Kripë ushqimit në dietën e fëmijës


Kripë ushqimit është ndoshta produkti më të diskutueshme në dietën tonë me ju. Por kur vjen puna për të ngrënë fëmijët e vegjël, nuk ka polemikë mund të kryhet një kohë të pacaktuar. Dikush mund të themi me besim: kripë ushqimit - një nga komponentët më thelbësore të rritur dhe ushqim për fëmijë. Elementi kryesor në përbërjen e kripës - natriumi, i cili është i përfshirë në jetën e absolutisht të gjitha qelizat, jonet e natriumit janë drejtpërsëdrejti të përfshirë në transmetimin e impulseve nervore dhe kontraktimet e muskujve, kështu që ne mund, për shembull, i një të dytë të tërheqë përsëri dorën e tij nga objekti nxehtë, mezi dështimi për të realizuar lëvizjen e saj.Gjëja kryesore - për të vëzhguar të thotë të artë në përdorimin e kripës në dietën e fëmijës, si dhe mungesa dhe teprica e mineraleve në trup mund të shkaktojë një goditje të rëndë për shëndetin.

Kripë ushqimit në dietën e fëmijës duhet të jetë gjithmonë i pranishëm, por në sasi të arsyeshme të pranueshme. Shuma e kripës së nevojshme për ndryshimet normale të trupit nga lindja për të vazhduar me rritjen e fëmijës. Dietë e normës së marrjes kripë të fëmijës vijon: nga lindja deri në 10 muaj - është 0.2 gram, nga 10 muaj deri në një vit - 035 gram.


Sapolindur të shëndetshme natriumi mjaftueshme të përfshira në qumështin e gjirit të nënës së tij. Disi e ndryshme është situata në fëmijët parakohe që kanë një sfond në hipoksi dhe të tjerë faktorë mund të shkaktojnë hyponatremia. Kjo sëmundje është shkaktuar nga nivelet e ulur e joneve të natriumit në plazmë, dhe si pasojë, fëmija reduktuar presionin, tonin e përgjithshëm të muskujve. Në këtë rast, fëmija është nën mbikëqyrjen e mjekëve dhe të merr ndihmën e nevojshme të veçantë, të tilla si zgjidhje kripur vena.


Më vonë, me ardhjen e fëmijës në dietën e produkteve të reja, me futjen e ushqimeve plotësuese (drithëra, fruta dhe perime purees, produktet e qumështit), natriumi është prekje fëmijë me të ashtuquajturën kripë natyrore, e cila në sasi të mjaftueshme të përfshira në produktet e ushqimeve.

Pjesa më e madhe e prodhuesve të ushqimit përfunduar fëmijës Mos shtoni kripë në ushqimin e tyre, ajo ndihmon nënat që duhet të ndërtuar një dietë e fëmijës së tyre. Kripë tepërt në dietën e një fëmijë në këtë moshë mund të çojë në problemet e fëmijës si në të tashmen dhe në të ardhmen. Në foshnjat veshkat nuk janë zhvilluar, dhe të paaftë për të nxjerr kripë tepërt. Në këtë sfond mund të zhvillojë hipertension, sëmundje të ndryshme të zemrës dhe veshkave. Sipas statistikave, përdorimi i tepruar i kripës është shkaku i hipertensionit në 90% të rasteve. Famshëm dhe fakti që nëna më herët fillon të shtoni kripë në ushqim fëmijën, aq më e madhe sasia e tij do të konsumohet me moshën.


Kur fëmija mbush një vit, nevoja e tij për rritje natriumi, dhe vetëm 1/3 e numrit të kërkuar të produkteve asimiluar. Tani, në qoftë se nëna ime e gjykon të nevojshme, mund të dosolyuvaty ushqim për fëmijë tuaj, por në këtë rast është më mirë për të kufizuar sasi të vogël, në mënyrë që ushqimi dukej pakripur. Pediatër rekomandojnë një shërbejnë supë ose pure shtoni gjysmë lugë çaji kripë 25% zgjidhje. Përgatisë atë si më poshtë. 25 gram (rreth 5 teaspoons) e kripës tretur në 100 ml ujë për 10 minuta çiban rreth ngrohjes ulët, pastaj shtoni ujë të vëllimit origjinal dhe pastaj të sjellë një çiban, filtër, zgjidhja është gati.


Në përgjithësi, në 12 muaj fëmija mund të marrë një ditë mesatarisht, 0.5 gram kripë, e cila është optimale për të rritur normal.

Mbi shifra mesatare janë të mjaftueshme, sepse çdo nënë duhet të zotërojnë, në bazë të karakteristikave individuale të fëmijës, dhe pas konsultimit me pediatrin tuaj për të vendosur nëse janë apo jo për të shtoni kripë në ushqim për fëmijë dhe në të cilat shumat.

Kripë ushqimit është jodizuar - pasuruar me jod, përdorimi i kripërave të tilla siguron parandalimin e mungesa e jodit në trupin e fëmijës, stimulon mbrojtjen e trupit. Të dobishme si ushqim dhe Detit të Kripur, e cila përmban elementët gjurmë më e dobishme se zakonisht. Çështja e përdorimit të kripës jodizuar ose deti në dietën e fëmijës do të zgjidhet individualisht me një mjek për të përcaktuar nevojën për dhe sasi.


Unë do të doja të theksoj disa karakteristika të kripës, të gjatë në shërbim të praktikuesit. Ne di se kripur sukses lufton me disa mikroorganizmave, kjo pronë është përdorur në trajtimin e rinitit. Për ta bërë këtë, i kripur, pra 0.9% kripur normale, larë hundën. Kështu që e përdorin këtë mjet për parandalimin e SARS në vjeshtë dhe periudhën zyyazykay. Kjo zgjidhje ofron një njomje uniforme e mukozën, ajo parandalon tharje dhe rrit rezistencën e përgjithshme të organizmit. Dimër ujitjes hundës me solucion fiziologjik ndihmon për të përballuar me ndjenjën e thatësi në hundë dhe teshtitjes shkaktuar nga një radiatorëve overdried ngrohje ajrit në apartament. Zgjidhja është më intensiv, i përgatitur për gargling ndihmon trajtimin e angina.


Në sëmundjet e traktit gastrointestinal, i shoqëruar nga të vjella të shpeshta dhe diarre, trupi kërcënon dehidratim të rëndë. Në këtë rast, duke marrë zgjidhje pluhur "rehydron", e cila është shitur në farmaci. Dhe si substancë kryesore e kripë e thjeshtë, pastaj gatuaj një pluhur dhe zgjidhje, respektivisht, mund të jetë në shtëpi. Në 200 ml ujë të zier ftohur shtoni 3 lugë sheqer dhe kripë 05 lugë çaji, të përziera tërësisht deri në shpërbërjen e plotë të përbërësve. Fëmijët janë të rekomanduara për të marrë 1 lugë çaji të zgjidhje çdo 10 minuta. Aplikoni këto zgjidhje dhe në temperaturë të lartë.


Përdorni kripë për shëndetin, por le një ndjenjë të proporcion do asistent ju gjithmonë besnikë në këtë.