Hudhër dhe çaj jeshil - një mjet i domosdoshëm kundër sëmundjeve


Në qoftë se ju përdorni çaj jeshil, ajo është shumë e dobishme për sytë, ndalesa e sëmundjeve të ndryshme të syrit. Transmetuar nga shkencëtarët kinezë. Ata kryen shumë eksperimente mbi minjtë dhe zbuluan se efektet pozitive në sytë janë catechins, të cilat janë në çaj jeshil. Ndër më të fuqishëm antioksidantë përfshijnë:Vitamina C;
Vitamina E;
Zeaxanthin;
Lutein.Siç u gjet pas një filxhan catechins çaj jeshil artikuj të dobishme arrijnë nga stomaku në indet e syve dhe i mbrojtur ata nga stresi, me fjalë të tjera, nga dëmtimi qelizë për shkak të stresit oksidativ. Një person i cili preferon të pijë asnjëherë, të përballet me një glaukoma popullore dhe sëmundje të tjera të syrit. Është e rekomanduar për të pirë një litër çaj në ditë.
Unë do të doja të ju kujtoj se çaji jeshil mund të mbrojë njerëzit nga kanceri i gojës. Për më tepër, pije zvogëlon rrezikun e disa llojeve të kancerit të gjakut.
Por shkencëtarët gjetën një çift i cili nuk është i sigurt në pronat anticancer të çajit të gjelbër. Si studime të tjera kanë treguar se çaji jeshil mund të luftuar kancerin e mëlçisë, prostatës dhe gjirit. Por në qoftë se ju pini çaj shumë shpesh, ju mund të merrni kancerin e fshikëzës.
Nuk është një tjetër fakt kjo mosmarrëveshje. Shumë më e dobishme për të marrë birrë, vodka ose verë se çaj jeshil. Studimet kanë treguar se birrë dhe verë në një sasi normale të efekt i dobishëm për të indeve të eshtrave. Studimi u krye duke përdorur 1700 njerëz. Si zbulohet nëse përdorim të përditshëm për të pirë birrë ose vodka dhe verë, ajo përmirëson shëndetin e kockave.
Shefi i ekipit hulumtues, profesor Tucker gjeti që një marrëdhënie e tillë mes shëndetin e kockave dhe konsumit normal të birrës kthehet gratë. Vetëm në pleqëri një problem me këtë leckë janë të rëndësishme.
Ata që preferojnë shpirtrat, kishte një pamje shumë të ndryshme. Siç tha profesor Katherine Tucker, varësia u zbulua se këto pije alkoolike në sasi të mëdha të shkatërruar strukturën e indeve të eshtrave.
Ajo u gjet gjithashtu se hudhra është shumë e mirë për të zemrës dhe enëve të gjakut. Ajo është dëgjuar çdo njeri. Informacioni i fundit konfirmon se hudhra është shumë i dobishëm, por i kotë në çdo formë. Trupi ynë duhet të marrin vetëm hudhër të freskët.

Hudhra përmban allicin Në se ndodh në kohën e prerjes së karafil të hudhër dhe mbetet një pak më të gjatë në lëng. Dr Dipak Das nga qendra e sistemit kardiovaskular afrua këtë çështje seriozisht dhe e kuptoi se të gjithë gjë nuk është e allitsyni, dhe një nga agjentët e tij. Gjegjësisht - të sulfide hidrogjenit - gazit të vetëdijshëm e erë të pakëndshme e vezë të prishura ose lakër prishur. Ky efekt substancë të dobishme për muskujt e lëmuar, zbutës tyre, lehtësimin vrull dhe parandalimin e pasojave të ndryshme si goditje apo sulm në zemër.

Kështu që unë dua të këshilloj ata që janë të lumtur që tani ju mund të merrni dehur mbushur e tyre, pini vetëm në moderim.