Universale Berry - domate


Domate u shfaq në Evropë kohët e fundit, por edhe tani është e vështirë të imagjinohet ndonjë vakt pa këtë produkt, e cila është përdorur në të freskët, i konservuar dhe formë kripëzimi. Kjo kokrra të kuqe nuk është vetëm e bukur për të parë, por gjithashtu ka veti shumë të efektshme të cilat janë thelbësore në trajtimin e shumë sëmundjeve.
Pasi në Evropë për herë të parë u shfaq domate, shkencëtarët nga puna zgjeruar filluan të hetojnë këtë kokrra të kuqe të pazakontë. Dhe edhe për arsye të mirë, sepse domate sjell përfitime të mëdha në trupin e njeriut. Në domate saj përbërjen janë pigmente të dobishme që mbrojnë trupin nga sëmundjet e ndryshme. Por shkencëtarët kanadez gjetur kohët e fundit pronat krejtësisht të reja të domate, të cilat më parë nuk e di askënd. Ata dëshmuan se gratë që përfshijnë në dietën tuaj


lëng domate, të lehtë për të tolerojë krizën postklimakterychnyy dhe të mbrojtur trupin tuaj nga osteoporozën.


Asnjë popull nuk është çudi përdorni domate gjatë festave, pasi ajo është një antioksidant i shkëlqyer që është në të njëjtin nivel me hudhër, çaj të gjelbër dhe verë të kuqe! Me vetitë e saj antioxidant, shkatërruar radikalet në plakjen e trupit, parandalimin e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës. Shkencëtarët në Harvard kanë treguar se njerëzit të cilët konsumojnë domate, vuajtje prostatës për 63% më pak! Provuar të ngjashme që edhe gjatë ngrohjes domate trajtimit nuk do ta humbasin pronat e tyre të dobishme dhe të përfitojnë trupin në asnjë mënyrë.


Domate femra trupit të sjellë shumë përfitime: rrezik më të ulët të kancerit të gjirit, parandalon shkatërrimin e kockave dhe përpunimit të tyre. Sidomos ndajë përfitimet e këtij kokrra të kuqe në parandalimin e kancerit të gjirit, si dhe elementët gjurmë të domateve të zvogëlojë rritjen dhe zhvillimin e qelizave të kancerit në femra. Përdorimi i shpeshtë i produktit përmirëson apodektina prodhimit që mbron qelizat nga shkatërrimi të shpejtë.


Domate kanë pronat antibacterial dhe anti-inflamator, përmirëson oreksin dhe përshtatje të ftohtit dhe të nxehtit. Domate Fresh shumë të dobishme në anemi, dështimi i veshkave dhe hipertensionit. Në pleqëri kanë përmirësuar vizionin.


Studimet e fundit kanë treguar se manaferrat, të cilat domate janë analoge me ndonjë ilaqet kundër depresionit farmaceutike, dhe zvogëlon rrezikun e depresionit me 67%. Lipki përfshira në salcë domate, një efekt pozitiv në psikologjinë e njeriut dhe në këtë mënyrë redukton dëmtimin e qelizave të ndryshme të trurit. Perime të tjera, në krahasim me domate, pronat e tilla kanë.


Shkencëtarët këshilluar për të hyrë në këtë produkt në dietën tuaj të përditshme, si pronat e tij do të ndihmojë trupin tuaj, jo vetëm forcimin e sistemit imunitar, por edhe të mbrojnë veten nga sëmundje kronike, kancer dhe depresioni!


 
R3r3r376.