Kursyer dietë për sëmundjet e stomakut


Në sëmundje të ndryshme të stomakut duhet dietë të lehta për të lehtësuar gjendjen e pacientit dhe të kontribuojë në ndryshimin e saj të shpejtë. Gastrit me rritjen e sekretimit manifestohet në dhimbje stomaku që ndodhin në një stomak bosh gjithë pjesën e dendur, rrallë gjatë natës dhe belching, urth, kapsllëk. Ky lloj i gastritit është konsideruar si një status formë predъyazvennoho dhe të trajtohen sipas të njëjtave parime si ulcera peptike.
Gastrit me ulur sekrecion karakterizohet nga ndjenja e peshës të mbushur me njerëz në stomak pasi të hahet, vjellje, diarre.Kur sëmundjet e stomakut vakt duhet të kryhet të paktën 6 herë në ditë, pjesë të vogla, përtypet me kujdes. Me ushqim të kujdesshëm përtypet mirë është tokë, lagur me pështymë dhe hyn në stomak, nuk kërkon shumë punë mbi stomak dhe lirimin e sasive të mëdha të lëng stomakut, duke lehtësuar në masë të madhe tretjes dhe asimilimit.

Kursyer dietë për sëmundjet e stomakut që kërkojnë përjashtimin nga dietën e yndyrore, erëza, skuqur, ushqim tepër të kripur, dhe shumë të ftohtë dhe shumë e nxehtë. Për zotërimin më të mirë të të gjitha produktet e destinuara për konsum duhet të jetë në rangun e temperaturës prej 20 deri 50 gradë.


Lëngje perime janë të mira për barkun

Është e rekomanduar për të përdorur në sëmundjet e stomakut shtrydhur fllad lëngje perime. Sidomos popullor: lëng i patate, karrota, lakër. Përdorimi mund të jetë vetëm dhe në përzierje. Është vërtetuar që këto lëngje janë veprim i mirë antacid dhe për të hequr fenomenin e urth. Në patate, për më tepër, përmban vitaminë U në sasi të mëdha, është faktor aktiv antiulcer.

Kur administrohet lëng, duhet të marrë parasysh funksion të tyre specifike: lëngje holistik natyrore për të siguruar lëng stomakut neutralizon veprimin, dhe i holluar me ujë të pastër në një raport prej 1 * 10 në mënyrë të konsiderueshme rritjen e sekretimit. Prandaj, në gastrit dhe sëmundjet ulcera peptike (rritur aktivitet sekretore) përdoret lëng paholluar, ndërsa anatsidnyh hipotsydni dhe sëmundjet e stomakut - holluar.


Gjithashtu do të ndiqen si rregull të thjeshtë - lëng pije vijon vetëm para një vakt. Ju mund alternative pritjen lëng me pritjen e ekstrakteve të zgjedhura posaçërisht e bimëve medicinale.

Mjalti dhe produktet tjera të bletës

Dietë të lehta përfshin marrjen mjaltë, ashtu siç është tonik, shërim dhe veprim anti-inflamator. Efekti mjaltë tonik shtrihet në të gjithë trupin dhe të gjitha sistemet e saj, veçanërisht nervor.

Normalisht, kur sëmundjet e stomakut rekomanduar pranimin e mjaltë për të reduktuar aciditetin e stomakut. Për ta bërë këtë, mjaltë natyrore holluar me ujë të ngrohtë (50 gradë) dhe pini përzierje para vaktit kryesor, për 15 orë.


Për të nxitur sekrecionet e stomakut lëngje të nevojshme për të aplikuar zgjidhje të ftohtë e mjaltë e drejtë para se vakt.

Një efekt i shkëlqyer anti-inflamator dhe analgjezik në sëmundjet e stomakut ka produkte unike bee - Propolisi. Ajo është përdorur tretësirë ​​të alkoolit (5-20%) si më poshtë: një filxhan e gjysmë të llokoçis qumësht 40-60 pika tretësirë ​​dhe pini 30 minuta para një vakt, procedura përsëritet tri herë në ditë për një muaj.

Pelte mbretërore është gjithashtu në gjendje të përfitojnë në pakët dietë - për trajtimin e nevojës - 12 oz. Fshehur paçmuar në sigurimin e polen gjakderdhje stomakut. Përdorimi i mjaltit dhe prodhimeve të bletëve duhet domosdoshmërisht alternativ me marrjen e infusions dhe decoctions e bimëve mjekësore dhe bimët për efekt më të mirë.


Duhet të theksohet se para se të marrë mjaltin duhet të sigurojë asnjë reaksione alergjike ndaj produktit dhe të konsultoheni me një mjek në lidhje me arsyeshmërinë e përfshirë mjaltin në dietë.

Për pacientët e duhura hotelieri me sëmundje të stomakut bazën e një №1 lehta dietë. Kjo dietë është projektuar posaçërisht për të pacientëve të diagnostikuar me sëmundje të stomakut ulçerë, llojet e ndryshme të gastritit në akute dhe shërimit, si dhe për pacientët që i nënshtrohen operacionit.


Dietë të lehta №1

Përdorimi i rekomanduar:

• bukë gruri miell 1 dhe i diplomuar (dje ose të thata)
• biskota të thata; biskota vafer;
• 1-2 g në javë lejohen të përdorin nesdobnыh pasta dhe pjekur, pies pjekur i mbushur me mollë, mish i zier, jam, djathë të ulët yndyrë;
• supave pureed perime dhe drithërat qumësht me shtimin e zier shtrembëruar zier mish ligët, vajra kalitur gjalpë, vezë dhe përzierje e qumështit;
• mish ligët dhe shpezë, qofte steamed, i grirë enët e mishit dhe copa;

• peshk ligët, pa pjesë të lëkurës (të ziera, zier), ose si kotletok;
• krem, qumësht;
• kos, atsylofylyn - gjithmonë kosi djathi - vetëm të freskëta kosi (në dispozicion si casseroles, souffles avull, puddings, dumplings dembel);
• integruar butë djathë, në raste të rralla - një fetë;
• vezë pule - 1-2 copë në ditë në formën e Omelets, steamed ose të ziera;
• qull me drithëra (oriz, hikërror, bollgur, bollgur) - ujë gjysmë apo qumësht, në formën e avullit ose buding në shishe;

• makarona ose makarona të zier dhe të copëtuar imët;
• Perimet: karrota, patate, panxhar, të ziera në avull, si puddings, pure pure varietetet e arrira i lagësht e domate, kungull i njomë neproterti sigurt hershme, kungull;
• Berries dhe fruta - pastruar, të ziera dhe shërbeu në formë të pjekur, pelte, pelte, fruta në formën e krem;
• çaji i dobët, ndoshta me krem ​​dhe qumësht, kafe kokërr me qumësht, kakao;
• gjalpë pakripur;
• hips ëmbël supë.

Ushqimi duhet të përgatitet menjëherë para përdorimit, jo ngrohjes, nuk e lënë eshtrat për konsum të ardhshëm.