Vezë të para Pronat e dobishme


Vezë të para janë një ushqim me vlerë të lartë ushqyese, të përdorura në të ushqyerit diete dhe terapeutike dhe parandaluese. Në një përbërje të ekuilibruar e vezëve - ushqyesve, vitamina, elementët gjurmë. Vezë e papërpunuara janë përbërja kimike të paqëndrueshme, i cili i jep fuqi për llojin e pulave, cilësinë dhe llojin e ushqimit, kohëzgjatjen e magazinimit.
Për përfshirjen në dietë dhe të ushqyerit klinike përdorimit dietetike pule të freskët dhe vezë yndyushechy. Vezë Vetëm solli pule ka një temperaturë prej rreth 40 gradë për të ruajtur të gjithë temperaturën e saj magazinimit cilësi ushqyese duhet të jetë 5 gradë. Vezë nuk ruhet më shumë se 5 ditë janë konsideruar dietetike.Vezë pule peshon një mesatare prej rreth 53 gram. - Pjesa e proteinave bie në 31 dhjetor, Yolks -. 16 oz dhe 6 oz. peshon shell.

Vezë të para Pronat e dobishme

Si pjesë e vezë - minerale dhe vitamina. Përbërja Vitamina është mjaft e ndryshme: vitamina A, D, E dhe B6, B2 tjerët. Në vezës përmban fosfor, hekur, kalcium, bakër, kobalt, jod, një sasi të vogël të klorurit të natriumit, dhe substancat purine.

Efektive duke përdorur proteina veze që ka veti të dobishme, si oschelachyvayuscheho faktor ne trajtimin e proceseve inflamatore. Sidomos efekti i dukshëm është vërejtur acidosis shprehur në mënyrë dramatike. Por, duke përdorur të bardhë veze të papërpunuara duhet të merret me kujdes të madhe si ajo përmban mukoproteyn avidin, e cila lidh vitaminë byontyn, duke shkaktuar dështimin byotynovuyu


Deri 50 përqind të proteinës veze nuk është hidrolizuar, sepse ajo përmban antytryptaza - frenues trypsin, kështu që nuk shkakton acarim e stomakut dhe është excreted shpejt. Këto prona të lejojë përdorimin e vezëve të para proteinave në të ushqyerit klinike në sëmundjet e stomakut. Por në pancreatitis kronike, vezë të para duhet të përdoren me kujdes, është më mirë të japë përparësi për të gatuar, siç përmbahen në papërpunuara vezë pule avidin, kur ekspozohen ndaj temperaturave të larta të shkatërruara.


Duhet të theksohet dhe të mbahen në vezët e pulave të freskëta ushqyesve të tilla si lecithin dhe lutein. Proteinat vezë në proteinat e saj me vlerë biologjike dukshëm superiore ndaj atyre të përfshira në produktet e tjera. Të bardhë Kjo vezë është materiali më efektive për muskujt e ndryshme.

Vezë e papërpunuara janë të pasura me albumin, e cila ka një vend të veçantë në dietat në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, ashpërsia lëndimeve të ndryshme, djegiet, kushte komplekse se e komplikuar shkelje të metabolizmin e proteinave. Këto proteina të thjeshta shpjegueshëm janë të detyrueshme komponentët e gjakut.

Albumin Bold nga vezët e pulave nuk është veçanërisht e komplikuar, ju keni nevojë për të ndarë me kujdes bardhë nga verdhë veze, whipped në një mikser të trasha shkumë dhe i holluar me ujë të ngrohtë në një raport prej 1 * 10. Zgjidhja, i cili u lirua si rezultat i përzierjes duhet të filtrohen nëpërmjet një copë leckë të pastër ose garzë të të përfshihej në shtresa të shumëfishta. Krupnodyspersnыe mbajtur në globulin grimcat filtri dhe albuminës do të jetë në filtrat.

Lidhur me konsumin e vezëve që janë prona të paçmuar dobishme: asnjë grup nuk ka rregulla të veçanta si vezë mund të hahet çdo ditë. Por një gjë është e qartë se organizmi i ri i cili shpeshta aktivitet fizik, njerëz të cilët çojnë një jetese aktive, vezët duhet të përdoret më shpesh se të moshuarit, ritmin e jetës që më razmeren dhe të qetë.


Kur predispozicion për trashje në sëmundjet e traktit biliar, preferencë ende duhet të japin omëletë me avull, e cila është përgatitur me një proteinë pa verdhë veze.

Gjeti aplikimin e saj në të ushqyerit klinike dhe përzierje - përzierje të veçantë gatuar në një mënyrë të veçantë, në të cilën proteina dhe të freskëta të para përzierje vezë e verdhë veze dhe të ngrirë menjëherë.

Pronat e dobishme e vezë të papërpunuara në mjekësi tradicionale

- për hapjen dhe pastrimin e ulcerat duhet të marrë 2 yolks vezë (bruto), mjaltë natyrore, në vlerë prej një lugë gjelle, gjysmë lugë çaji kripë. Të gjitha komponentët e përzierje, shtoni miellin në një shumë që ju mund të gatuaj brumë dhe verbim atë me një tortë të vogël. Tortë që rezulton është aplikuar në ulçerë. Pas një kohë abscesi gradualisht do të shfaqet dhe të pastruar;


- djegiet duhet të jetë një vezë të freskëta trokas në masë rezulton të zbatohet në një të djegur shtresa, duke pritur për tharje e para;

- një depo, e përdorur për djegiet 3 proteina të freskët të papërpunuar hedh poshtë shkumën në një tas të veçantë për të hedh në tokë 3 lugë vaj ulliri 9mozhno zëvendësojë ulliri) kombinohen dy përzierje dhe përzierje mirë. Përbërja yndyrat marrë djegur.

- kollë: yolks vezë të freskëta tërësisht pastrohen njëpasnjëshëm me sheqer, dhe përzierje duhet të rritet në vëllim prej 2-3 g Kjo "eggnog" marrë në një stomak bosh;.


- përdorur gjerësisht vezë të papërpunuara në cosmetology. Për të lehtësuar lëkurë të thatë rekomandojnë përdorimin e maskave, të cilat përfshijnë vezë e verdhë veze. Për të përgatitur këtë maskë duhet një freskët vezë e verdhë veze veze të përzier me një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji të glicerinë. Përzierje ishte llokoçis mirë dhe të zbatohet në lëkurë të thatë. Pas 15-20 minuta duhet pije me ujë të ngrohtë. Pas duke përdorur këtë Skin Mask bëhet e butë dhe të butë.

- vaj maskë fytyrën lëkurës rekomanduar përdorimin e bardhë veze. Për përgatitjen e saj duhet të trokas një proteinë vezë të papërpunuara poshtë mirë, shtoni rezulton shkumë një lugë çaji lëng limoni ose peroksid hidrogjeni dhe të aplikoni në fytyrë. Pas 15 minutash, pije me ujë të ngrohtë dhe leckë të lagur fytyrën. Kjo maskë përkryer pastron lëkurën e yndyrë poret tepërta.