Cilat janë përfitimet e kulpër


Kalina - nuk është vetëm manaferrat e kuqe të bukura, por edhe një bimë shumë e dobishme për bukurinë dhe shëndetin drejtave. Ajo ka qenë prej kohësh përdoret për të trajtuar shumë Sëmundjet. Ajo është përdorur papërpunuara, të thata. Gatuaj me atë shërimin bllokim. Kjo kokrra të kuqe e vogël përmban dy herë më shumë vitaminë C se agrumet.

Përbërja e kulpër

Mjekësisë tradicionale përdor absolutisht të gjitha pjesët e bimës - gjethe, leh, lule, manaferrat, degët dhe madje edhe tuba. Në kulpër berries përmbajnë rreth 30% sukros sheqer (a analog kimik - një përzierje e glukozës dhe fruktoza). Anasjell sheqer (nga rruga, ajo është përfshirë në mjaltë natyrore) është shtuar shpesh për të kozmetikës, në sajë të pronave të saj të shkëlqyera hidratues. Për shkak se manaferrat kulpër përmbajnë pektin, ajo vjen me pelte të dobishme, e cila normalizes traktin gastrointestinal. Përveç kësaj, ata kanë një sasi të madhe të vitaminës C, gjithashtu përmban vitamina A, E, D, dhe Minerale (fosfor, magnez, jod, stroncium, Vanadium, kalcium, etj) rrëshirë Yellow-kuqe, taninet, saponins -. Këto substancë është leh dhe degët kulpër. Ata ofrojnë efekt hemostatic, kaq thelbësor për trajtimin e plagëve, duke përfshirë gjatë të pashëruara, përdoret gjithashtu për të ndaluar gjakderdhje të brendshme dhe të mitrës, mitrës ton rritje. Në korteksin viburnin gjithashtu që ofron efekt hemostatic, por trajtimi i ngrohjes humb vetitë e saj.Vlera e kësaj bime nuk mund të jenë të ekzagjeruara, për shkak të kulpër saj unike përbërjen e gjen zbatimin e saj në kanë të bëjnë me pothuajse të gjitha sëmundjet. Përveç përfitimeve shëndetësore, kjo shkurre e vogël përdoret si një element dekorativ në krijimin e projektimit peizazhit. Një soditje e bukuri të tillë nuk mund të japë efekte të dobishme në sistemin nervor për lehtësimin e stresit dhe të shpëtoj e lodhjes.


Lëng i kulpër

Lëng i kulpër mund të merren nga frutat e kuqe të ndritshme pjekur, ata duhet t'i nënshtrohet një para-gatuar dhe fshij nëpër një sitë. Ky lëng është një mjet i shkëlqyer që ndihmon për të qetësuar sistemin nervor, por uyazyka pritja sigurisht gjatë. Një filxhan çaj me lëng kulpër 1 lugë Mjalti ndihmon për të hequr qafe një ethe, ka efekt bën të dalë djersë dhe tonik, prandaj e gjen zbatimin e saj gjatë incidencën hov të SARS-it.


Sëmundje peptike, dhimbje barkut, të shoqëruar nga dhimbje mund të tejkalohen. Në përdorimin e kulpër freskët lëng. Ai jo vetëm që anestezinë një kohë, por të kontribuojnë në shërimin më të shpejtë të ulçerës dhe të japë efekt dezinfektues. Mjekësisë tradicionale rekomandon marrjen e lëng të këtij bimore mrekulli polyps në rektum për të shmangur degjenerimin e saj në një formacion malinje. Dozimi - 3-4 herë në ditë para ushqimit. Mëlçia dhe hipertensionit - ata mund të harrojnë, në qoftë se ju shkruani në dietën tuaj të përditshme

çaj lëng kulpër me shtimin e një lugë e mjaltit. Që lëng kulpër ndihmon kollë të luftuar, atëherë nuk ka asgjë më të mirë se sa çaj Kalynovy me pertusis.


Aplikimi i jashtëm i lëngut të zhvillohet, ajo është treguar për puçrra fytyre rinore, herpes kohë, diatez. Përdorin atë si kremra të mira.


Gjethet, lulet, leh dhe manaferrat e kulpër kanë veti të veçantë

Në lulëzuar bimët mund të mbledhë letrën e tij se zasushuvaty dhe vulosi me çaj shijshme dhe aromatik, të pasura me vitamina dhe elemente që janë të domosdoshme në sezonin e ftohtë gjurmë. Lehtësuar menstruacioneve dhimbshme, gastrit mund të shpëtoj duke përdorur çaji nga lulet e kulpër me mjaltë. Lëng nga gjethet e kulpër mund të pastrohen zonat e lëkurës të prekur nga abrasions, qere dhe skuqje të lëkurës.


Në korteksin bimët janë taninet, pra, të njohura leh kulpër si Hemostatic, plagë shëruese dhe agjent antispasmodic. A zierje të lëvore është përdorur për trajtimin kolle.


Berries kulpër përdorur si një diuretik, një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular, ndihmon me çrregullime nervore. Për shkak të përmbajtjes së lartë të hekurit, kulpër vënë në një nivel me blueberries dhe hips, si një ndihmë për gjak. Manaferrat mund të përdoret jo vetëm të freskëta, por edhe zasushyvshy ato.


Recipes shëndetshëm me mbledhje

Manaferrat kulpër mund të jenë të thata, ngrijë, kuzhinier nga bllokim i saj, karamele, pelte dhe lëng. Ju mund të fshij Kalina me sheqer, atëherë ju mund të përdorni këtë çaj barishte, duke shtuar mjaltë për shije dhe një kanellë pak. Është e rekomanduar për të marrë në ftohjet akute dhe gjatë beriberi dimër-pranverë. Nga manaferrat e kulpër pranverë në këtë formë do të mbeten të shkëlqyera.


Kalinowo jam Ju mund të gatuaj me eshtra ose pa to. Berries të mblidhen, larë dhe të thata për të dërguar në furrë me pak ujë. Lëkurës në manave të bëhet e butë dhe të lehtë mund të fshij nëpër një sitë. Shtimi i të rezultojnë të sheqerit në masë të shijojnë bllokim kuzhinier deri të trasha. Për të dalë bllokim mund të shtoni një sheqer pak më shumë dhe vlim gjatë. Nëse duhet të valoj në masë rezulton dhe pastaj u përhap në tabaka dhe të thata në një furrë, del e shijshme dhe e ëmbël - ngjit . Rastësisht, karamele mund të jenë të përgatitur pa sheqer. Pelte me kulpër marra nga valë lëng.


 
R3r3r3125.