Llojet e ndryshme të syve çaj të shkencëtarëve


Fakti se një pije të tilla si çaj, të dobishme dhe të aftë për të shumë për shëndetin tonë - kjo nuk është sekret. Megjithatë, shkencëtarët moderne nuk pushojnë për të kryer studime të ndryshme në këtë fushë, pa kërkimin e mundimshëm për më të dobishme, më të dëmshme, çaj më të shijshme etj
Sipas hulumtimit të fundit të kryer nga çaji ende mban palme "më-më" në të gjitha aspektet çaj jeshil. Është praktikisht e pamundur për të përfunduar, kështu që është një burim i ushqyesve, duke përfshirë edhe ato komponentet tashmë të njohura aktive të tilla si antioksidantë. Ky çaj jeshil me përdorim të rregullt është në gjendje të ndikojë pozitivisht në tërë trupin dhe në kolesterol të veçantë (ai kontribuon në reduktimin e tij). Gjithashtu gjetur efektet pozitive të çajit të gjelbër për të parandaluar rritjen e tumoreve malinje, duke përfshirë tumoret në stomak dhe mushkëritë. Gjithashtu, ky lloj i çajit ka aftësinë për të përshpejtuar metabolizmin në trup, kështu që është përdorur gjerësisht në shumë dieta. Ajo duhet të pini vetëm menjëherë pas një vakt. Ai është kredituar me pronat rinovimin dhe toning. Ky i fundit, nga rruga, shkencëtarët rekomandojnë që të marrë parasysh të gjithë ata që çon një jetë aktive dhe në sport.Si kombinim optimal të llojeve të ndryshme të teas studiuesit kanë identifikuar përbërjen e çajit të gjelbër dhe echinacea. Në të tillë një varg pije të nxehtë në mënyrë të përkryer stimulon sistemin tonë imunitar, duke na mbrojtur nga sëmundjet, duke përfshirë ftohjet. Megjithatë, sipas shkencëtarëve, ne nuk duhet të përfshihet në një stimulim të tillë të forcave mbrojtëse e më shumë se 2 javë në një rresht që sistemi ynë imunitar nuk është i mësuar me të tilla "të ushqyerit".


Hulumtuesit dhënë dhe çaj xhenxhefil. Ai jo vetëm e dobishme për njerëzit e punës intelektuale, si një efekt pozitiv mbi rrjedhjen e gjakut cerebrale, ai ende ka një efekt pozitiv në tretje. Ose më mirë, çaj me xhenxhefil heq vjellje, redukton urth dhe dispepsi tregon. Dehur para ngrënies filxhan çaj xhenxhefil stimulon oreksin, dhe ajo vetëm i dehur pas ngrënies - përshpejton tretjen. Ajo është me anë të këtij çaji pronat e fundit është konsideruar gjithashtu një mjet efektiv për humbje peshe. Por atje ai kishte disa "por": sepse rrënja e kësaj bime ka veti të gjakut hedh lëng, çaj xhenxhefil nuk është e rekomanduar për të pirë gjatë pritjes së anticoagulants që kanë të njëjtat efekte.


Mos qëndroni mënjanë nga çaji kopër. Shkencëtarët shënuar jo vetëm pronat e njohura të afërm në sistemin e tretjes, sidomos tek fëmijët. Ky çaj copes me dhimbje gjatë menstruacioneve. Por kjo është ana rrokullisje - ajo mund të zvogëlojë efektivitetin e kontraceptivëve.
Konfirmuar dhe pronat hypotensive e Hibiscus çaj. Doza më efektive në këtë drejtim pranuar pini tri gota në ditë. Por efekti i tij mbi stimulimin e humbje peshe, shkencëtarët nuk e kanë konfirmuar.


Lidhur me çaj tonë të zakonshme të zi, hulumtuesit ndalur ende se dobia e saj u përhap mbi të gjitha të zemrës dhe gjakut tonë anijeve.


Dhe, natyrisht, mbetet rregull pandryshuar se shërbimeve di si çaj, kështu që pini atë në sasi të mëdha nuk është i rekomanduar.


 
R3r3r377.