Pesë shkaqet e overeating spontan


Sigurisht, ne mund të supozojmë se arsyeja për këtë Frigorifer papritur bie poshtë - mungesa e vullnetit. Por nganjëherë të shkaktojnë sulme spontane urisë janë karakteristikat tona individuale dhe zakonet.


Arsyeja e parë: otitis kronike


Otitis shpeshtë në fëmijëri zhvillojnë prirje për peshë të tepërt - në rrjedhën e këtij studimi në shkallë të gjerë nuk arriti të provojë epidemiologët amerikane. Kujdes studiuar zakonet hahet dhe shëndetin e fëmijëve, nxënësve dhe të rriturit me infeksione të shpeshta të veshit, ekspertët gjetën se sëmundja është e dëmshme për mbaresa nervore shije buds. Kjo është manifestuar në faktin se ne kanë filluar të preferojnë ushqime të ëmbël dhe yndyrshëm. Rezultati për shifrat trishtuar: sipas statistikave, ata prej nesh që rregullisht duhet të vuajnë nga dhimbjet e veshit, 62% më shumë të ngjarë që të mbajnë peshë ekstra.


Plani i Veprimit: më qesharake në këtë situatë - të provoni vidyazykatysya gjitha muffins tuaj të preferuar dhe selino grimcuar me dhunë dhe karrota në vend të karamele. Kjo është një mënyrë e sigurt për të provokuar stresin dhe edhe më shumë roztovstity.
Yndyror dhe të ëmbël - simite Fakultativ të panumërta dhe qumësht me çokollatë. Gradualisht të zvogëlojë numrin e tyre dhe të shohin për alternativa të shëndetshme. Nëse ju doni krem ​​- ju mund të hani puding të ulët-yndyrë, kos, fruta pelte ose qull me kanellë dhe fruta. Në vend të karamele ju mund të hani rrush, qershi të thata.


Mësohet veten për drekë dhe shtroj kënaqshme. Për ta bërë këtë, të furnizohem "gjatë duke luajtur" karbohidratet dhe proteinat: omëletë me brokoli, tofu / djathë dhe speca e ëmbël; sanduiç me feta avokado, domate dhe fety; drithëra me një pjesë të vogël të manave dhe arra (tërshëra, oriz, mel, hikërror); pjatë e bishtajore. Ata ofrojnë nivele të gjata normale e glukozës në gjak dhe të lirë nga sulmet "nxitojnë të ëmbël".


Arsyeja e dytë: problemi shijshëm pak


Puna intensive mendore mund të shkojnë anash: ai provokon shpërthime spontane e urisë. Në mostrat e gjakut që diete kanadez Angelo Tremblay (Angelo Tremblay) dhe kolegët e tij në Universitetin Laval analizuar periodikisht gjatë eksperimentit, subjektet gjatë dhe pas periudhave të punës intelektuale provuar nivele të larta të hormoneve të stresit kortizol, glukozës dhe insulinës. Këto substanca janë dërguar sinjale trurit e urisë dhe dëshirës për të menjëherë të përforcuar diçka për të ngrënë.

Plani i Veprimit: zgjidhni aleatët kandidate drejtë. Këto produkte duhet, nga njëra anë, të shpejt të japë një ndjenjë e plotësi, dhe të tjera - për të mbajtur për aq kohë sa të jetë e mundur, të paktën disa orë. Prandaj, një dietë e pasur në vendin e parë, fibër (tërë drithëra, fruta, perime, bishtajore), dhe së dyti, një shumë e lëngjeve (fruta lëng), në të tretë - proteina (mish, peshk, fasule).
Mjeku Australian Susanna Holt me ​​një grup kolegësh në eksperimentet e gjeti veten enët përzemërt. Në zbritëse sytnosti rendit:

patate,


peshk


bollgur,


mollë dhe portokall,


makarona gruri tërë,


viçi,


fasule,


rrush,


bukë e zezë


kokoshka.
Në mënyrë që të shpejt "shuan" oreksin në tru dhe erases ushqime urie të pasura në acid oleik unsaturated, arra, avocados, vaj ulliri, salmon.
Ëmbëlsirat, për fat të keq, krenohem indeks të lartë të ngopje nuk mund. Në vend të kësaj, çokollata, ëmbëlsira me krem, croissants, biskota dhe kënaqësi gastronomike të ngjashme jo vetëm ngarkuar me kalori të panevojshme, por edhe menyre burracake të na bëjë të uritur. Arsyeja - shumë yndyrë në produktet ëmbëltore.Arsyeja Tre: seksi gabuar


Rezistoni erë dhe shije ushqim të shijshme preferuar del më mirë në meshkuj se në femra - ekspertë në Brukhaven Laboratorin e Ministrisë së Energjisë marrë këtë konfirmim vizuale gjatë eksperimentit.
Subjektet ishin burra dhe gra vepruan tomography pozitron emetimit në një kohë kur ata janë tunduar ushqim të preferuar (kebabs, pica, rrotullon kanellë, tortë me çokollatë). Fotografitë treguan skaner: seksi të dobët të vështirë për t'i rezistuar tundimeve të ushqimit se sa të fortë.

MEDЭntsyklopedyya
E zakonshme për njerëzit me anoreksi dhe bulimia është se ata kanë një pamje të shtrembëruar të trupit të tyre
Tinguj të zymtë, por e vërtetë: pra prirja për overeating dhe sensibilitet për çrregullime të hahet (lakmi nervor, anoreksi, bulimia) në rrethana të vështira gratë. Kontributi i tij bën një natyrë natyrore dhe impulsiv: gjatë ballë dietë uria shumica e grave nuk mund të. Këto metoda të humbjes së peshës vetëm provokojnë trashje.
Plani i Veprimit: Mundohuni të hani ende mos me orë, por në kohë të caktuara mëngjes, drekë dhe darkë, plus dy snacks. Ky stil i të ngrënit të normalizuar hormonet, promovon tretje të shëndetshme dhe të çon në jetë "razъevshyysya" stomak. Ata që përdoret për të ha ushqim me shpejtësi të madhe, më mirë të ndryshojë instrumentet evropiane mbi shkopinj kineze, ajo do të ngadalësojnë thithjen e ushqimit, dhe kohë trurit për të marrë sinjalin e ngopjes.

Nëse ju nuk mund të mbajë orarin e ngrënies, ju vetëm mund të hani (perimet jeshile, kos, bukë, qershi, kumbulla (përfshirë të ngrira), agrume) pak dhe shpesh dhe shumë fibra. Endorphins mbushur deri dhe të mbushur mungesën e humor të mirë ndihmon aktiviteti fizik: duke ecur ritëm të shpejtë, duke kërcyer litar.


Arsyeja Katër: kaosi përreth


Mud dhe rrëmujë në kuzhinë mund të shkaktojë përpjekje për të humbur peshë dështuar.
Kjo varësi interesante në përvojën personale zbuluar amerikan projektuesi-dekorator Peter Walsh. Në librin e tij mbi se si për të transformuar den cluttered në një shtëpi komod, Walsh dha lexuesit në përgjithësi, këshillën e thjeshtë: Get shpëtoj nga gjërat e panevojshme më shumë ajër të frenuar oreksin tuaj në drejtim të reja pa blerje të panevojshme. Për habinë e tij, ai ishte shumë e famshme si një mjek diete! Lexuesit mirënjohës përshkuar letrat e tij: kjo rezulton, ajo ka qenë e vlefshme razgresti blockages në kuzhinë e tij si ushqim i tyre është gjithashtu duke u bërë më racionale dhe të organizuar.

Frymëzuar, Walsh shkroi një libër të ri? Kaosi në Shtëpinë e shtyn yndyrë në papës time ?? (A Kjo rrëmujë Bëni prapanicë time duket yndyrë Në të, ai e quan përsëri për të shpëtoj shtëpinë tuaj nga gjëra të panevojshme dhe në të njëjtën kohë nga mbeturinat e ushqimit Argumenti hekuri:?. Artikuj tepërta - një rezultat i oreksit tepruar sëmurë dhe oreks të tepruar dhe të çon në centimetra të panevojshme të tepërta bel.
Plani i veprimit: është e nevojshme për të rregulluar zonën përreth si dëshira të nopem, dhe me atë peshë ekstra do të ulet. Walsh këshillon për të "vënë në një dietë" kuzhinë e parë. Për të filluar për të pjesë me të gjithë që nuk është përdorur për gatim, duke shërbyer dhe ruajtjen e ushqimit.

Enë plasaritur, blender thyer, thotë dolli e vjetër, shkurtuar në mënyrë drastike prerja bordit, Fondyushnitses mikrovalë dhe të cilat nuk janë përdorur për vite me rradhë.
Është e rëndësishme për të monitoruar temperaturën në dhomë: ftohtë, më të uritur, paralajmërojnë ekspertët nga Harvardi. Kjo "dobësi" e njeriut është përdorur shpesh në restorante, duke ruajtur qëllimisht një temperaturë të ulët në dhomat.


Arsyeja Pesë: Fast Food


Varësia nga ushqim të shpejtë - gjë e rrezikshme. Fakti që ushqim të shpejtë, përveç numrit të madh nuk është e dobishme për preservatives shëndetin tonë, flavorings dhe aditivëve është kryesisht karbohidratet e thjeshtë. Pasi në gjak, ata provokojnë sulmit sheqer - Niveli i glukozës në trup ul me shpejtësi, dhe pas një ore e gjysmë, ne ndjehemi një ndjenjë të pakëndshme në hlozhuschee stomak - podsevshyy në organizëm e ushqimit të shpejtë kërkon një "dozë".

Plani i Veprimit: një vlerë të provoni të paktën një ose dy javë vidyazykatysya nga ushqimi të shpejtë dhe produkte gjysëm-të gatshme dhe të kaloni në ushqim të shëndetshëm, i bërë me duart e veta: për të bërë sallatë perimesh, vezë të fërguara me domate dhe bimëve, përzierje smuzys fruta ose supë kosi-erëza në një blender mjaft lehtë dhe nuk merr shumë kohë. Dhe ju mund të përpiquni të piqem tyre gruri tërë bukë shtëpinë tuaj. Kjo menu do të ndjehen gjatë ngopje - kryesisht nga fibra. Gradualisht shamenutsya bllokuar buds shije dhe ju do të shihni ushqim të shpejtë në dritën e tij të vërtetë - një turmë e kripë, sheqer dhe yndyrë.

Pauline Lunhardt