Produktet që ndihmojnë për të përballuar stresin


Picture kur gratë vendosur në një fuçi me akullore apo pjatë e muffins çokollatë për të përballuar me situata të vështira, të cilat të përfshira emocionet mund të duket interesante. Enët tillë quajtur shaka "ushqim për ngushëllim", por njerëzit kurrë nuk u përpoq të marrë jashtë stresin përmes hahet vështirë të kuptojnë logjikën femra. Më të anullojë fenomen rregullt në dëshirën për të mbushur stomakun, i cili mjeshtërisht maskuar shprehjen "duhet të stresit."
Por, pa marrë parasysh se sa qesharake, ushqimi me të vërtetë luan një rol të veçantë në mënyrën se si trupi i femrës reagon ndaj stresit. Llojet e produkteve që janë në gjendje për të lehtësuar efektin e stresit në vijim. Ato përfshijnë vitamina dhe minerale, të stimulojë prodhimin e serotoninës - hormon përgjegjës për humor dhe për këtë arsye në mënyrën se si njerëzit të përballen me stresin. Për shembull, magnez dhe vitaminë B, luajnë një rol kyç në zhvillimin e hormoneve të mësipërm, zinku rrit aftësinë e trupit për të luftuar efektet e simptomeve stresit, dhe vitaminë E shërben si një antioksidant, ndihmon shpëtoj e radikaleve të lira, të cilat janë të prodhuara nga stresi.


Nëse jeni nën ndikimin e një sasi të madhe të stresit, shikoni për produktet që do të ndihmojë të lehtë për të mbijetuar.
Bajame - arra janë të pasura me vitaminë B, magnez dhe vitaminë E. Përdorimi i bajame, jo vetëm do të rrisë nivelet e serotoninës dhe për këtë arsye, të përmirësuar disponimin, por edhe të luftuar efektivisht efekt të keq ushtruar stresit në trup. Mos harroni se bajame janë gjithashtu të pasura në yndyrë, kështu që është më mirë të mos e teproj grusht të pakta dhe të kufizuara. Pas të gjitha, nuk do të duan të stresit kthyer disa centimetra shtesë në bel.

Peshku i pasur me vitaminë B, sidomos B6 dhe B12 është i njohur për efektivitetin e saj në luftën kundër stresit. Në vend të që të përtypë një pjatë pica, më të mirë sallatë kënaq apo ton sanduiç, skumbri skuqur apo salmon. Përkundër faktit se këto enët janë gjasa për të krijuar një festë për një zemër të thyer, ju me siguri do të ndjeni efektin e tyre.
Brokoli - produkt tjetër që sjell vetëm përfitime. Brokoli është i njohur jo vetëm mjet efektiv të rezistencës ndaj kancerit, por edhe një mbrojtës të mirë të stresit, duke siguruar ai përmban acid folik. Në fakt, acidi folik mund të lehtësojë jo vetëm efektin e stresit, por edhe për të parandaluar panik, ankthi dhe depresioni.

Drithëra dhe oriz - madje disa produkte për të luftuar stresin. Atë që ata përmbajnë karbohidratet rrisin nivelin e serotoninës, e cila në parim shpjegon fenomenin ku gratë të vërtetë krem ​​ob'yidayutsya akull gjatë një mjerim - karbohidratet kanë pronat qetësues. Por karbohidratet ndërkohë promovuar të fituar peshë (kur kequshqyerja), e cila mund të çojë në çrregullime të mëtejshme mendore.
Besoni apo jo, por një mënyrë e mrekullueshme për lehtësimin e stresit po ha sushi. Arsyeja është e qartë: Sushi bërë me peshk, dhe ka përqendrim të lartë të vitaminës ndryshuar. Përveç sushi dhe rrotullon janë përdorur shpesh alga deti të pasur me magnez dhe acid Pantothenic, i cili, ndër të tjera, një efekt pozitiv në gjëndra veshkave.

Qumështi përmban edhe vitaminë B, është një produkt që redukton efektet e stresit. Në linjë përfshin djathrave shtëpi dhe produkte të tjera të qumështit janë të pasura me vitaminë ndryshuar.
Pjepër, të pasura në vitaminë C, ndihmon në sukses kanë të bëjnë me stresin.Dhe produkti i fundit - viçi është e pasur me vitaminë B, zink dhe hekur - me siguri të heqë shpirtrat tuaj. Megjithatë, ajo është e përbërë nga saturyrovannыe dhe yndyrna, në mënyrë më të mirë për të kufizuar pjesë të vogla.