Ushqimi pacientët me sëmundje të prostatës


Feeding pacientët që vuajnë nga sëmundjet e prostatës duhet të bazohet në shumë faktorë. Këto përfshijnë natyrën e sëmundjes, formën dhe fazën e karakteristikat e sëmundjes, ka komplikime, çrregullimet funksionale të trupit të pacientit, gjendjen e organeve dhe sistemeve të tjera.
Në çdo rast, mjeku përcakton natyrën e pushtetit. Vetëm ai mund të vlerësojë në mënyrë korrekte dhe të marrë në konsideratë një numër të pikave. Por performanca e rekomandimeve mjekësore varet tërësisht nga pacienti.


Në qoftë se shenjat e prostatës adenoma duhet të lëvizë për ushqim më të rënda shëndetësore. Kjo duhet të merret parasysh karakteristikat e moshës, nga natyra e sëmundjes, manifestimet e tij klinike dhe komplikime të mundshme. Sigurisht, kjo do ta bëjë pacientin të mirë nga një mjek. Megjithatë, në qoftë se për disa arsye kjo mundësi përjashtohet, tabela më racional në raste të tilla është 10, dhe nganjëherë 7.
Shkurtër №10 përshkrim dietë. Ajo siguron nevojat fiziologjike të trupit për ushqyesve. Megjithatë krijon uyazyka favorshëm për qarkullim për të gjitha organet dhe indet, duke mos kursyer sistemin kardiovaskular, sistemin e tretjes, organet urinar, përmirëson sekretim e toksinave azotike dhe produkteve oksiduar.

Në dietën moderuar kufizuar proteina (80-90 g), yndyrë (70 g), karbohidratet (350-400 g), kripë minimizohet dhe lëngun e lirë (1000 ml). Vlera e energjisë e dietë 2600-2800 kcal.

Ushqimi është i përgatitur pa kripë. Enët skuqur, i zier ose me avull. Në 10 dietë lejuar: bukë, gri; çaj i dobët dhe kafe; lëngje frutash të papërpunuara dhe perimeve, hips supë, qumësht, kefir, kos, gjizë, salcë kosi, vaj dhe perime vajra gjalpë; vezë (jo më shumë se 1 ditë); supave vegjetarian, drithëra, perime, fruta, qumështit, varieteteve yndyrë mish (viçi, mish viçi, pule, gjeldeti, lepuri) në të gatuar ose të skuqura pas valë, e pjekur; peshk ligët (pozitë e lartë, cod, cod shafran, krapi) të ziera ose të skuqura pas valë; perime dhe bimeve (karrota, panxhar, lulelakër, patate, bizele të njoma, domate, tranguj, marule, kungull, kungull, qepë të ziera, shalqi, pjepër), natyrore, të ziera, të pjekura; drithëra të ndryshme dhe makarona gatuar në ujë dhe qumësht në formën e drithërave, puddings, krupennykov, bërxolla, etj ; fruta të ndryshme dhe manaferrat pa kufizim para dhe gatuar; pelte, komposto, reçel, mjaltë, kajsi të thata, kajsi të thata, kumbulla të thara.

Përjashtuar nga dietë №10: mish, peshk dhe kërpudha broths; yndyrna fortë (deleje, derri, viçi); Enët sode; bishtajore (bizele, fasule, fasule, thjerrëza); pije alkoolike; çaj, kafe, kakao, çokollatë, erëza, snacks kripur dhe aromatizues të fortë; Organet e kafshëve (trurit, mëlçisë, veshkave); vezë, rrepkë, radishes, kalë dori, spinaq; mish dhe kërpudha të konservuar; Produkte miell miell.
Darka duhet të jenë të lehta, traktin gastrointestinal neobremenyayuschym dhe shkaqet rritur urinim (departamenti nokturia-parandalimi i urinës për një natë se gjatë ditës). Ju duhet vazhdimisht të monitorojnë lëvizjet e rregullt zorrë.

Ushqyesve, ka një efekt të shënuar laksativ dhe rekomandoi këta pacientë janë: perimet (panxhar, karrota, lakër, kungull, tranguj, domate); fruta, manaferrat; produktet e qumështit (djathë, kos, qumësht i thartuar, krem, krem ​​kosi); Fruta të thata (kumbulla të thara, kajsi të thata, fiq, rrush); mjaltë, vajra vegjetale (luledielli, misri, ulliri, vaj pambuku); drithërat (hikërror, perlovoe, mel).
Mjeshtëri zgjedhjen e produkteve dhe enët në ndërtimin e dietë mund të kontribuojë në mënyrë të konsiderueshme në funksionimin normal të zorrëve. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje jo vetëm në përbërjen e dietë, por edhe në dietë, si në të gjitha rastet e pushtetit çrregulluar ndërprerë ritmin e zorrëve.

Efekti i mirë për normalizimin e zorrë japin tarifat laxatives:
Leh buckthorn të 3 pjesët e lë hithër 2 pjesë barishte Yarrow 1 pjesë. 1 lugë gjelle koleksion derdh një gotë me ujë (ujë të vluar), pini 1/4 ose 1/2 filxhan gjatë natës.
Senna lë - 6 pjesë buckthorn leh - 5 pjesë buckthorn fruta - 5 pjesë të frutave anise - 5 pjesë rrënjë jamball - 2 pjesë. Gatim dhe për të marrë një taksë 1.
Veprim efektiv ofron paste popuskaye: 300-400 gram prunes dhe fiq 250g shpëlaj me ujë të ftohtë të ziera (të hequr tuba me kumbulla të thara) dhe mish i grirë, shtoni 250 g mjaltë dhe 15 g Senna grimcuar në miell. Mix gjithçka dhe dyqan në një vend të freskët.

Tha paste mund të rrisë ose të ulë sasinë e Senna prej 10 deri 30 metra dhe të marrë atë nga një lugë çaji me dy lugë në gjysmë gotë me ujë të zier në temperaturë dhome.
Si tryezë e ujit mineral në pacientët me kancer të prostatës mund të rekomandojë natriumi ujë bikarbonat-karbonit "Borjomi".
Në rastet kur sëmundja është manifestuar fenomene dizuricheskih (të shpejtë, urinim të dhimbshme), ju duhet të shkoni në një dietë №7 (më të rëndë). Në këtë dietë ushqimi është i përgatitur pa kripë, lejohet vetëm një podsalyvanye vogël gjatë pritjes. Ngrënit 5 herë në ditë. Lëngjet janë të lejuara për 1000 ml, enët gatuar me avull.

Kur dietë №7 përjashtuar nga dietë e pjekjes zakonshëm bukë, pastë; mish, peshk dhe kërpudha lëngjet e mishit, supave me bishtajore, yndyror skuqur dhe steamed pa mish dhe kërpudha valë; salcice, mish të konservuar, peshk i kripur; djathë, fasule, kërpudha, kalë dori, spinaq, turshi, marinuar dhe perime turshi, piper, mustardë, kafe të fortë, çokollatë, kakao.