesë, dhe nivelet e ulëta të kolesterolit përgjysmë, sipas mjekëve.

Mitet rreth kolesterolit
Vezë të vërtetë nuk e rrisin kolesterolin si menduar më parë. Kjo deklaratë është bërë mjekët britanikë ka qenë në mënyrë aktive duke studiuar problemin e kolesterolit nga rritje të mprehtë në vdekshmërisë nga sëmundjet kardiovaskulare në vend.
Ata kryer një eksperiment nga shtypja e vullnetarëve dhe vendosur ato në të njëjtën dietë me yndyrë të pamjaftueshme. Megjithatë, gjysma e tyre janë dhënë qull për mëngjes, dhe një tjetër - dy vezë të ziera. Kur mbaroi eksperimenti, mjekët matur nivelet e kolesterolit në të gjithë pjesëmarrësve - dhe kjo ishte e njëjtë. Kjo është dy vezë në ditë ndonjë dëm sistemi kardiovaskular nuk janë të shkaktuara.Nuk hudhër të vërtetë në gjendje për të ulur kolesterolin në gjak. Më parë u mendua se kjo fabrikë aromatik është jashtëzakonisht e dobishme për anijet dhe madje mund të lehtësojë tensionin e lartë. Megjithatë, eksperimenti përfshin 200 njerëz tregoi se konsumi ditor i hudhër për 5 muaj nuk ndikon në nivelin e kolesterolit. Është se fryma dhe djersën tuaj Pjesëmarrësit të bëhen më aromatik.