Këshilla për të ushqyerit në sëmundje të mëlçisë Tabela 5
Yndyrna


Ju mund të:
Lehtë vaj эmulhyruyuschyesya - vaj, perime (ulliri, luledielli, misri).
Nuk lejohet:
Yndyrë panënshtruar, dhjamë derri, margarinë kombizhir. Helpline


Supave


Ju mund të:
Vegjetarian dhe perime, drithëra, makarona, qumësht, fruta.
Nuk lejohet:
Në mish, peshk, supë me kërpudha, supë kosi dhe yndyrore, borscht.


Mish


Ju mund të:
Lean (viçi, mish viçi, lepuri) në formën e cutlets avull, frykadeley, dumplings, soufflés. Salcice - diete, mjeku. Frankfurter viçi.


Nuk lejohet:
Ngopura - derri, proshutë, sallam i trashë, salcice derri, salcice. Mish të konservuar.


Peshk


Ju mund të:
Specie ligët - cod, pozitë e lartë, krapi, cod shafran.
Nuk lejohet:
Speciet me vaj - bli, mustak, etj


Produktet e qumështit


Ju mund të:
Djathë i freskët, mundësisht yndyrë të ulët, shtëpi. Kefir, kos, qumësht acidophilus, qumështi (përmbajtje yndyrë nuk bilshe25%). Kosi-vetëm për plotësimin enët.
Nuk lejohet:
Krem. Lëng mishi yndyror. Djathrave të mprehtë.Vezë


Ju mund të:
Kryesisht për prodhimin e ushqimit. Proteina omëletë, vezë (të ziera) - më pak se 1 njësi. në ditë.

Nuk lejohet:
Pjerrta dhe para vezë. Vezë vezë.


Frutat dhe perimet


Ju mund të:
Të freskëta, të papërpunuara (karrota, lakër, tranguj, domate); ziera (pure patate, panxhar pure, bizele të njoma, lulelakër, kungull i njomë). Onions vetëm formë të zier.
Nuk lejohet:
Perime turshi dhe i kripur, turshi dhe fruta, fasule, bizele, fasule, thjerrëza. Lëpjetë. E pasur me vajra esenciale e hudhër, radishes, rrepkë.Fruta


Ju mund të:
Sweet, pjekur. Salads fruta. Mousses, jellies, salcat. Kajsi të thata, kumbulla të thara, rrush të thatë (pafarë).
Nuk lejohet:
Thartë, i papjekur. Arra, bajame.


Ëmbëlsirat


Ju mund të:
Honey, jam, karamele, jellies. Cookies nesdobnoho testin.
Nuk lejohet:
Karamele çokollatë me çokollatë shtuar, ëmbëlsira, akullore.


Meze


Ju mund të:
Salads, vinaigrettes, peshk në xhelatinë xhelatinë në, ngjyhet harengë (herë pas here).
Nuk lejohet:
Erëza Hot (piper, mustardë, uthull, rrikë, mayoneэ). Kërpudha tymosur.Kashi


Ju mund të:
Hikërror, kënaqur, oriz, bollgur dhe të lëngshme të tjera.
Nuk lejohet:
Rrëmujë Hur'yevska.