Ushqyerit dhe fibromyalgia
Krye të këtij neni lexoni këtu
Ndryshimi dietë - një mënyrë për të hequr qafe dhimbje


Nëse jeni të pafat që vuajnë nga fibromyalgia të ngjarë të jenë të interesuar në ju, si për të ndryshuar dietën e tyre të zakonshme për simptoma të tilla si lodhje dhe dhimbje të muskujve, më pak të mërzitur.
Hulumtimet ende nuk e ka zbuluar produkte të veçanta që duhet të shmanget, ose, në menynë përfshijnë pacientë fibromyalgia. Por ende, kjo ka kuptim për të marrë një vështrim nga afër atë që ne hamë dhe si ndiheni pas.
Mjekët thonë se serioze, studimet bindëse mbi marrëdhëniet e të ushqyerit dhe intensitetin e simptomave të fibromyalgia nuk është mbajtur mjaft. Por ka një tjetër burim i informatave të vlefshme me të cilat çdo mjeku nuk harrojnë të përfitojnë nga, dhe kjo - vetë pacientët.


Pra, këtu është se si, sipas mjekëve, ushqimi mund të ndikojë fibromyalgia. Nuk janë këshilla të dobishme në lidhje me rregullimin e dietë në shpresë të përmirësuar shëndetin.


Si ushqim ndikon në shëndetin tuaj?


Shumë njerëz me fybromylahyyu shumë të ndjeshme për produkte të caktuara. Por është e pamundur që të hartojë një listë të veçantë, si çdo pacient ka një reagim negativ ndaj një shumëllojshmëri të pjatave dhe përbërësit e tyre. Ju mund të ndjeheni keq pas msg, preservatives caktuara, vezë, gluten, qumështit dhe alergeneve të tjera të përbashkëta.


Si studimi të publikuar në revistën "Reumatologji Klinike", rreth 42% e pacientëve me fibromyalgia shënuar përkeqësim i simptomeve pas marrjes së disa produkteve ushqimore.
Një mënyrë e shkëlqyer për të përcaktuar "ndaluar" për ushqimin tuaj tryezë që shkaktojnë përkeqësimin e simptomave, është duke e mbajtur një ditar, i cili regjistron sasinë e produkteve, dhe ka qenë siklet (dhimbje koke, stomak mërzitur, dobësi).


Thuaj lamtumirë të produkteve të dëmshme


Nëse një pacient me fibromyalgia vuajnë nga simptoma të shpeshta të zorrë nervoz, mjeku juaj mund të sugjerojnë dietë эlymynatsyonnuyu (përjashtime dietë). Në këtë rast pacienti ndalesa duke marrë një produkt që është i dyshuar për simptomat provokuar për 6 - 8 javë. Atëherë ky ushqim është kthyer në menu, dhe pacienti vlerëson shëndetin e tij. Në mënyrë tipike, pacientët përjashtojë produktet e qumështit apo ushqime që përmbajnë gluten.

Përkufizimi dëmshme për ju dhe refuzimin e përdorimit të produktit të çon në lehtësim të konsiderueshëm të sëmundjeve. Nuk mund të jetë lehtësim dhimbje, por simptomat më të relaksuar të tilla si lodhje, bloating, dhe kapsllëk.
Nëse ju mendoni se ju jeni shumë të ndjeshëm ndaj çdo produkt, flasin për këtë me mjekun tuaj. Kjo do të ndihmojë të përcaktojë se çfarë e problemeve themel.
Në disa raste, mjeku i dërgon një allergist për të konfirmuar ose hedh poshtë alergji ushqimore. Pas të gjitha testet që ju duhet të konsultoheni me një dietist për të përjashtuar produkt i rrezikshëm nuk ka çuar në një mungesë të ushqyesve në trup.Lehtë për të ngrënë


I rëndësishëm për pacientët fibromyalgia, si të gjithë të tjerët, kjo është dietë, e pasur me fruta, perime, drithërat dhe proteina. Perfectly dietë të ekuilibruar siguron energjinë e nevojshme për të qëndruar fizikisht aktiv, dhe potencialisht përmirëson shëndetin.
Nëse ju bëni shterur luftë me dhimbje dhe lodhje, më shumë gjasa, ju ndonjëherë nuk do të keni fuqi të mjaftueshme për të gatuaj ushqim kalori. Në këtë rast, mjekët këshillojnë që të shikojmë në produktet në të njëjtën kohë nuk kërkon gatim të gjatë dhe kanë ushqyesve të mjaftueshme.

Për shembull, për të blerë perime tashmë larë dhe prerë. Nëse ju mbyllni në shtëpi është një dyqan i mirë ushqimore, të shkojnë në gatim Departamentit, merrni sallatë të gatshme ose presje në feta.


Ushqimi vs dobësisë


Qasje të ndërgjegjshëm për ushqimet e zgjedhur të ndihmuar në ruajtjen e niveleve të energjisë dhe kështu të parandaluar lodhje.
Nga përvoja e dimë se disa zakone, duke përfshirë të hahet pjesë të vogla disa herë në ditë, të mjaftueshme për të furnizuar trupin e punës dhe të pushoni kalori. Gjithashtu, shpëtoj e lodhjes do të lehta proteinave rostiçeri.

Një domosdoshmëri për pacientët me fibromyalgia kanë mëngjes që përmban proteina dhe drithërat. Nga kjo pikëpamje, fillimi ideal për ditë do të vezë dhe bollgur ziera. Kjo gjellë do të parandalojë një sheqer të fortë lirimin në gjak dhe për t'u dhënë forcë trupit për të mbijetuar në mëngjes, edhe në qoftë se ju jeni të rrënuar nga dhimbje të muskujve dhe lodhje.
Natyrisht, dietë të ekuilibruar nuk është faktori i vetëm që përcakton sasinë e energjisë. Gjumë të shëndetshëm dhe aktiviteti fizik gjatë ditës është gjithashtu duke bërë një kontribut të rëndësishëm.


Bio: më shumë dëm sesa të mirë?Asnjëherë mos mbajë një sekret nga mjeku që ju jeni duke marrë shtojcave për të përballuar me fibromyalgia. Disa komponentë ndihmat e tilla kanë efekte të rëndësishme anësore dhe mund të ndërveprojnë negativisht me medikamente.
Për shembull, shtojcave S-adenozylmetyonyna mund të ndikojnë në efikasitetin e ilaqet kundër depresionit recetë.
Prandaj, para se të përdorni ndonjë ilaç dhe vitamina me iniciativën e vet, të konsultoheni me një mjek. Vetëm një specialist mund të shpjegojë ndërveprimet e mundshme midis drogave të ndryshme, dhe për të vlerësuar në dobi ose t'ju dëmtojë aditivëve zgjedhur.