Fruta të thata, fiq të përfitojnë dhe të keqe


Fiq njohur që nga kohërat e lashta. Emrat e tij të tjera - fiku Fig. Fiq Atdheut - Azia e Vogël dhe India. Ka mbi katërqind lloje të fiqve. Fiq i ngjan shkurre, lartësia pema arrin në 10 metra. Fruta të thata, fiq të përfitojnë dhe të keqe - në këtë artikull. Jashtëzakonisht të duket si një pemë gjatë lulëzuar. Tufë lulesh Zhvillimi është një gjelbër topa uritur dhe fruta të shfaqet vetëm në pemë femra, ndryshe ata janë quajtur manaferrat verë.
Ky emër është i njohur edhe për shumë njerëz. Inflorescences pllenim të ndodhë vetëm një lloj të sistemit operativ - pa paraqitja e frutave është e pamundur. Në një kuptim, një fiku është i kënaqur kapriçioz, por një herë frytet shfaqet, dhe kjo është tashmë 2-3 vjet, dëmtuesit nuk i shkatërrojnë ato. Bibla në mënyrë të përsëritur përmend fiq, dhe jo rastësisht e quajti atë pemë e shenjtë, pa dëme. Ajo fiq ngrënë nga Adami dhe Eva, dhe me gjethet bëhen rrobat e tij të parë. Shumica e studiuesve besojnë se fruti i ndaluar ishte vetëm fiq (fiq, fig). Evropianët besonin se fruti i ndaluar ishte një mollë, sepse asnjë ide se çfarë ajo duket si fiq.Frutat fiq verdhë dhe të kuqe për shkak se ata mund edhe të ngatërrohet me fruta të vogla mollë, por mund të jetë ngjyrë vjollcë. Fiq shijshme dhe ushqyese. Fruta të freskëta nuk do të ruhen. Menjëherë pas mbledhjes së tyre i butë dhe i tharë në diell, kjo u rrit përmbajtjen e sheqerit. Nën kushte të favorshme një pemë jetuar një kohë të gjatë dhe fruiting gati dyqind vjet. Në fiq ishte i njohur në Arabi dhe Greqia e lashtë mijëvjeçar më parë, ajo ishte përshkruar në lashta Bas-reliefs dhe afreske. Në recetave fikut Avicena rekomanduar në sëmundjet: malaria, fruthi, ethe, tumoret, vlon, ulcerat, lebra. Ajo ishte menduar se fiq mund të përballen me ndonjë helmet. Ne kemi përdorur atë si një kozmetike. Mjekësia moderne gjithashtu rekomandon përdorimin e fiqve. Fig janë përdorur në trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare, trombozës, përmirëson funksionin hematopoietic. Fiq të bazuara duke bërë disa droga.


Në sëmundjet e fytit, tumoret dhe abscese, ekstrakt nga fiq e frutave të thata janë përdorur për shpëlarje dhe fasha. Fiq përmbajnë vajra esenciale, të cilat normalizes gjakun pa lënë atë kondensimit. Nëse brenda një fiq përdorimit muaj ushqim, 1 fruta në ditë, ju nuk mund të marrë aspirina thinners gjakut. Fiq duhet të marrë kurse - të marrë një muaj, pushim muaj. Fig pa kompromentuar njerëz rekomanduara rozuyazykamy me ngarkesa të mëdha dhe njerëzve krijues - artistë, kompozitorë, poetë, shkrimtarë, biznesmenë për të menduarit kreativ.


Përbërja dhe kalori të fiq
Fiq janë shumë produkt të lartë kalori. Njëqind gram përmban 240 kalori. Ajo është gjithashtu e pasur me karbohidrate dhe sheqerna. Përveç kësaj, ato përmbajnë fibra dietetike, niseshte, acide organike, acide yndyrore të pangopura, proteina, yndyra, vitamina A, C, B, carotene, minerale - kalcium, fosfor, magnez, natrium dhe hekur. Sidomos një shumë të kaliumit në fiq. Mjekësinë popullore rekomandon fiq me kapsllëk, gastrit, bronkit, tracheitis, si ilaç djersitës dhe antipiretik. Perdorimi mund të jetë në formë të bllokim, në formën e komposto. Një zierje e lë të pemës është e dobishme për të pirë kollë, në sëmundjet e traktit gastrointestinal - kolit, diarre, dizenteri, si antibacterial dhe protyvoparazytarnoho fondeve.


Mjekët gjithashtu përshkruajnë të thata fiq kollës së mirë, astma bronkiale, anemi, takikardi, nefrit, sëmundje të zemrës. Fig është një diuretik. Kur lodhje, ethe, dhimbje të fytit, ngjirurit e zërit, sëmundjet orale është e dobishme për të marrë një zierje e fiq e frutave të thata. Merrni 1 lugë gjelle fiq copëtuar, derdh dy gota ujë të vluar, vlim 10 minuta për ngrohje të ulët, le të ftohtë, tendosje dhe pini 4 herë në ditë për një gjysmë gotë.

Është e dobishme për të përfituar nga fiku me qumësht. 4-5 manaferrat derdh një gotë me qumësht të ngrohtë, le të krijoj, pastaj bluaj në një gjendje të pure patatesh dhe hani një gjysmë gotë 2-4 herë në ditë. Fiq, gatuar në qumësht, është aplikuar për abscese dhe plagëve purulent - ajo do të përshpejtojë shërimin. Supë Recipe për trajtimin e urolithiasis (nxit shpërbërjen dhe largimin e gurëve).

- Merrni 3-5 fiq manaferrat, derdh një gotë me ujë të vluar, vlim për pesë minuta në ngrohje të ulët, pure në një slurry shtetërore dhe të marrë gjatë gjithë ditës, përveç të hahet.
Recetë e rekomanduar në alopecia plishyvosti dhe vitiligo. Vitiligo - një sëmundje serioze të shkaktuara nga aktiviteti i zvogëluar melanocytes.
- 2 lugë gjethe fiku pour dy gota ujë të vluar, le të qëndrojë për një orë, tendosje dhe pije 4 herë në ditë për një gjysmë filxhan për 20 minuta përpara se të hahet. Ju mund të bëjë fasha lë pluhur e fiq të freskët në njolla të bardha, pigmentim do të shërohet gradualisht.


Farmaci është një agjent special për trajtimin e vitiligo, të mirën e krijuar nga gjethet e fikut, dhe e quajti atë "psoralen". Në traktatet e lashtë në Lindjen u përshkrua në fuqi fiku e puçrra fytyre, plagët, ndërsa duke hequr lythat, birthmarks ndriçim. Përveç kësaj, kjo është një e shkëlqyer agjent hidratues të lëkurës. Por ka fiq dhe contraindications. Ajo nuk duhet të merret me pancreatitis, diabet (për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit), inflamacion i stomakut, zorrët, enterit, dhe përdhes. Përkundër faktit se përfitimi i fikut nxit shpërbërjen e gurëve në veshka, çrregullime që lidhen me shkëmbimin e oksalik, ajo nuk mund të hani.