Produktet janë të mira për flokët të shëndoshë


Në arsenalin e pothuajse çdo gruaje Bukuri flokeve sigurt se ka vajra, sprays, këna, fërkim maskë! Megjithatë, komponentet kryesore për flokët luksoze nuk janë në dyqane, dhe në frigorifer tonë! Kjo faqe është vendosur për të kushtoj të them që produktet duhet të jetë në dietën tonë që të ketë flokë të bukur dhe të shëndetshme. Ashtu si flokët dietën tonë të shëndetshme të ekuilibruar, për të shmangur luhatjet e mprehtë në peshë, atëherë nuk do të jetë stresi dhe humbja e makro dhe micronutrients. Kështu, shëndetin e flokëve varet nga ushqimi - dietë e duhur, do të jetë të shëndetshme e flokëve tonë! Në ditët e sotme ka produkte unike flokë të shëndetshëm, dhe ne tregoni atyre.


Për flokët proteinave të shëndetshme dhe të bukur të nevojshme dhe amino acidet esenciale. Dhe ata që hanë mish pule, vezë trembem, sidomos viçi ligët, flokët pulave do të rritet mirë. E pra, në qoftë se ju preferoni ushqim vegjetarian në dietën tuaj përfshijnë fasule soje dhe kalori - djathë soje dhe qumësht, tofu. Dhe mos harroni të djathë dhe yoghurts qumështit, ata mund të organizojmë një meze të lehtë në punë, në trajnim! Nëse proteina në trup do të jetë e mjaftueshme, ju do të vëreni një flokë të bukur shkëlqejë. Dhe në qoftë se flokët nuk po bëhet ushqim të mjaftueshëm, atëherë nën mikroskop mund të lehtë të them dallimin në mes të flokëve të shëndetshme dhe flokët nuk do të marrë ushqim të mjaftueshëm. Flokë të shëndetshëm - sheshtë dhe shkëlqim, flokët i sëmurë - i përulur dhe i ngriti peshore.


Elasticiteti i flokëve mund të ofrojnë peshk, dhe jo vetëm balms dhe rinses. Herring, trofta, skumbri, salmon - dhe kjo nuk është e gjithë lista e dobishme për peshk tonë flokët, i cili është një burim i vlefshëm i acideve yndyrore esenciale! Në 130 gram salmon përmban një normë ditore e këtyre acideve. Dhe për të marrë një rezultat të mirë, peshk të dobishme për të përdorur të paktën katër herë në javë, jo më pak. Për flokë të shëndetshëm, si vajra bimore të nevojshme, përmbajtja e të cilave është vitamina. Përzgjedhja Këtu madhe e vajrave të gjithë kanë një numër të madh të vitaminës E - susam, luledielli, pambuku, misri. Vajra mund të shtohet në salads, sauces kuzhinier apo të ngrënë më vete. Në fara - liri, kungull, susam gjithashtu ka vajra dhe yndyrna.


Mos harroni për kikirikë, bajame, arra, janë në vetë përmbajnë dy vaj dhe yndyrna. Në vaj dhe yndyra luledielli dhe fara kungull janë një burim i mirë i elementeve gjurmë të magnezit dhe zinkut që parandalojnë humbjen e flokëve. Dhe një lugë gjelle fara liri përmban rreth shtatëdhjetë për qind të kërkesave të përditshme të acideve yndyrore esenciale! Farat mund të shtohet në pjata të ndryshme - supave, drithëra, sallatë, mund të përdoret si një e tërë ose grimcuar. Në dietën tuaj të flokëve bukuri futjen frutash dhe perimesh sallatë, lëngje, TEAS për mbështetje vitaminë. Ndonjëherë ajo është një mungesë e vitaminave problemit curls shtetërore.


Me një mungesë të vitaminës A - flokët e brishtë dhe e thatë, zbokth mund të shfaqen. Për të ndihmuar në këtë rast, përdorni krem ​​ose vaj gjalpë, mëlçisë, të verdhat e vezëve. Për rrënjët me vaj, por këshilla e thatë për të ndihmuar në spinaq, mish organeve, djathë, kërpudha, djathë. Për shkak se, ka shumë të ngjarë se është për shkak të mungesës së vitaminës ryboflamyna. Nëse vuani nga zbokth, flokët me vaj ose vaj që ju vijnë në ndihmë të produkteve të dobishme që përmbajnë vitaminë B - perimet jeshile të errët, hikërror dhe oriz drithëra, fasule, mish i zier, arra, mëlçisë. Kjo do të përmirësojë dhe flokët e kokës. Vitamina C luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e flokëve. Kjo vitaminë mbështet muret e capillaries, duke sjellë ushqimin rrënjë të flokëve. Dhe në përgjithësi mbron gjëndër e flokut nga dëmtimi, nxit thithjen e ushqyesve.


Nëse ndonjë problemi është përdorimi shumë të dobishme Frytet supë, u rrit hips, agrume. Këto teas janë një burim i acidit askorbik. Disa probleme me flokë të zgjidhen vetëm nëpërmjet të ushqyerit e duhur. Ju doni të shkoni për aq kohë sa të jetë e mundur pa flokë gri? Pastaj ju ndihmojë produkte të dobishme, të cilat përmbajnë bakër, hekur dhe tyrosine amino acid - grupin e proteinave, bishtajore, arra, karrota, kajsi. Mëlçisë, arra, fasule, spinaq, bizele, ushqime të pasura me biotin, dhe mund të ndihmojë në përshpejtimin e rritjes së flokëve.


Për të përfituar produktet dobishme si flokët e tyre është shumë e rëndësishme për përdorim jo vetëm, por se si ata janë të gatuar si duhet. Mish dhe peshk të mirë piqem apo kuzhinier, hani vezë si një omëletë ose të ziera, bukë të këshilluar që të përdorin gjithë grurë, fruta dhe perime hani të freskët. Ushqimi nuk duhet të jetë i kripur dhe me aromë, të përpiqet të përmbahet nga mallrat e konservuar, ushqime gjysmë të shpejtë. Pije që do të ndihmojë shëndetin dhe bukurinë e flokëve është ende ujë, lëngje të freskëta. Për të përmirësuar gjendjen e flokëve dhe bukuri është i rëndësishëm dhe shuma e saktë e lëngshme. Për të dhënë elasticitet flokëve të ditës duhet të pini të paktën 6-8 gota ujë, lëng ose minerale concoctions pastër. Kështu, duke ndjekur këshilla të thjeshta por efektive domahayemosya flokë të bukur, të fortë, elastik dhe të shëndetshme!