Dietë më të saktë dhe të dobishme


Ushqimet e përditshme, pavarësisht nga mosha, duhet të jenë të dobishme dhe të balancuar. Ky bilanc është zgjedhur në mënyrë rigoroze individuale për çdo grua. Megjithatë, parimet themelore të të ushqyerit të shëndetshëm për çdo grua atje. Dhe pas këtyre parimeve, çdo grua, pavarësisht nga mosha mund të bëjë dietë të thjeshtë të mirë. Cilat janë rregullat themelore të një dietë të shëndetshme? Në fakt shumë prej tyre dhe ata janë të qarta dhe të thjeshta. Për dietë më të saktë dhe të dobishme duhet të përfshijë të gjitha vitaminat dhe mineralet.
- Pini ujë të mjaftueshëm gjatë dietë të dobishme dhe të saktë. Trupi merr lagështi të mjaftueshme funksionon siç duhet. Tregon substancave dhe mbeturinave të rrezikshme. Sidomos nevoja për rritje të ujit në kohën e verës dhe gjatë tendosje intensive.- Mëngjesi kurrë! Që nga ky vakt më të rëndësishme, si vakt të parë pas një pushim nate. Ju duhet të keni mëngjes, jo më vonë se një orë pas zgjimit. Si një mëngjes të plotë përfshirë djathë - proteina të pasur ushqyese; kungull fara - një yndyrë e mirë; drithëra - karbohidratet komplekse; fruta - karbohidrateve të thjeshta. Pas mengjesit, ju do të ndihmojë të përshpejtojë metabolizmin dhe për të marrë energji për ditë. Çdo grua duhet të dinë se gjatë të njëjtës dietë, trupi është kështu "programuar" që, pas mëngjes, ju do të jetë i uritur gjatë gjithë ditës, edhe në qoftë se ju hani mirë. Kjo është arsyeja pse mëngjes refuzimi i një rrugë të drejtpërdrejtë në overeating dhe kështu një grup i mundshëm i kg shtesë.


- Mos të shmangur karbohidratet. Shumë gra shok karbohidratet me shtim në peshë. Ky është një keqkuptim. Karbohidratet janë thjesht të domosdoshme për trupin tonë, dhe ata nuk mund të zëvendësohet me ushqyesve të tjera. Karbohidratet janë burimi i vetëm i energjisë për trurin. Karbohidratet janë të thjeshta dhe komplekse. Karbohidratet komplekse - kokrra, bollgur dhe bukë me miell miell i pasitur. Këto produkte mund të përfshihen në çdo vakt. Karbohidratet të dobishme dhe të thjeshta - mjaltë, fruta. Kujdes Kthejeni karbohidratet në mëngjes ose në dietën e përditshme duke shtuar ato në dy enët e para për mëngjes apo drekë. Dhe kjo vetëm uyazyka se ju keni një dietë të mirë dhe ju hani 5 herë në ditë. Mos hani fruta në mbrëmje.


Përgjithshëm i ushqyesve
- Pa përdorimin e perimeve që ju mund të "vënë" barkun tuaj gjatë të njëjtës dietë. Perimet përmbajnë antioksidantë dhe fibra, të cilat ndihmojnë të luftuar urinë, të ndihmojë në nivele më të ulëta triglicerideve në gjak, çhelmoj trupin e metaleve të rënda dhe substancave kancerogjene që promovojnë lëvizjeve të zorrëve, të ndihmojë lidhin acid klorhidrik të tepërt në stomakun tuaj. Duke marrë 20-40 gram fibra në ditë, ju të promovuar humbje peshe.

- Në mungesë të proteinave në trup ngadalëson metabolizmin. Proteinë është i pranishëm në të gjitha indet e trupit. Me proteina përdorim të përditshëm të pamjaftueshëm, trupi do të marrë proteina muskujve. Muskujt e vogla në trupin tuaj, metabolizmi bazë ngadalshme kryer, kjo çon për të fituar peshë. Pra, të përfshijnë në dietën tuaj të përditshme të ushqimeve të pasura me proteina - djathë, qumësht, kos, vezë, peshk, mish ligët.


- Yndyrna janë të nevojshme edhe me faktin se ata janë të ushqyesve thelbësore. Por ne duhet të dimë cilat yndyrna dhe yndyrna të cilat dozë është e drejtë për ju. Acidet yndyrore gjetur në peshk, fara kungull në fara luledielli dhe arra, kështu që ata duhet të përfshijnë në dietën tuaj të përditshme. Vlera është në vaj parafinuar, ftohtë presion vaj luledielli, në vaj ulliri dhe flaxseed. Ndonjëherë në sasi të vogla mund të konsumohen dhjamë derri yndyrë të kafshëve, vaj gjalpë. Ajo duhet të shmangin përdorimin e trans - yndyrave që gjenden në patate të skuqura, hamburger, patate të skuqura -, muffins, rrotullon të paketuara, pasta.


Ushqimi pas 20 vjetësh
Prania e energjisë të mirë, lëvizje të vazhdueshme, dhe më e rëndësishmja trupin e tyre copes me djegien e yndyrës në dietën vetë. Por, pavarësisht nga kjo, nuk mund të ketë probleme nga hormonal ose një sistem të dobësuar imunitar. Në këtë moshë e eshtra të fortë, një zemër të shëndetshme dhe gjendje të mirë. Pas aktivitetit fizik, netë pa gjumë dhe stresi, trupi është në gjendje të shërohen shpejt. Pra, mos rri gjithë ditën duke parë televizor dhe pop një karamele - ju do të humbni kapitalin tuaj të çmuar.


Ndiqni ushqim
Kur shumë i lodhur, ju mund të hani karamele ose çokollatë, dhe mund të ndjeni një rritje të forcës, por kjo ndodh gjatë dietë të saktë dhe të dobishme. Por kjo është vetëm vetë-mashtrim, si një "meze të lehtë" Përveç efektit afat-shkurtër, i jep një kërcim të papritur në glukozës në gjak dhe, kështu, shtim në peshë. Ju duhet të mësoni si të bëni dietën tuaj të përditshme që trupi merr të gjithë përbërësit e nevojshme veschestva.A juaj imunitar nënshtruar ndryshe të poshtërimit dhe sëmundje prandaj të shpeshta, "përmirësim" i infeksioneve të ndryshme.


Jepini vetes mjaft aktivitet fizik
Shumë njerëz keqkuptojnë rëndësinë e këtyre fjalëve - dietë të saktë dhe të dobishme. Prandaj, unë besoj se udhëtim në dyqan dhe aktiviteti fizik nuk janë të gabuar. Aktiviteti fizik është i përfshirë në një stërvitje të rregullt, gjimnastikë ose në një tjetër sport. Vetëm të tillë një aktivitet fizik do të sigurojë një formë të bukur dhe shëndet të mirë.

Kur menstruacioneve të rënda duhet të mbrojtur veten nga anemia
Periudhat e bollshme të rënda menstruale mund të shkaktojë anemi. Një dietë e mirë mund të ndihmojë. Ju jeni në këtë moshë janë veçanërisht të ndjeshme ndaj anemi, është për shkak, zakonisht me periudha të rënda. Pra, trupi juaj duhet të jetë e mjaftueshme hekur, proteina, vitaminë B12 acid folik. Përfshijnë në dietën tuaj të përditshme - mish dhe vezë. Një herë në javë duhet të përdoret - biftek, mëlçisë. Hani perime dhe fruta që përmbajnë vitaminë C, drithërat.