Ngrënie me diabet


Diabet lidhur me çrregullime metabolike, është i bazuar në mungesën e tij të asimilimit (shfrytëzimit të glukozës nga trupi. diabetit tip 2 ndodh shpesh kundër një sfond të trashje.
Me çdo lloj të diabetit luan një rol të rëndësishëm të ushqyerit e duhur. Në butë tip 2 dietë diabet është trajtimi kryesor. Në të mesme dhe të rënda dietë nsleduet sëmundje kombinuar me marrjen e agjentëve hypoglycemic apo insulinë.


Çfarë është "njësia bukë"?


Si për të përcaktuar e produkteve të kërkuara uhlevodosoderzhaschyh norma? Ata ndryshojnë në masë të madhe në vetitë fizike, përbërjen, vlerën e tyre kalorifike. Masa mënyrë disi të njohur në shtëpi - duke përdorur një lugë ose filxhan - këto parametra të rëndësishme të hahet e pamundur. Është po aq e vështirë për të përcaktuar sasinë e kërkuar të kërkesave të përditshme të ushqimit, pa pasur njohuri të veçanta dhe pa e parë një pikë të dukshme referencës. Për të lehtësuar detyrën, koncepti nutritionists konvencionale u prezantua njësi mishit.


Njësia bukë - një lloj "lugë matëse" për të matur karbohidratet. Pavarësisht nga lloji dhe sasia e produktit, nëse është bukë ose mollë, një njësi buka përmban 12-15 gram karbohidrate usvavayvaemыh. Ajo ngre nivelin e sheqerit në gjak në të njëjtën madhësi - 28 mmol / l - dhe karbohidratet tretshëm trupi ka nevojë për 2 njësi të insulinës. Njësia Bukë u prezantua në mënyrë specifike për pacientët diabetik që marrin insulinë, pasi ato janë shumë të rëndësishme për të ndjekur kërkesat e përditshme të karbohidrateve përditshme, e cila korrespondon me një dozë të insulinës. Përndryshe, ata mund të jetë një rritje të mprehtë ose zvogëlimin e sheqerit në gjak - hiper - ose hypoglycaemia. Me futjen e konceptit të pacientëve njësi mishit me diabet ishin në gjendje të shkruaj saktë menu saktë zëvendësuar disa produkte të tjera.


Për shembull, 1 njësi bukë korrespondon me 25-30 gram bukë të bardhë ose ngjyrë kafe ose 1/2 filxhan bollgur ose hikërror, mollë ose 1 mesme ose 2 copa e kumbulla të thara, etj
Në natën trupi ka marrë rreth 18-25 copë e bukës. Është e domosdoshme për të shpërndarë 05:55 pritjet mëngjes, drekë dhe darkë 3-5 njësi bukë çaj dhe pauzhynok -. 1-2 njësi buke. Shumica e produkteve uhlevodsoderzhaschyh duhet të bjerë në gjysmën e parë të ditës.


Parimet e të ushqyerit klinikeDietë duhet të jetë fiziologjikisht shkolluar:sasia e energjisë në dietë duhet të jetë e barabartë me nevojat energjetike të pacientit;
Numri i proteinave, yndyrave, karbohidratet duhet të jetë i balancuar;
vakt gjatë ditës - 5-6 herë.Për pacientët me diabet janë mbipeshë për të forcuar ndjenjë e plotësi, në dietë duhet të përfshijë perime të tilla si qepë dhe lakër, marule, spinaq, bizele, trangujve, domate. Për të përmirësuar funksionin e mëlçisë, gjë që ndikoi në masë të madhe në diabet, dietë duhet të administrohet produktet që përmbajnë faktorë lipotropic (djathë, soje, bollgur, etj), dhe mish kufi, supë peshku dhe ushqimet e skuqura. Ka disa opsione dietë për pacientët diabetik, por në praktikë, në shtëpi, ju mund të përdorni një dietë (№9), të cilat mund të përshtaten lehtë në çdo pacient, eliminuar apo duke shtuar disa enët ose të produkteve.Racion mund të përmbajë:

Bukë dhe prodhimet furrë - bukë kryesisht i zi (200-350 gram në ditë ose të drejtuara si nga mjeku juaj);
supave perime supë, mish dhe të ulët në supë peshku me sasi të vogla të perimeve (1-2 herë në javë);
Enët e mishit dhe shpezë (mish lope, mish viçi, mish derri ligët, gjeldeti, lepur i zier ose formë mpiksur);
Peshku kryesisht ligët (pozitë e lartë, cod, Pike, cod shafran, krapi dhe forma të tjera të ziera ose të mpiksur);
enët dhe enët anësore të perimeve (zarzavate collard, lakër (lakër, lulelakër, marule), turnips, radishes, prej trangujve, kungull i njomë, patate, panxhar, karrota të ziera), djathë dhe e pjekur.

enët dhe enët anësore me drithëra, pulses, makarona (në sasi të kufizuar, herë pas here, duke ulur sasinë e grurit në dietë);
enët vezë (jo më shumë se 2 njësi në ditë në formën e omëletë ose të ziera, dhe për të shtuar në enët e tjera);
varieteteve të lagësht dhe të ëmbël dhe i lagësht e frutave dhe manaferrat (mollë Antonovsky, limon, portokall, rrush pa fara e kuqe, boronicë, dhe të tjerët) në 200 gram në ditë në formë të papërpunuara, si komposto me xylitol ose sorbitol. Me lejen e mjekut mund të përdorni një ëmbëltore përgatitur posaçërisht diabetik dhe ëmbëlsirat;

qumësht - me lejen e mjekut, kefir, qumësht i thartuar (vetëm 1-2 gota në ditë), djathë (50-200 gram në ditë), në natyrë ose në formën Syrnikov, cheesecakes dhe puddings;
salcat butë supë perimesh me uthull, pure domatesh, rrënjët, dhe qumësht.
çaji qumësht, kafe e brishtë, lëng domate, lëngje frutash dhe kokrra të kuqe (supë totale të lëngshme me deri në 5 gota në ditë);
vaj gjalpë, vaj vegjetal (vetëm 40 gram në ditë në formë të pastër dhe për gatim);
pacientët diabetik ushqimore duhet të jenë të pasura me vitamina, kështu që është e dobishme për të futur në dietë e birrës dhe maja bukëpjekës, hips supë.


Contra:

karamele, çokollata, pasta, buns, dehja, mjaltë, akullore dhe ëmbëlsirat e tjera;
snacks dhe ushqimi mprehta, aromë, kripur dhe i tymosur, deleje dhe mish derri yndyrë;
piper, mustardë;
pije alkoolike;
rrush, banane, rrush të thatë;
sheqeri është i lejuar vetëm në sasi të vogla dhe me lejen e mjekut.Burimi: medportal.ru