Produktet shpesh shkaktojnë alergji ushqimore


Me çdo vit numri i njerëzve të dhjamosur është në rritje, nuk është sekret. Pjesa më e madhe i atribuohet efekteve të zhvillimit ekonomik dhe industrial të shoqërisë - shfaqjen brenda në këmbë largësi të dyqane dhe stalla kalori ushqim në dietë rritur përqindjen e produkteve të ndërmjetme, si dhe një rënie të dukshme në aktivitet fizik.
Por nuk merren shpesh në konsideratë një tjetër faktor që mund të ndikojë seriozisht në peshë, - alergji ushqimore. Ajo vuan çdo banor të dytë të Tokës. Nutritionists besojnë se në qoftë se nuk përjashtohet nga ushqime dietë në të cilën trupi reagon me dhunë, të humbasin peshë të dështojnë. Aktualisht, ka disa produkte shpesh shkaktojnë alergji ushqimore.Ne e dimë se alergji - një substancë përgjigje imun të trupit, e cila është për të parrezikshëm. Problemi i vetëm është se trupi e percepton atë si një helm ose një virus dhe duke u përpjekur për të neutralizuar.

Ai fillon të luajë një numër të madh të antitrupave që rrethojnë "armikun" dhe mbrojtjen, të bashkëngjitni indeve dhe qelizave të gjakut. Dhe ata, nga ana tjetër, të fillojnë të sekretojnë substanca me pronat nxitëse - për shkak se ata kanë një kruarje, skuqje, lotim, rrufë - alokimin, duke ndihmuar të shpejt të hequr armikun nga trupi. Në të njëjtën kohë mbrojtje janë (dhe qelizat yndyrë ata për të mbrojtur insides nga depërtimin e alergeneve, metabolizmit të ngadaltë, duke rritur në vëllim, e dendur përreth organeve anijet peretyskayuchy). Nëse viruset imagjinare vazhdimisht depërtojnë, rezervat e lipideve vetëm dhe të bëjë atë që ata të rriten. Dhe nuk ka metabolizëm boosters dhe dietë nuk mund të përballen me to. Nëse pas ushqimit dhe drogës produkteve, shpesh shkaktojnë alergji, dhe ju kurrë nuk kanë ngjitur lëkurës dhe nuk hundë të përcaktuara, nuk besoj se ju jeni parti alergjik anashkaluar.


Për fat të keq, shumë e zakonshme në mesin e njerëzve të fshehura versionin e sëmundjes. Bright alergeneve veten kur ajo nuk ka treguar - ata janë spiunë të mira, në heshtje dhe në mënyrë sistematike të kryer veprimtari subversive brenda. Ndonjëherë armiqtë mund të zbulohen duke bërë një test të lëkurës ose që kanë kaluar testet për përcaktimin e antitrupave specifike në gjak (imunoglobulina lgG4 IgE). Këto procedura nuk janë të lirë, kështu që ata zakonisht mbështeten kur fshehur (latent) alergji, sipas sipërfaqe, duke shkaktuar ënjtje, pezmatim i lëkurës ose astmës sulm dhe ka nevojë urgjente për të vendosur armikun. Atëherë del se oriz, brokoli dhe vezë, pa të cilën ju nuk mendoni se një dietë të ekuilibruar, ju kundërindikuar në të vërtetë.


Por ju nuk mund të krijojë kërkime mjekësore që ushqime dietë që shkaktojnë alergji ushqimore dhe ata që kanë dëmtime trupore. Mos harroni: në qoftë se ka ndodhur atë pasdite për asnjë arsye të dukshme arsye shfaq dhimbje koke, lodhje, bloating? Shpjegimet ishin shumë Sëmundjet, por nuk kishte asnjë ide dhe mendonin se ushqimi është për të fajësuar. Sidomos në qoftë se ajo është e ulët-kalori dhe i plotëson të gjitha kërkesat e një dietë të ekuilibruar. Dhe fajësojnë dietën e tyre racional si peshë të tepërt, të cilat, pavarësisht nga të gjitha ndalesat dhe palestër, nuk rënie, disa vijnë në mendje. Më shumë gjasa, ajo "mëkat" që do të shlyhen probleme tiroide ose çrregullime metabolike.


Ushqime Set-alergjen lehtë. Zgjidh disa ditë, gjatë së cilës ju do të ndiqni disa rregulla. Bëni një listë të 30-40 ushqimet që ju hani rregullisht. Ata gjithashtu do të testohen. Menjëherë hedhin atij mbuluese, sallam, kos me fruta, biskota. Fjala e juaj të preferuar për këtë periudhë duhet të jetë "mono". Të jetë i sigurt për të eliminuar ushqime të yndyrshëm: ata përforcojnë ndikimin në buds shije, duke detyruar nopem; dhe ushqime që shpesh shkaktojnë alergji, të larta në sheqer, glukozë provokojnë mprehtë hedhje rënie të efikasitetit dhe shfaqjen e oreksit pakontrollueshme. Nga ushqimet ndarë deri pereprobuesh të gjitha produktet nga lista individualisht. Në mes secilit prej produkteve duke marrë një pushim duhet të jetë të paktën 40-50 minuta. Kjo do të ndihmojë për të përcaktuar armikun.


Përgatitja e pjesë të vogla - jo më shumë se një grusht. Është e vështirë të vlerësohet shuma e ushqimit në sy, përdorni peshat (200 g), ose enët matëse - hani sa më shumë që një xhami është vendosur, në qoftë se nuk ram poshtë ushqimin. Too pjesë e madhe do të parandalojë një të ndjehen për mënyrën se si produkt ndikon trupin. Zgjidhni ushqimin për eksperiment afër, i sigurt se ai ishte i freskët, pa tunele, preservatives dhe enhancers shije. Kufizojnë sasinë e kripës, apo plotësuar ngrënies salcat. Ndiqni regjimit të pijshëm. Pini të paktën 1,5-2 litra ujë: në qoftë se alergjen hyn në trup, atëherë lagësht ajo së shpejti do të tërheqë ënjtje të shpejtë të brendshme. Pas marrjes rekordin produkt ndjenjat e tyre në një ditar. I njohur jo vetëm që ishte i sëmurë, dhe i kushtoj vëmendje për humor, për të përmirësuar tonin, një ndjenjë të ngopjes. Është e dëshirueshme për të vlerësuar të gjitha shkallë prej 10 pikëve. Pra, ju do të gjeni se cilat produkte nuk janë vetëm të dëmshme për trupin, por edhe të japë forcë, energjike.


Ju mund të më vonë të mos i kombinuar komponentë shumë kalori ushqyes, të krijuar ideal multi-pjatë, mbushur me energji dhe të shtypur urinë.

Ndoshta lista e zakonshme e produkteve reduktuar në masë të madhe. Mos u shqetësoni, është e përkohshme. Reagimi i disa perime, fruta, drithërat mund të kalojë - dhe gjashtë muaj më vonë ata përsëri do të mund të përfshihen në dietë. Jo të gjithë në të njëjtën kohë, sigurisht, dhe ngadalë, çdo test i kaluar kohë. Dhe të përpiqen të përdorin rezultatet e eksperimentit si një pretekst për futjen e dietë të ri, më parë testuar produktet. Mango, avokado, selino, fiston, duck ose mocarela mish, djathë - sot këto produkte janë gjetur në pothuajse të gjitha dyqanet, dhe menu tuaj ata kanë? Të ndjehen për ushqim me përbërësit trupin miratuar, duke mos harruar të ndryshme.