Ushqimi dhe të energjisë me vlerë rrush


Kur tharje rrush nga rrushi. Gjithashtu "nxjerrë në pah" në gjuhën turke thjesht tregon rrush. Rrush të vijë në disa forma (në varësi të varietetit të rrushit nga i cili të marra): me rrush i thatë gjelbër dhe e ëmbël të rrushit të marrë pamjen e të lehta me të tjerët - të mëdha mishi ëmbël me fara; pafarë blu të errët; jeshile të lehta, të mesme, me një gur. Besohet se rrush errët përmban ushqyesve më shumë dhe janë më të dobishme. Çfarë ushqimi dhe vlera e energjisë të thatë?


Rrush të bëjë vetëm varieteteve të caktuara të rrushit. Në rrushit duhet të jetë lëvozhgë të hollë, me mish dhe përqendrimi i përmbajtjes së sheqerit jo më pak se 20%. Nëse rrushi janë përpunuar si duhet, Izium do të përmbajë të paktën 80% sheqer natyror. Në Azinë Qendrore, të bëjë rrush të thatë, ka uyazyka të favorshme për rritjen e rrushit dhe tharje atë, dhe të prodhojnë rrush nuk është dhjetëra vitet e para. Ajo është e vende të tilla si Turkmenistan, Uzbekistan.

Rrush të thatë. Përbërja dhe përmbajtja kalori
I përbërë nga proteina, acide organike, fibër dietik, pak yndyrë, karbohidratet. Në Izium përmban 265-300 kalori në 100 gram të produktit. Rrush i thatë është e pasur me vitamina, në varësi të ndryshme të rrushit nga e cila ajo është e tharë. Të përbëra nga vitamina A, E, C, H, B, beta-carotene, minerale (kalcium, natrium, magnez, kalium, klor, fosfor) dhe elementët gjurmë (mangan, bakër, hekur, zink, selen). Në Izium përmban shumë kalium, pra ai është i mirë për trupin. Ajo normalizes sistemin kardiovaskular, të mira për transmetimin e impulseve nervore dhe metabolizmin, përmirëson përbërjen e gjakut. Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave, rrush normalizes sistemin nervor, qetëson trupin.


Shërimi pronat e rrush të thatë
Që nga kohët e lashta, i njohur pronat medicinale rrushi. Referuar rrushit të thata, e cila ka vlera ushqyese, të nxitur shërimin e të sëmurëve dhe të dobëtit. Në Izium përmban kalium, i cili ndihmon helmim, heq ënjtje, pastron trupin e substancave të dëmshme dhe toksina, ka një efekt diuretik. Rrush të dobishme për ata që kanë vërejtur acarim, dobësi apo anemi. Rrush të merren me ata që vërehet sistemin kardiovaskular dhe sistemin nervor.


Receta tradicionale rrush të thatë të trajtimit
Nuk është një mënyrë shumë interesante për të forcuar muskujt e zemrës. Për ta bërë këtë, të marrë 2 kg rrush, larë, të thata, të ndarë në mënyrë të barabartë. Së pari, hani 1 kg për një kohë prej 40 copë në ditë. Pastaj një tjetër kilogram ngrënë nga zvogëlimin, duke zvogëluar numrin e rrush të thatë: e para 40 dhe pastaj 39 deri sa më në fund vjen në një rrush i thatë. Ky kurs duhet të kryhet dy herë në vit. Ju mund të bëni një tretësirë ​​në uthull rrush rrushit, ajo ndihmon në trajtimin e hepatitit dhe në sëmundjet e shpretkës.


Zierje e rrush të thatë
Kjo është e dobishme për të marrë një zierje me një kollë të fortë, presionin e lartë të gjakut, dhimbje në fyt, sëmundjet e frymëmarrjes. Nëse keni hipertensionit, bronkit ose pneumoni, një zierje është i përshtatshëm për të gjitha vlerat ushqimore dhe të energjisë. Muzik 100 gram rrush të thatë, derdh një gotë me ujë, zierje për ngrohje të ulët për 10 minuta, pastaj tendosje dhe shtrydh. Merrni 4 herë në ditë për një filxhan të tretë. Nëse ju kolliteni apo hundë i lëngshëm, pastaj të përgatisë një zierje e rrush të thatë dhe qepë. Muzik 100 gram rrush të thatë, derdh një gotë me ujë, zierje për ngrohje të ulët për 10 minuta, pastaj tendosje dhe shtrydh. Shto një lugë gjelle lëng qepë. Merrni 3 herë në ditë për një gjysmë filxhan deri sa gjendja juaj nuk është normale.


Për trajtimin e liken
Me rrush të thatë mund të trajtohen herpes. Pritini fruta në gjysmë dhe fshij gjysmave të lëkurës që janë duke përjetuar herpes. Pas trajtimit të parë ju do të vini re përmirësim. Varësisht nga lloji i thatë, ata trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Nëse rrush pafarë, ajo ndihmon në sëmundjet e fshikëzës dhe veshkat. Nëse thatë me farat, ajo është e përshtatshme për trajtimin e dizenteri, sëmundjeve të traktit gastrointestinal gjatë temperaturë. Kur problemet lidhur me zorrët dhe stomaku, të marrë një zierje. Për një supë të tillë do të duhet: një gjysmë gotë me rrush të thatë dhe Kastrati, kënaqur, 250 gram, 40 gram mjaltë dhe gjysmë litër ujë. Merr përsipër kënaqur dhe rrush të thatë, të larë, përzierje me Kastrati, të mbuluar me ujë të ftohtë, zierje një çiban rreth ngrohjes mesme. Pastaj hiqni nga të nxehtit, hiqni 3 orë në një vend të ngrohtë, tendosje dhe shtoni mjaltin. Merrni një pije 3 herë në ditë. Ajo mund të marrë si të vakët dhe të ngrohtë.


Njerëzit të cilët kanë probleme me stagnimit të biliare, dhe për këtë ekziston urth, belching, vjellje, rekomandohet një zierje e rrush të thatë përveç trajtimit bazë. Hidh gjysmë filxhan rrush pafarë (para-larë dhe maskuar) buzë me ujë, të lënë për një ditë të nastoyuvalosya. Agjërimi në mëngjes pi një birrë dhe të hanë rrush. Pastaj të marrë në shtrat dhe shtrihem kështu disa kohë tucked nën anën e djathtë të ngrohës. Procedura është bërë një herë në javë për një muaj. Nëpërmjet këtij trajtimi është fluide bile dhe kanalet biliare pastrohen.


Me ushqim dhe vlera e energjisë ndihmon mishrat dhe dhëmbët të qëndrojnë të shëndetshme. Sepse Izium përmban acide organike, të cilat kanë pronat antioxidant dhe antibacterial. Rrush i thatë përmban sheqer natyror, për këtë arsye ajo do të jetë ëmbëlsira shumë më e dobishme dhe muffins. Nëse ju doni të ëmbël, hani një grusht rrush të thatë. Por mos ha rrush se 50-70 gram në ditë. Rrush të thatë gjithashtu e dobishme për nënën shtatzënë dhe lactating (në sasi të arsyeshme, natyrisht). Në Izium përmban shumë kalium dhe kalcium, të cilat janë trupi ka nevojë për një grua gjatë shtatzënisë dhe që ndihmon në eliminimin e edemë.