Dëmtimi gazuara pije për një njeri


Le të fillojmë me ujë sheqer gazuara - limonadat, sasisë, ose, për ta vënë atë formalisht, pijeve joalkoolike të gazuara. Në ato me sheqer - 45 kalori, me sheqer diabetik - më pak se 1 kcal. Një njeri që pi në ditë për 2 litra sode, rrezikun e trashje kontraktues 3 herë më shumë se ata që të bëjë pa të. Një studim i tillë i kryer në Universitetin e Harvardit.
Në vend të kësaj, refuzimi i një kavanoz një ditë do të çojë në humbjen e 05 kg yndyrë në gjashtë muaj - dhe pa asnjë përpjekje shtesë! Ky përfundim ka një tjetër eksperiment. Ai kishte Dr Benjamin Caballero nga Shkolla e Shëndetit Publik në Universitetin Johns Hopkins në Baltimore. Çfarë dëmi pije të gazuara për një njeri ndodh? Fakti që shumë të lartë kalori pije e ëmbël, mjekët thonë se botën për shumë vite. Të dhënat e ngurta dhe të pranishëm që shkaktojnë frikën e të huajve - për shkak se pak njerëz e dinë se në një kavanoz "shkumëzues" 6 lugë sheqer! Por gjërat janë atje: limonadë dhe R0 përpara popullit të nderit dhe arsyes - komplekse, shijen e tyre multi-layered. Fakti është se kur diçka bie ne në gojë, irrituar receptorët caktuara. Dhe aq më shumë ata "të përfshira", më tërheqëse duket ushqim apo pije. Një sode mund ta bëjë këtë shkathtësi dhe do të shkaktojë disa ndjenja. Ata janë të ftohtë, por jo shumë të ftohtë. E ëmbël, por jo cloying. I goditi në hundë flluska qesharake! Dhe në qoftë se, ndërsa ata gjithashtu freskuese aromë, atëherë pini 2 litra - të parakohshme! Nga rruga, kjo është rreth 900 kalori - pothuajse si mëngjes dhe darkë së bashku.Dhe këtu më kurioz kundërshtoi që në qarqet dietetike zero kalori, nuk ka! Por shijen e diçkaje që ata ende të ëmbël. Dhe kjo është padyshim receptorët bezdisshëm në gojë njerëzore. Ëmbëlsirat Alert hyn në tru. Pastaj në trup - kështu që ne programuar - formuar një numër i substancave që rrisin oreksin. Ne fillojmë të shikojmë për arsye të ngrënë. Ajo është ose e shprehur ose restauruar direkt. Fruta shtrydhur Së pari, pasteryzovaly, derdhur në tufa. Së dyti, pasi tjerr avulluar për t'u përqëndruar, dërguar në një kompani tjetër, dhe më pas uji u kthye prapa. Në nectars dhe pije lëng kryesisht me ujë dhe sheqer lëng në to, zakonisht 10% (një limit më të ulët). Fruta gjithashtu mund t'i atribuohet lëngje grupit përgatitur nga pure tyre kokrra të kuqe dhe sheqer.


Në mollë - rreth 45 kalori në rrushit - 60-80 kalorive. Kjo është mjaft e lartë, e cila është arsyeja pse në humbjen lëng peshë, sidomos nga paketa, një simbol i një jetese të shëndetshme nuk është konsideruar. Zhytur pothuajse menjëherë. Në qoftë se 500 g mollë të mbajë në stomak në rreth 17 minuta, pastaj shtrydhur lëng - 15 minuta. Ndjenjë e plotësi - nuk ka, por ajo do të nxisë oreksin. Për shkak se ajo përmban shumë acide frutash që provokojnë shpërndarjen e lëngjeve të tretjes. Në përgjigje të pranimit stomakun e tij vendos për të punuar dhe në nevojë për ushqim. Gjithsesi, pije kosi akte shumë agresive në murin e trupit, ekziston një rrezik për të fituar gastrit. Një tjetër e metë lëng - fruktoza lartë. Ajo kthehet në yndyrë në bel edhe më shpejt se sheqeri. Në paketën Morse me të njëjtat metat - shije të thartë zgjon oreksin, sheqer dhe fruktoze.


Ka dy lloje: fermentimi dhe krijoj bërë nga koncentrohen. E para është quajtur "i gjallë". Ajo është e përgatitur sipas recetave tradicionale - me maja. E dyta është bërë nga koncentroheni kvas Wort - një masë të trashë ngjyrë kafe. Ajo është e përzier me ujë, sheqer dhe acid limoni. Gaz - dhe shkon pije, ngjyra dhe shije prototip kujton. Vetëm një ëmbël pak. Për shkak se ky përpunimi maja maja e sheqerit dhe kthyer atë në dioksid karboni. Pije jo, dhe nga mënyra, e quajti atë prodhuesi maja nuk ka të drejtë. Ndër përbërësit që duhet të jenë maja. Kalori. Ne nuk do të fshehin, kalorive - nga 20 në 40 kalorive. Pinin një gotë e gjysmë-litër - konsiderojnë popoldnychaly. Megjithatë, kjo nuk është asgjë për t'u frikësuar nga, përveç nëse, sigurisht, e di kur do të ndalet dhe pini atë "live" kvas.


Kjo është një pije pak të buta, të cilat janë vitaminat e grupit B. Kur ne nuk ishin të mjaftueshme për të humbur peshë është praktikisht e pamundur, që një nga objektivat e këtij grupi të famshëm - për të siguruar metabolizmin. Ato ndihmojnë trupin për të marrë energji nga karbohidratet dhe yndyrnat. Dhe nevoja për formimin e "mirë" e kolesterolit, hormoneve tiroide dhe lipolysis. Dhe gjithashtu për prodhimin e hormoneve të stresit - kortizolit dhe adrenalin. Kur këto vitamina mungon, ne jemi duke përjetuar të fortë të shqetësuar nga gjëra të vogla, dhe për shkak të kësaj, jo vetëm të sëmurë më shpesh, por hanë më shumë.


Dhe invigorates dhe kvas ngre tonin e një njeriu, por ndryshe nga inxhinierë sportive energjisë që turbulloj sistemin nervor, në kontrast, soothes atë. Dhe kjo është meritë e vitaminave B! Së fundi, si kefir ose kos, ai përmban acid laktik, i cili promovon tretje të mirë. Pra, kalori e pije nuk është e zbrazët. Ata janë shoqëruar me një përfitim të vërtetë. Zezë, e kuqe, e bardhë, e gjelbër, me aroma e livando dhe nenexhik, manaferrat dhe limon Megjithatë, diferenca e madhe midis tyre. Këto pije e përgatitur nga koncentroheni çaj. Për të marrë atë, çaj mënyra e zakonshme brewed avullonte, pastaj të thata, pluhur dhe dërguar në fabrikë.


Këtu ajo është holluar me ujë. Shumë të njëjtën gjë që ne bëjmë në shtëpi me kafe i çastit. Pasi ju të shtoni akull-flavors. Në pije të shtrenjta - lëngje, manaferrat apo fruta. Më të lirë - homologët e tyre kimike. Ëmbëlsia e sheqerit ose sheqer diabetik dhënë. Çaj i rregullt ne krijoj përmban më pak se 1 kcal, akull-shishe me ju - rreth 30 akull-çaj dhe ju - pije të ndryshme, dhe pronat e transferimit të një të kanaçe tjetër në çdo rast. Përndryshe vijnë kuriozitet. Pronat e shërimit të zezë, jeshile, e kuqe dhe kështu me radhë u zhduk nga akull-ju jeni ende në fazën e përgatitjes së koncentrohen. Në fakt, këto pije janë një grup i ujit të ëmbël të gazuara me të gjitha pasojat që rrjedhin.