Top 10 produktet më joshëse këndshëm


Shumë njerëz konsumojnë shumë natriumi, dhe nuk është shaker kripë, duke qëndruar në tavolinë dhe shoqëron shumë enët.
Mbi 34 natriumi ose, me fjalë të tjera, kripa në dietë amerikan vjen nga ushqimet dhe pijet që është shtuar prodhuesit. Futje drejtpërdrejtë i sodiumit është vetëm 12%.
Në ditën që ne duhet të marrë jo më shumë se 1500 miligram (mg) e sodiumit në qoftë mosha jonë e 51 vjeç dhe më të vjetër. Kjo është rreth 23 teaspoons. Ky numër nuk duhet të jetë më shumë se ata që vuajnë nga tensioni i lartë të gjakut, diabeti ose sëmundje kronike të veshkave. Kjo vlen edhe për afrikano-amerikanët. Kështu, duket se kufizojnë futje e tyre kripë duhet të jetë gjysma e popullsisë.


Secili prej nesh kanë goodies tona të preferuar të shijshme. Ne ofrojmë 10 opsionet më të popullarizuara në mesin e miqtë e mi, dhe të paraqesë këtë produkteve alternative që mund të kënaqë oreksin tuaj.


Temptation №1: gjevrek (pretzels kripur)


Gjevrek fituar vetë një reputacion si një meze të lehtë të shëndetshëm, për shkak se ata kanë një përmbajtje të ulët yndyrë, dhe në qoftë se ju jeni me fat, ju mund të gjeni edhe gjevrek e tërë-kokërr.
Problemi është se përmbajtja e kripës gjevrek mund të rritet, veçanërisht në qoftë se ju nuk do të ndalet në një qese peshon 28 gram. Në gjevrek përmbajtja kripës është 390 mg çdo 28 g


Alternativë e shijshme
Zgjidh shërbyer më shumë peshë, por me miell gruri tërë. Dhe të sigurohemi se një pjesë ishte edhe yndyrë, jo më pak se 3 g çdo 28 g. Me yndyrë, 28 gram pretzels janë më shumë kalori.
Disa Kristal kripë, të cilat janë të lara me gjevrek, ende mbeten në pjesën e poshtme të qese. Por ju nuk do të ndalet mbi të dhe fshij veten gjevrek në duart e tij për të hequr qafe e kristaleve.


Temptation №2: salcë gati për makarona


Në të vërtetë, çfarë mund të jetë më e lehtë dhe më shpejt se të gatshëm për të marrë salcë, shtoni makarona, ose të përdoren si një salcë për lasagna ose pica. Por vetëm sauces si gatshme neyyazytsirne përmbajtjen e kripës. Shumë shpesh kripë më shumë se 600 mg për shërbejnë madhësinë 12 gota.

Nëse salcë, shtoni suxhuk dhe djathë lloj djathi, pastaj shumë shpejt të arrijnë shumën totale të kripës se 1000 mg.
Alternativë e shijshme
Salcë për makarona mund të bëhet vetë. Për ta bërë këtë, blender dhe domate shumë të pjekur. Shto qepë, hudhër, rigon, piper i zi dhe vaj ulliri për shije. Nëse ju doni të shtoni kripë, atëherë le të jetë një sasi shumë të vogël (p.sh. 14 lugë çaji në 4 gota domate copëtuar). Vendos salcë në zjarr të vogël dhe kuzhinier për rreth 10 minuta.

Kjo metodë do të zvogëlojë futje kripë në 160 mg për shërbejnë.


Temptation №3: çanta e supë me petë


Supë me petë qese ose gota janë shumë të popullarizuara në mesin e studentëve. Kjo është e kuptueshme: të lirë, të shpejtë dhe shumë të shijshme. Por një pjesë e këtij supë përmban 750-950 mg kripë në varësi të aditivëve shije dhe producent.
Alternativë e shijshme
Në një vakt trupi kokë do të marrë rreth 150 mg kripë, do të thotë se sasia e kripës të përfshira në qese të flavors. Ky pluhur, ne të shtoni në ujë të nxehtë me petë.

Ju mund të zvogëlojë sasinë e kripës është pothuajse dy herë, në qoftë se ju të shtoni vetëm gjysma e pluhur. Shijoni supë nuk është e keqe, dhe përmbajtja e kripës është 450 mg.


Temptation №4: arra Assorted


Arra - një zgjedhje të shëndetshme në mesin e ndryshme të ushqimit të shpejtë. Ato përmbajnë yndyrna të shëndetshme, fibra dhe substancave të tjera bimore që mbrojnë trupin tonë. Në natyrë përmbajtja e kripës në arra është afër zeros, por prodhuesit zakonisht shtoni në qese e arra të paktën 110 mg kripë për çdo '28
I shijshëm alternativë

Ne ishim me fat. Tani në shitje është "malosolenыe" dhe arra "pakripur". Në malosolenoy version përmban rreth 55 mg kripë dhe arra pakripur përmbajnë kripë.
Ju gjithmonë mund të bëni një përzierje vetë-arrë, duke shtuar arra dhe bajame, të cilat janë ngrënë zakonisht pakripur.


Temptation №5: Restorante dhe të shpejtë pule ushqimit shkopinj


Gjithsej një mënyrë të tre shkopinj të pulës fast food zinxhir restorant do të sigurojë trupin tuaj me 2100 mg kripë.
Pothuajse të gjithë hëngrën shkop pule me perime, të cilat më tej rrit sasinë e kripës në gjellë. Edhe në qoftë se ju zgjidhni një sallatë pjatë e dytë, 300-350 mg e kripës mund të jenë të përfshira në një stacion gazi.

Alternativë e shijshme
Nëse ju gatuaj pulë shkopinj në shtëpi, atëherë jo vetëm që të kontrollojë sasinë e kripës dhe mund të zgjedhin në të cilën yndyrë për të gatuaj ato, ju të zvogëlojë sasinë e kripës shtuar për breading.
Në përzierje të tillë breading, shtoni seasonings që nuk kërkojnë shtimin e kripës. Nëse ju bëni të shtoni kripë, atëherë ajo duhet të jetë numri minimal (12 h. L. 2 ose më shumë servings shkopinj).


Temptation №6: tortilla


Tortilla Crispy chips-- përbërës kryesor në nachos të lehta, ata janë shpesh në dunk dipy, e përdorur në sallatë, tacos dhe një shtesë crunchy në sanduiçe.

Pothuajse të gjitha tortilla prypudrenы kripë për çdo 28 gram kripë është të paktën 250 mg.
Alternativë e shijshme
Patate të skuqura Tortilla, mund të bëhet në shtëpi në furrë:
Para-ngrohje furrë në 190 ° C. Disa nga muret e larta të vajrave yndyrat. Pritini Tortilla misri në feta trekëndësh (një Tortilla nga rreth 8 feta). Lehtë furçë vajra feta canola. Një sasi e vogël kripë pak në krye. Cook në furrë deri patate të skuqura të bëhet crispy, rreth 15 minuta.Temptation №7: Gati për salcë për sallatë


Gatshme dressings sallatë janë shumë të rehatshme dhe tani ka shumë zgjedhje të flavors. Përmbajtja e kripës 2 lugë mund të variojë nga 120 mg deri ne 400 mg, sipas aromatizues dhe prodhues.
Alternativë e shijshme
Mundësitë për gati me rimbushjet shije, përmbajnë pak kripë. Një nga të preferuarat e mia - salcë me vinaigrette butë dhe arra. Ky stacion gazi është përmbajtja e vogël kripë, 125 mg për shërbejnë.
Nëse ju nuk mund të përballojë për të përmbushur vidyazykaty mbushur butë salcë sallatë në të cilat një shumë e kripë, ajo mund të jetë i holluar. Vetëm të shtoni në salcë përfunduar 2 lugë qumësht i skremuar. Kryen proporcione mëposhtme: 2 tbsp. l. qumësht për 2-3 shekuj. l. karburantit.Temptation №8: prerja e mishit


Amerikanët duan sanduiçe dhe si një mbushje vënë prerjen e mishit. Kripa është shtuar në këto feta e mishit të gatshëm për dy arsye: 1) në mënyrë që produkti mbahet më 2) për shije.
Mish i gatshëm, edhe në qoftë se kjo duket si ajo sapo prerë dhe të përgatitur, që përmban rreth 650 mg kripë në '28
Alternativë e shijshme
Zgjidhni mish të freskët: rosto viçi, fileto e mish derri, pule i pjekur në skarë ose gjeldeti. Megjithatë, mish në frigorifer tuaj nuk do të ruhen për një kohë të gjatë, kështu që duhet të përdoret brenda dy ditësh.

Disa pjesë të mishit mund të jetë i ngrirë. Turqia rreth 50 g skuqura pa lëkurë përmban 40 mg të kripës dhe fileto mishi i pjekur i 50 viçi shton një tjetër 26 mg.
E mishit të freskët për sanduiçe mbushje zvogëlon sasinë e kripës, dhe ndoshta edhe ju keni për të simpati dhe shije.Temptation №9: skuqura në frëngjisht


Shumë njerëz nuk mund të rezistojë të skuqura si një pjatë e dytë. Edhe shërbejnë vogël përmban 250 mg kripë.
Alternativë e shijshme
Plain pjekur Madhësia mesatare zhardhok patate përmban 17 mg. Natyrisht, të gjitha kripë në të skuqura janë shtuar, pasi ajo është e gatuar.

Patate të ngrira frëngjisht, ju mund të përgatisë në shtëpi, do të mbajë përsëri në më pak se 300 mg kripë në çdo pjesë.
Në restorant ju mund të kërkoni që të mos shtoni kripë për patate, por nuk ka gjasa për të punuar në restorant ushqimi të shpejtë.
Pra, më mirë - ende gatuaj skuqura vjetra në shtëpi. Për ta bërë këtë, të prerë patate, i hedh një vaj canola dhe piqem pak në furrë, preheated në 200 ° C, derisa të artë ngjyrë kafe. Ajo merr rreth 30 minuta. Pra, ju do të jetë në gjendje për të kontrolluar sasinë e kripës.Temptation №10: Burgers dhe sanduiçe


Vetëm një Burger ose sanduiç tejkalojnë normën e rekomanduar ditore e kripës. Në një zinxhir restorant fast-food kam gjetur 8 burherovsэndvychey përmbajtjen e kripës të 1500 mg.
Alternativë e shijshme
A burgers ose sanduiçe pule veten nën shtëpi djeg. Sezoni pula apo Burger erëza kripë. Si shtesë për të zgjedhur ushqime të ulët në kripë, rrikë, ketchup ulët kripë, finely copëtuar qepë dhe piper, mustardë. Sa për mustardë, shtoni jo më shumë se 1 orë. L.