Ushqimi dhe parazitet Çfarë ushqimi zvogëlon rrezikun e Parazitoza


Kjo rezulton, njerëzit nga kohra të lashta e dinte se si për të ngrënë për krimbat dhe parazitët nuk janë të vonuar në trup.
Shumica e bimëve të cilat kanë qenë prej kohësh përdoret për të luftuar parazitët, që përmbajnë hidhërim. Më parë njerëzit e përdorur këto bimë për ushqim, duke e ditur se ata do të mbrojnë ata nga parazitet. Malaria trajtohen hynoy nga roundworms - hudhër, leh Aspen, e përdorur gabime, barberry. Bimët që përmban mjaft e hidhur. Kryesor i tyre - tansy, arre zi, karafil, fara grejpfruti, saussurea - pjesë e "Herkulit" - produkt kryesor i programeve anti-parazitare.


Dhe ekspertët besojnë se ne duhet të hani më pak ushqim që kontribuon në riprodhimin e parazitëve, worms, domethënë, sheqer, carbs, të cilat janë një terren ushqyes për kërpudhave, candida dhe Giardia. Më shumë përdorimin e drithërave, perime dhe vaj. Zëvendësim i shkëlqyer i sheqerit - stevia. Për shkak të ushqyerit ka një ndikim të madh në trup; zorrët, lëkurë dhe organet dhe sistemet e tjera. Të bollshme, të çrregullt, ushqimi i ëmbël - tokë e përkryer të mbarështimit për parazitë të të gjitha llojeve. Ushqimi duhet të nxisin procesin normal ndihmon tretjen e ushqimit, që duhet të jetë e mjaftueshme, por jo të bollshme; përmbajnë substanca biologjikisht aktive dhe të tjera të nevojshme për shëndetin.

Informacione interesante dhe të dobishme në lidhje me produktet anti-parazitare të shënuara në librin "farmaci Gjelbër", shkruar nga Dr Xhejms A. Duka.

Ajo rezulton - një zgjidhje e shkëlqyer kundër disa nga krimbat më të rrezikshme:
Ginger (dyqanit Zingiber) kryer një studim dhe ka gjetur se 4 orë xhenxhefil ekstrakt i privuar nga lëvizshmërisë 90% larvat anyzakysa, roundworm relative japoneze që mund të transmetohet, të hahet peshk të papërpunuara, dhe 16 orët e shkatërruar plotësisht.
Pineapple (comosus Ananas). Me zinxhir të mund me sukses të luftojë nëse hani disa pineapple. Ato përmbajnë proteolitike (proteina ndarjen) bromelain enzimë.

Shafran i Indisë gjatë (Curcuma longa). Në Indi marrë këtë erëz të shijshme për të dëbuar krimbat, veçanërisht nematodat. Shafran i Indisë përmban katër lidhje me aktivitetin anti-parazitare. Më vete, ata nuk janë të efektshme, por së bashku bëjnë një efekt të fortë anthelmintic.
Pemë karafil (Syzygium aromaticum). Buds e kësaj bime, të njohur si karafil erëz, dëbuar nga parazitët tona të ndryshme të zorrëve, duke përfshirë worms. Ju mund të krijoj çaj ose karafil të fortë erëz për të shtuar këtë një çekiç ose papayevomu lëng pineapple.

Kungull normale (pepo Cucurbita). Ekstrakte nga fara kungull të bërë krimba fikse dhe për të ndihmuar të përzënë ata dhe parazitëve të tjera nga zorrë. Mjekët dhe healers janë këshilluar shpesh për të hequr qafe e parazitëve të zorrëve hanë rreth 30 gram. fara kungull përditshme. Nuk është një ekstrakt patentuar nga fara kungull.
Hudhra (Allium sativum). Për të luftuar krimb zorrësh, roundworm, lyamblyey (protozoare njëqelizor i grupit) dhe parazitëve të tjera të zorrëve yzdavno përdorur hudhër. Mix lëng me tre karafil saj e rreth 150 ml karrota dhe të bëjë këtë medium çdo 2 orë.

Papaja (Carica papaja). Vendorët të heqin qafe e parazitëve të zorrëve të pijshëm proteolitike (prishet proteina) papaja latex ose gëlltiten rreth një duzinë fara e papaja.
Për të zvogëluar rrezikun e infeksionit me parazitë, ju keni nevojë për të ngrënë hudhër dhe qepë të papërpunuara sa më shumë të freskëta, grimcuar në një sanduiç ose një sallatë, shtoni një djathë, patate të ziera. Ajo duhet të pini më shumë supë e kopër dhe kamomil.
H.Malahov librin "Jeta pa parazitet" shkruan për rëndësinë e të ushqyerit e duhur për ruajtjen e shëndetit.

Për të shkatërruar mykroparazytov që jetojnë në plazmën e gjakut, është e nevojshme për të njom trupin me silikon. Sistemi colloidal silic në sajë të ngarkuar e saj të veçantë elektrike ka aftësinë për të tërhequr, mbajtur, të shkatërruar dhe të nxjerr nga mesi i trupit, viruset, patogjene dhe helm e tyre. Në ujë silic them këtë: ajo kombinon shijen dhe freskinë e ujit të pranverës, pastërtisë dhe strukturën e shkrihet ujë dhe pronat antibacterial argjendi. Virusi gripit, hepatiti, artrit, goiter - candida dhe mykroorhanyzы të tjera të dëmshme thithur në zgjidhje koloidale e silikonit dhe shkatërruan të dyja në gjak dhe në zorrë. Nëse gjakut të silikonit të mjaftueshme, ajo është e mbrojtur nga viruset dhe mykroparazytov. Nëse jo, trupi duhet të plotësoj silic.

Shumë fushë horsetail përmban silic, lëng të freskët kastravec dhe piper lëng. Parazitëve nuk më pëlqen për të ngrënë ngjyra e gjelbër dhe të kuqe. Ata nuk mbajnë hidhërim dhe erëz me një shije të athët. Shumica manaferrat e kuqe, shije të thartë dhe hidhur me pronat e anti.
Lakër zakonshme gjithashtu ka veti anti-parazitare. Lakër turshi, pronat kosi blerjen, trupi edhe më të mirë shkatërron parazitët. Substanca biologjikisht aktive dhe minerale jep energji dhe me sukses t'i bërë ballë sulmeve parazitëve të jashtëm të të gjitha llojeve.

Kur shenjat e para të infeksionit shfaqen parazitëve duhet menjëherë të përmbahen nga të hahet yndyrna shtazore dhe proteina të mishit, peshk, shpezë, vezë, qumësht. Gjithashtu të kufizojë ndjeshëm futje të kripës, sheqerit, bollgur, supë, ëmbëlsira, kafe, endet substanca në maja (birrë birrë, vodka, bukë) dhe turshi, turshi, jo për të ushqyer e infeksionit. Proteina perime kërkohet: arra, fara, kërpudha, gjethet jeshile. Ju mund të hani qull në ujë, sallata dhe perime steamed, lëng shumë të freskët perimesh (sidomos karrota) dhe fruta.

Është e dobishme për të përdorur produktet e qumështit përmbajnë probiotics. Probiotics - një mikroorganizmave bakteriale të cilat banojnë traktin gastrointestinal të njeriut. Ata prodhojnë substanca speciale, e cila lejon për tretje, mbështetjen e sistemit imunitar dhe për të parandaluar riprodhimin e baktereve.
Shumica e drogës, veçanërisht në qoftë se ata marrin shpesh afatgjata, ndikim negativ në asimilimin e vitaminave dhe mineraleve të shtypur florën normale zorrëve, vaginë.

Kështu, të ushqyerit e duhur mund të rivendosur traktin gastrointestinal e mjedisit të brendshëm të secilit departament, normalizimin microflora, të rrisë mbrojtjet imunitar të zorrëve dhe të gjithë organizmit.
Një trakt të shëndetshme ndihmon tretjen e ushqimit me parazitët e saj të fuqishme të mbrojtjes nuk kanë vend.