Qepë të para se ajo është e dobishme


Qepë është perime shumë i dobishëm për të mbështetur shëndetin tonë dhe bukuri. Ajo është e pasur me vitamina, ajo ka shumë proteina, yndyra, minerale, acide organike dhe sheqer. Me vitamina në një livadh në numër të madh kanë marrë pjesë B1 B2 B6 E, PP. Dhe vitaminë C. Është e mjaftueshme për të ngrënë 100 gram në ditë. përkulet për trupin marrë sasi të drejtën e vitaminës C. Qepë është e pasur me vajra esenciale që i japin këtë perime dhe karakteristike erë të athët, përveç kësaj, vajra esenciale e qepë ka antimicrobial shkëlqyer dhe shërimin efekt. Qepë të para se ajo është e dobishme dhe çfarë pronat keni?


Raw qepë - një mjet i domosdoshëm për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të tilla si kullojnë hundët, dhimbje fyti, kollë dhe SARS efektive. Kollë shurup ndihmë të mirë nga një hark. Për të përgatitur atë, ju duhet të marrë 100-150 gram. qepë dhe kuzhinier për 5-10 minuta në 250 ml ujë. Supë të gatshme duhet të jenë tërësisht të thahet, shtoni 5 lugë sheqer dhe kuzhinier në një zjarr të qetë deri në shurup. Për trajtimin e shurup kolle të pijë këtë çdo ditë për 2-6 teaspoons. Nëse ka inflamacion në fyt, është e dobishme që të bëj një sasi të vogël qepë të freskëta.


Nëse ka një sëmundje virale frymëmarrjes, gripit, hundë i lëngshëm, është e dobishme për të bërë inhalimi nga një hark. Për ta bërë këtë në një rende gjobë hekura qepë dhe të freskët për aq kohë sa të jetë e mundur për të marrë frymë mbi slurry rezulton. Mund të copa të vogla e qepë të freskëta të mbështjellë në swabs garzë të pastër të marra dhe të shtyjë hundë për ndikimin më të mirë. Ftohjet dobishme do të vënë në qepë copëtuar në çorape në këmbë dhe të vishen ato për natën. Dhimbje koke edhe për masazh lëng tij ballin qepë.

Qepë të freskëta ka veprim antiseptik në mënyrë të konsiderueshme përshpejton shërimin e plagëve të ndryshme dhe djegie të lehta. Ju mund të merrni një qepë hollë Peel, e cila është e vendosur në mes të shtresave të bulbs dhe e vënë atë në në mëngjes, duke mbuluar të lartë me garzë. Plivochka tilla qepë redukton formimin mbresë. Qepë të freskëta shpejt vret bakteret në gojë dhe lehtëson dhimbje dhëmbi të mirë, kjo është e mjaftueshme për të vënë një pjesë të vogël të qepë në krye të dhëmbit. Qepë heq dhimbje dhe kruarje të shkaktuar nga kafshimet e insekteve të ndryshme, ajo është e mjaftueshme për të fshij një fetë e qepë të freskëta vend të lënduar.


Qepë të dobishme për organet e brendshme dhe sistemet. Ajo ka një efekt pozitiv në funksionin kardiak, përmirësimin e qarkullimit, ulur nivelet e kolesterolit. Përveç qepë forcon muskujt e zemrës, parandalon sëmundje koronare. Me hark mund të reduktojë presionin e gjakut, ju duhet të përzierje lëng qepë dhe mjaltë në proporcione të barabarta, dhe për të marrë rezultojnë të teaspoons mjet palë çdo ditë për të përmirësuar shëndetin. Ushqimi efekt të freskëta qepë të papërpunuara pozitiv në tretje, lëng sekretuar aktive stomakut, ngacmuar oreksin. Qepë Për më tepër ka diuretik dhe ndihmon të shpëtoj trupin e toksinave padëshiruar. Onions efekt qetësues në sistemin nervor.


Mjekët turq thonë se pronat e dobishme e qepë dhe të dukshme në jetën intime. Qepë të freskëta ka në tonik njerëzore dhe veprimit emocionuese. Kjo qepë është e mirë për të ngrënë të dy partnerët, ajo efekt njëlloj pozitiv për burrat dhe gratë. Dhe duke tërhequr një hark është shumë më e sigurt për veprim dhe nuk ofrojnë ndonjë komplikime në trup se sa droga artificiale për të rritur potencë. Efekti i qepë është manifestuar përmes ndikimit të fortë të qepë të freskëta të mukozës gjatë përdorimit të tij. Nëse jeni të hutuar nga era e qepë, hiqni atë shumë të lehtë, ju keni nevojë për shpëlarje gojën me ujë të ftohtë dhe përtyp gjethe të freskëta majdanoz.


Qepë pozitiv veprim burrat dhënë janë ende në faktin se onions janë parandalimi i shkëlqyer i kancerit të prostatës. Shkencëtarët nga Amerika erdhi në përfundim se një person i vetëm 10 gram. qepë çdo ditë për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve përgjysmë. Burrat janë të rekomanduara për hypertrophy e adenoma e prostatës dhe çdo ditë para se të shkojnë në shtrat për të ngrënë një kokë të vogël të qepë me bukë dhe kripë, ose pini lëng të qepë përzier me mjaltë.

Me të gjitha cilësitë e dobishme e qepë të papërpunuara Duhet të theksohet se ai ka shumë pak contraindications për pranim. Për shembull, gurë veshkave, sëmundje të ndryshme të traktit gastrointestinal. Në një efekt i dobishëm për trupin e njeriut dhe pronat e saj qepë shquar kozmetike. Ka shumë receta të kozmetikës të njohura në bazë të një ylberi të ndihmojë për të përmirësuar gjendjen e lëkurës. Për shembull, ushqyes maskë që i përshtatet çdo lloj të lëkurës. Për përgatitjen e saj duhet të jenë të përziera me lëng të freskët me qepë nezatsukrovanyy mjaltë në proporcione të barabarta, dhe fshij përzierje në lëkurë, duke e lënë 15-20 minuta.

Pas kohës së nevojshme për të hequr maskë me një leckë të lagur dhe të fshijë të thatë lëkurën. Pas pastrimit të lëkurës nga maskë duhet të aplikoni një moisturizer dritë.

Nëse keni lëkurë me vaj, qull me miell misri qepë, rrjedhë pak nga lëng duhet të jenë të përziera me lëng limoni dhe të aplikoni në fytyrë për gjysmë ore. Onions ka veti zbardhues, maskë në bazë të tij të përkryer heq spote moshës dhe Freckles. Pra, nëse ju doni të merrni shpëtoj prej tyre, fshij qepët fytyrë të prerë disa herë në ditë. Një tjetër recetë Whitening maskë përbëhet nga qepë dhe bardhë veze rrahur përziera në proporcione të barabarta. Mask e perzierjes larë nga lëkurës me ujë të ftohtë. Onions dha fytyre dhe për këtë ata duhet të lyej lëng qepë të freskëta 2-3 herë në ditë. Onions mund të përdoren si një ilaç për humbjen e flokëve dhe praninë e zbokth. Për këtë është e nevojshme për të fshij lëng kokës freskët qepë apo qepë qull me miell misri, të lënë për një orë dhe pastaj pije tërësisht me flokët.