Si e bën dietë hikërror trupin


Disa pohojnë se ju mund të humbni peshë në mënyrë efektive një hikërror. Për më tepër, dietë dyshuar hikërror mund edhe pas 7 - 10 ditë për të humbur deri në 12 kg. Megjithatë, disa e di se si të ndikojë në dietë hikërror trupi, dhe çfarë efekte mund të shkaktojë. Buckwheat ka qenë prej kohësh i njohur në dietë ruse e një qull madhe Buckwheat popullore. Unë veçanërisht pëlqen mësuese hikërror, sepse ju mund të shpejt të përgatisë dhe të kënaqshme për të ushqyer të gjithë familjen.
Në të vërtetë, hikërror - një produkt shumë të konsiderueshme, por hani vetëm një është e kundërindikuar në mënyrë rigoroze për shëndetin. Fakti se hikërror kishte vitaminat dhe substancat jetësore. Sepse herët a vonë të vijë mangësi në trup që të çojë në lodhje.Dietë hikërror mund të përdoret për një kohë të shkurtër, duke përfshirë edhe për pastrimin e trupit. Atëherë ne mund të shpëtoj disa kilogramë shtesë, por më e rëndësishmja - ajo nuk abuzojnë dietë hikërror, dhe dietë duhet të shtoni produkte të tjera. Me të vërtetë në hikërror mund të humbni deri në 7 kg peshë për disa javë. Për këtë dietë duhet të merren hikërror dhe plotëso atë me ujë të valë natën si gjatë gatimit normale. Në mëngjes ju mund të hani, por jo të gjithë në të njëjtën kohë, dhe e ndarë në pjesë të barabarta gjatë gjithë ditës. Kjo nuk është për të mohuar një lëng, i cili duhet të jetë të paktën 2 litra në ditë. Në mbrëmje, hikërror mund të marrin nga 1% kefir. Nga rruga, në mes të kurseve dietë hikërror është më e mirë për të bërë një pushim për 1 - 2 muaj.


Ushqimi hikërror nuk lejon përdorimin e kripës ose sheqer. Në vend të ujit ju mund të derdh qumësht i thartuar apo kos, por një përqindje të vogël, pra me përmbajtje të ulët yndyrë. Një dietë e tillë është avantazh - hikërror mund të hahet në sasi të pakufizuar. Por produktet e qumështit nuk është më shumë se 300 ml në ditë. Përveç kësaj, këto produkte mund të përdoren kos. Nëse dietë duket i butë, drekë apo darkë ju mund të hani një mollë, portokall ose mandarinë. Por banane dhe rrush në përbërjen e tij kanë përmbajtje shumë të lartë kalori, kështu që këto fruta të dietës hikërror ndaluar. Në dietën hikërror ka rregulla të tjera të detyrueshme. Për shembull, duhet të ndaluar të hahet 4-6 orë para pjesës tjetër të natës. Për më tepër, në vend të sheqerit mund të hani mjaltë holluar në një gotë me ujë të zier.


Në hikërror janë: magnez, kalcium, hekur dhe disa minerale të tjera që janë të dobishme për sistemin kardiovaskular. Në hikërror është gjithashtu një vitaminë, të cilën trupi i reziston për shkak të faktorëve të ndryshëm negative mjedisin e jashtëm dhe të brendshëm. Përveç kësaj, kjo vitaminë përmirëson elasticitetin e lëkurës, rrit rritjen e flokëve, përmirëson gjendjen e thonjve. Dietë hikërror në mënyrë efektive heq ujit të tepërt nga trupi dhe skorje të arsimit. Por ajo duhet të përdoret me kujdes për njerëzit me presionin e ulët të gjakut apo ndonjë sëmundje të tjera ishemike. Përveç kësaj, nuk e përdorin në dietën hikërror tuaj ata që kanë diabet.


Duhet të theksohet se rezultatet pozitive dietë hikërror do të jetë e vështirë për të mbajtur në qoftë se menjëherë pas kthimit në dietë normale me një shumëllojshmëri të pjekjes dhe produkteve të ëmbël. Prandaj, dietë ish duhet të ndërtojë gradualisht. Në mëngjes ju mund të shtoni në çaj ëmbël hikërror ose kafe dhe një vezë të zier, dhe salads për drekë administruar me perime me gjethe dhe varieteteve të ulët-yndyrë të peshkut dhe mishit. Megjithatë, një vakt kalori nuk duhet të tejkalojë 1100 kcal me rritjen në 170 cm. Dietë hikërror ndikojë funksionin e veshkave, duke e bërë organet tuaja të punuar më të shpejtë. Si rezultat i kësaj, ajo është e kundërindikuar në sëmundje të rënda të veshkave. Përveç kësaj, fuqia për hikërror e komplikuar nga fakti se ajo nuk është e vështirë të rezistojë dhe të mos bien.


Pak mund të përballojë mungesën e kripë dhe sheqer në dietën si bukë. Por pas trupi përshtatet hikërror dietë, ju mund të shpejt të ndjehen të lehtësuar dhe për të përmirësuar tretjen. Përveç këtyre efekteve vërejtur tilla si pastrimin e lëkurës nga aknet. Ajo rezulton, hikërror mund të ndihmojë në marrjen e shpëtoj e celulitit për shkak të efekteve të dobishme në metabolizmin.