A është e dobishme ose të dëmshme lëng domate


Shpesh njerëzit bëjnë pyetje, lëng të dobishme ose të dëmshme domate. Duke kërkuar për dikë. Sigurisht, ajo ka veti më e dobishme se contraindications. Ai mund të përmirësojë disponimin, lehtësimin e stresit, tensionit, sepse trupi prodhon serotoni. Lëng domate është i nevojshëm për trupin e femrës.
Gjithashtu, lëng domate është e përbërë nga kalium, magnez, zink, jod, bakër, hekur, fluorit dhe sende të tjera thelbësore. Ajo mund të shkaktojë alkaline. Por një duhet të jetë i kujdesshëm, ajo nuk duhet të ndryshket, kështu që nuk mund të përdoret së bashku me lëng e niseshte dhe sheqer. Lëng domate përmban vitaminë C, është e mundur për të pirë në vend të lëng agrume, sepse ajo është konsideruar si një mjet i shkëlqyer në forcimin e sistemit imunitar dhe shëndetin e përgjithshëm. Nëse pini një gotë me lëng domate, ju mund të pasuruar trupin tuaj me vitamina C dhe A.Domate uplifting lëng të pijshëm atë që ju do të ndiheni energjik dhe i gëzuar: ajo ndihmon të prodhuar serotonin në trup, zvogëlon paraqitjen e stresit, relakson muskujt, qetëson nervat.


Lëng domate është një parandalimi i shkëlqyer kundër tumoreve të prostatës tek burrat, mushkërive dhe stomakut. Lycopene përmbajtura në ajo ndihmon gratë zahystytsya nga kanceri i gjirit, rektumit, mitrës dhe ezofag. Sa duhet të pini lëng domate? Çdo javë ju duhet të pini 2 litra.


Por mos harroni se. Cilat janë rastet ku lëng domate mund të dëmtojë shëndetin. Nëse një person i problemeve ulçerë, cholelithiasis, veshka. Sepse gurët në veshka paraqiten në kyslenkoho tifozëve dhe të konservuar. Për cores në të kundërtën kjo mrekulli pije dhe ndihmë luftën goditje dhe sulme të tjera të zemrës për shkak mpiksjen lufton gjakut.


 
R3r3r364.