Ngrënie me diabet Tabela 9


Kur mjekët i emëruar 9 Tabela, diabeti është forma të butë apo të moderuar e ashpërsi. Sheqeri dhe produktet e sheqerit që përmbajnë janë eliminuar, në vend të kësaj ju mund të përdorni xylitol ose sorbitol.

Indikacionet të jetë tryezë 9 në diabet mellitus është diagnostikuar me të butë apo të mesme. Pacientët insulinë nuk marrin ose duke marrë atë në doza prej 20-30 IU. Kjo është mjaft i vogël. Pesha e trupit është normale ose pak të prirur për të tepërt. Ushqimi mund të caktohet në mënyrë specifike për të përcaktuar dozën e insulinës apo droga të tjera, si dhe për të përcaktuar rezistencën e karbohidrateve.Perberja kimik i dietë do të përbëhet nga një proteine ​​ne nje sasi prej 80-90 gram, i cili duhet të jetë 55% proteinë të kafshëve. Yndyrna duhet të jetë të paktën 70-80 gram, dhe të mbjellë atyre 30%. Për karbohidratet parametrat 300-350 gram, apo kuzhinë jodizuar kripa nuk është më shumë se 12 gram, 15 l e lëngjeve. Numri i kalorive në ditë duhet të mbetet në kuadër 2200-2400 kcal, shpërndarja uniforme e ngrënies 5-6 herë me shpërndarjen e barabartë të karbohidrateve.Produkte të pranueshme dhe sasia e tyreBukë dhe miell produkteve të lejohet të marrë një ditë në 300 gram. Bukë mund të jetë thekër, proteina-otrubyanыm, proteina, grurë, miell gruri me 2 ndryshme. Si një ushqim në dietë mund të përdoren produkteve miell miell. Një pjesë e rëndësishme e dietës si të supave. Ato mund të jenë të perimeve të ndryshme, duke përfshirë supë lakër, supë dhe supë. Perime Okroshka dhe mish mund të jetë i pranishëm në dietë. Konsumi lejueshme e dobëta të mishit të ulët-yndyrë, peshk, kërpudha dhe perime broths.Soups në ato përgatitur me lëngun mund të lejuar drithëra me shtimin e qofte dhe patate. Mishit dhe shpezë mund në këtë dietë mishërimi i formës zier, zier dhe i pjekur gatuar në janar dhe copa. Ajo mund të jetë një këngë viçi, viçi, derri dhe mish mbeturinave, qengji, lepuri, gjeldeti, mish pule. Sallam nuk ndalohet - dietetike dhe diabetik, gjuha ziera, të kufizuara - nga-produkteve, të mëlçisë.

Që nga peshku mund të përgatisë enët vidvaryuyuchy atë zapikayuchy, skuqur mirë të mos abuzohet. Përparësi duhet t'i jepet llojeve të peshkut të ulët-yndyrë, si të përfshirë në menynë e peshkut të konservuar - në salcë domate, shëllirë. Qumësht, qumështi, prodhimet e qumështit në dietë, si dhe të pranishëm. Përdorimi i tyre është i lejueshëm pa kufizime. Low-yndyrë dhe pa yndyrë djathë dhe enët janë gjithashtu duke mos u kufizuar në përdorim.


Kufizojë përdorimin e salcë kosi, kos lejuar vetëm përmbajnë sheqer. Ju mund të përdorni lloje të pakripur dhe të ulët-yndyrë djathë. Ushqimi vezë është e lejuar deri në 15 copë në ditë. Gatim mund të jetë edhe zier dhe të ziera, lejohet Omelets bardhë dhe yolks vezë duhet të kufizojnë konsumin.

Kufizuar në nivelin e standardeve të drithërave karbohidratet e marra. Mund të përdoret bishtajore dhe drithërat me hikërror, elbi, meli, elbi ose tërshërë dridhë i zhveshur. Përdorimi i perimeve nuk është e kufizuar, por kryesisht ata nuk e skuqura, dhe të zgjedhin metoda të tjera të gatimit - gatim, kuzhinier, piqem apo të ngrënë të papërpunuara. Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar për të dhënë preferencë të gjitha perimet që përmbajnë më pak se 5% karbohidratet, dhe lakër, kungull i njomë, tranguj, pumpkins, marule, patëllxhan dhe domate. Patate e pranueshme duke pasur parasysh përdorimin e standardeve të karbohidrateve.


E njëjta gjë vlen edhe për bizele, karrota dhe panxhar. Sigurisht sallatë ushqim niveli i lejueshëm, të gjitha llojet e salads, perime dhe paste havjar, harengë kripur, para-ngjyhet, mish viçi dhe mpiksur - jo shumë i yndyrshëm. Të përfshira në sallata e detit dietë, peshkut në xhelatinë, djathë pakripur. Sauces, seasonings, erëza janë përdorur ekskluzivisht të ulët-yndyrë, gatuar në supë perimesh ose kërpudha dobët, mish ose supë peshku. Nuk ka ushqim është i ndaluar në salcë domate. Nuk ndalohet, por mustardë, rrikë, dhe të gjitha llojet e piper i kufizuar.


Pije lejueshme pa çaj shtuar sheqer dhe kafe me qumësht, lëng mishi shypshynovyy, lëng apo fruta me manaferrat dhe perime malosladkyh. Me desserts, ëmbëlsirat dhe frutat nuk janë të ndaluara për të ngrënë manaferrat të freskëta dhe fruta të varieteteve të thartë-ëmbël në çdo formë. Pelte, Sambuca dhe Mousses si të përfshirë edhe në dietë me komposto. Candy me sweeteners dhe mjaltë të pranueshme, por në sasi të arsyeshme. Që yndyrna janë të përfshira krem ​​pakripur ose gjalpë i shkrirë, vaj vegjetal është shtuar për ushqim.

Ndaluar për të ngrënë ose pastë pudre në çdo sasi. Supave qumështit me oriz apo bollgur, supë yndyror vështirë të ketë të përjashtuar nga dietën tuaj. Mish ndaluar konservuar, sallam i tymosur, i tymosur ndonjë dhe yndyrore mish të tilla si rosë apo patë. Vaj peshku, vezë, konservuar në vaj dhe peshku i kripur për të ngrënë është gjithashtu e ndaluar. Ju nuk mund të djathë kripur, curds ëmbël djathë dhe të gjitha llojet e krem. Krejtësisht të përjashtuara oriz, makarona, bollgur, i kripur, perime turshi.


Me fruta, ëmbëlsirat dhe fruta ndaluar në ndonjë formë (rrush rrush), banane, hurma, fiq, jam, sheqer, karamele dhe akullore. Përveç ëmbël, ndaluar salcat djegëse, të kripura dhe yndyrore. Limonadë me sheqer, lëng rrushi dhe të tjera të ëmbël në mënyrë të ngjashme të papranueshme për përdorim. Kur gatim ju duhet të bëni pa vaj gatimi.

Ushqyerit normale në diabet dhe parashikon heqjen e kripës. Produkte të ziera, të pjekura ose të skuqura, shumë më pak - skuqur. Preferencë është dhënë për fruta dhe perime, drithëra me krunde.