Djathë për njerëzit kryesorë të një jetese aktive


Djathë, të gjithë e dinë se në mesin e prodhimeve të qumështit janë më të dobishme. Në fakt historia nuk është ruajtur siç ishte hera e parë që mori djathë, ndoshta kjo ishte një aksident, skyssheho gotë hirrë qumështi, kuzhinier aq e thjeshtë djathë në shtëpi nuk është aq e vështirë.
Ai ka shije të shkëlqyer, dhe pronat unike, përmban yndyrë qumështi, proteina lehtësisht të tretshëm, sheqer qumështi, shumë karbohidratet janë liruar nga qumësht i thartuar me teknologji të veçantë të përgatitjes. Ajo është konsideruar se ky produkt është i dobishëm për të sëmurët dhe të dobëtit, ndërsa duke harruar se djathi për njerëzit kryesorë të një jetë aktive, edhe e nevojshme.Prona dhe përbërja e djathë:

Pronat e tyre të dobishme, djathë detyrohet përbërjen e tij. Përmbajtja e tij kalori në 100 gram. produkti është 155 kkaloriy 3. Kryesisht, kjo proteinë qumështi ai ka një të mirë vlera ushqyese dhe përbërja cilësor mund të zëvendësojë proteinat shtazore, 300 gram djathë përmban një dozë të përditshme e proteinave që trupi ka nevojë për njerëz që çojnë një jetese aktive. Përmbajtja e tij në 100 gram. Gama e produkteve nga 14% në 17%. Proteina qumështi përbëhet nga amino acidet esenciale, pra ata nuk janë prodhuar nga trupi dhe duhet të vijë nga jashtë me ushqim. Kjo methionine dhe choline, vlera e tyre kryesor qëndron në faktin se ata janë duke zëvendësuar acide të tjera amino, veçanërisht e dobishme për njerëzit që janë të kundërindikuar për proteinat e tjera të kafshëve, dhe të cilat përmbajnë purines, mish dhe peshk. Rreth methionine, do të thotë se një amino acid bazë që rregullon veprimtarinë e lëvore veshkave dhe është e përfshirë në zhvillimin e tyre, hormonet të tilla si adrenalina dhe noradrenaline, por parandalon akumulimin e yndyrës në mëlçi. Së bashku me pronat e mësipërme, si dhe parandalon thonjtë i brishtë dhe humbjen e flokëve dhe është shumë i dobishëm për gratë që përdorin kontraceptive orale.


Një tjetër komponent i vlefshëm është yndyrë qumështi. Përmbajtja e saj për 100 gram. djathi nga 15% deri 18%. Ajo përbëhet nga triglycerides, të ngopura dhe acideve yndyrore polyunsaturated. Kjo palmitik, oleik, linoleik, linolenic, arachidonic, etj Ata të zvogëlojë rrezikun e arteriosklerozës, neutralizuar kolesterolit në trup, të parandaluar tromoborazovanye në anije, forcimin e sistemit imunitar, normalizes gjëndrave endokrine (tiroide, adrenals, gonads, etj). Çfarë duhet një trup i njerëzve kryesorë të një jetese aktive. Vetëm për të përmirësuar strukturën e flokëve, traktin gastrointestinal.


Numri i mineraleve që ai përmban, është shumë e madhe: kalcium, kalium, natrium, fosfor, magnez, hekur, ata janë të përfshirë në formimin dhe forcimin e kockave dhe kërc, parandalimin e thyerje, dhe për të promovuar shërimin më të shpejtë të eshtrave, nëse thyer ende ka ndodhur.

Përbërja Vitamina përfaqësuara vitamina B: B1 B2 përmbajtja B12 në të lëndëve të tyre nuk është i madh, kështu që është e këshillueshme që të përdorni ushqim të djathë me përmbajtjen e tyre të lartë, të tilla si bollgur, hikërror, mel. Vitaminat A, C, niacin (PP), D. Kjo është e rëndësishme sepse, siç e dini, vitamina janë substanca që nuk janë të sintetizuara në trup dhe duhet të vijnë nga ushqimi. Ata të përmirësuar veprimtarinë e sistemit imunitar, rritjen e hemoglobinës në gjak, përmirëson sistemin nervor.


Kështu, djathë dhe të gjitha komponentët hyrëse në përbërjen e tij, është një antioksidant i fuqishëm, është i përfshirë në proceset detoxification, ndihmon për eliminimin e toksinave dhe xenobiotics (kimikate të huaj) nga trupi, dhe kjo nuk është vetëm e dobishme, por e domosdoshme për njerëzit me një jetese aktive. Në dobi, djathi është edhe ushqim e shijshme, ju mund të hani në mënyrë të pavarur, i kripur, e ëmbël, krem, salcë kosi, manaferrat dhe mjaltë. Ajo është ideale për pjekje, duke shtuar në të ndonjë gjë që ju dëshironi: rrush, arra, kërpudha, karrota, erëza herbs, fruta të ëmbëlsuar. Djathë është e përkryer për mëngjes apo darkë të lehta, ndërsa përzierjen atë me drithëra.


Mos harroni se produkti djathi, prishet dhe të freskëta, kjo mund të jetë në frigorifer deri në 3 ditë pas përgatitjes, pas kohe, ai është vetëm i përshtatshëm për pjekje. Nëse ne aplikojmë metodën e ngrirjes të shpejtë, djathë mund të ruhet në frigorifer për 6 muaj dhe hani pas shpërbërjen e ngadaltë dhe e pavarur.

Përkundër të gjitha pronat e dobishme e djathë, mos harroni se çdo gjë është e mirë në moderim. Djathi është produkt proteina. Përdorimi i saj për njerëzit me një mënyrë jetese aktive duhet të reduktohet në 3-4 herë në javë. Për një proces jo më shumë se 150 gram, si dhe, trupi thjesht nuk ka absorbuar të gjitha ushqyesve dhe substancave të vlefshme të përfshira në të, shuma e përgjithshme e djathë ngrënë gjatë gjithë ditës mund të arrijnë 300 gram. Për njerëzit që nuk hanë mish dhe peshk, djathë mund të përdoret në më shpesh. Pastaj, si njerëz me stilin e jetës normale, shuma ngrënë djathë nuk duhet të kalojë 200 gram në ditë.


Yndyrë të përfshira në djathë, mund të çojë në bllokimin e kanalet e mëlçisë. Çfarë nuk do të, nuk duhet të hanë djathë yndyror.

Vini re se produkti ndoshta jo individuale tolerability qumësht ose një reaksion alergjik ndaj tyre, të cilat përfshijnë djathë, në të cilin rast ajo nuk mund të hani, kemi pronat dobishme dhe cilësitë që ai nuk e posedojnë.