Rrepkë pronat e tij dhe përfitimet për njerëzit


Kur ditët e ftohta janë shumë më e shkurtër.
Mungesa e diellit dhe vitamina të çojë në vitaminë mangësi, ftohjet,
Imuniteti dobësuar dhe depresioni, i cili sigurisht ndalon një person
marrë nga jeta dhe argëtim. Prandaj, në këtë vjeshtë-periudhë zyyazykay
trupi duhet të sigurojë vitamina të ndryshme dhe minerale që
në ushqime të ndryshme. Në këtë artikull të titulluar: rrepkë atë
pronat dhe përfitimet për personin ne flasim për këtë fryt mrekulli.


Ky është një burim i madh i vajra esenciale, minerale dhe vitamina. Dhe kjo nuk është më keq se perimet e importuara, të cilat mund të rrisin vetitë mbrojtëse të trupit të njeriut. Detajet konsideroni të mirat e kësaj perime dhe dëm të mundshëm të trupit.
Për një kohë të gjatë si në Rusi dhe jashtë vendit njerëzit e dinë në lidhje me pronat shërimin e rrepkë. Ky është produkt mjaft e dobishme me pronat e jashtëzakonshme. Si pjese e rrepkë janë: kalium, hekur, fosfor, jod, kalcium, sodium dhe minerale gjithë në sasi të madhe. Pra, kjo rrënjë ka pronat e mëposhtme: antibacterial dhe antimicrobial që ndihmon trupin e njeriut për t'u marrë me viruset dhe bakteret. Rrepkë mund të quhet antibiotik pastër natyrore.


Gjithashtu ka veti të afta për të aktivizuar sistemin e tretjes, duke kontribuar në zhvillimin e pështymë të bollshme dhe të lëng stomakut. Ajo përkryer ndihmon trupin të absorbuar vështirë që të tretet ushqime. Ndihmon në parandalimin e fermentimi.
Si një diuretik, ndihmon për të hequr fluide të tepërt nga trupit. Mund të përmirësuar metabolizmin, duke rritur imunitetin. Fibra nga rrepkë, përmirëson peristaltikės, shkatërron microflora të dëmshme dhe thith edhe në traktin gastrointestinal të substancave të ndryshme të dëmshme.


Ndonjëherë trajtimin e dhimbje të nervit shiatik mund të përdorni rrepkë integruar. Pas studimeve pronat e dobishme e këtij produkti, mjekësisë tradicionale rekomandon të përdorni këtë rrënjë për sëmundje të ndryshme: për të forcuar flokët, të përmirësuar vizionin, ftohjet dhe lënduar muskujt në vend të llaçit mustardë për të trajtuar nervit shiatik, malaries, zahnoyvshyhsya trajtimin e plagëve, aritmia kardiake, parandalimin e aterosklerozës. Gjithashtu, ajo është e dobishme nënat gji, sepse qumështi rrit sekretim, ënjtje të thyej gurë në fshikëz fshikëz e tëmthit dhe sistemit urinar të funksionojë siç duhet zorrë, ndërsa peshtyn gjak për trajtimin e kollë dhe sëmundjeve të mushkërive.

Këtu janë disa recetave. Në aneminë lëng panxhar përzier me karrota dhe lëng rrepkë. Një gotë me këtë pije për të pirë gjatë gjithë ditës. Në vend të llaçit mustardë. Hekura rrepkë është e nevojshme për të vënë atë në gazë. Zona e prekur duhet të shpifjeve vazelinë që mbron nga djegiet e mori për të vënë një kompresë.
Për mbytje. Rrepkë integruar duhet të vihet në një kavanoz dhe të mbuluar fort. Rreth një rrepkë orë do të jetë e fortë. Tani një hapje të vogël derë për të nxjerrë një breaths pak. Kjo procedurë duhet të kryhet disa herë në ditë.


Kur të ftohtë. Duke marrë një rrënjë, prerë atë në majë dhe prerë thellimin redtsi. Duke rezultuar në thellimin mjaltë vënë dhe preu ngushtë tip. Pas rreth 4 orësh do të thellojë lëng, të cilat duhet të merret gjatë ditës. Nëse një person kollitet, është lëng e nevojshme rrepkë përzier me sheqer ose mjaltë në një raport 1: 1 dhe për të marrë 1 tbsp. l. 3 herë në ditë.
Përveç frutave Rrepkë lëng mund të nxjerrin spote dhe Freckles. Për ta bërë këtë, të bëjë një maskë me rrepkë ushqyes llapa dhe salcë kosi. Kjo është e dobishme për plakjen e lëkurës. Ju mund të forcojë flokët tuaj. Për këtë javë për të bërë masazh kokës (para se të shkojnë për të larë) duke përdorur lëng të rrepkë.


Cilat janë rreziqet e këtij produkti? Ajo është e dëmshme për sëmundjet në fazën akute, veshkave, sistemit kardiovaskular, pankreasit dhe traktit gastrointestinal. Rrepkë produkt mjaft e rëndë, kështu dietë që duhet të jetë i moderuar. Në praninë e ndonjë sëmundje kronike përpara se përdorimi i saj duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.