Si patate shkop të gjatë dhe lakër me dietë oksaluriyi


Shkelja Sot i proceseve metabolike që ndodhin shpesh. Shpesh, punon ekuilibrin ujë kripë, që të çon në formimin e kripërave të ndryshme dhe largimin e tyre me urinës nga trupi. Kjo gjendje mund të jetë një faktor nxitje për gurë në veshka, të cilat janë simptomat e dhimbje të rënda në rajonin e mesit dhe ënjtje të moshës. Oksaluriya - një nga këto sëmundje të karakterizuara nga lirimin e oksalik. Diferencimin formën e dytë e sëmundjeve. Forma kryesore është shkaktuar nga predispozicion gjenetik, të mesëm - një pasojë e futjes tepërt të ushqimeve dietë e pasur me oksalik. Përveç kësaj, patologji mund të rezultojë nga inflamacion në zorrët, hypervitaminosis e vitaminës C, sasi të pamjaftueshme e magnezit dhe vitaminës B6. Sëmundja shoqërohet me dobësi dhe lodhje, një vëllim të madh të urinës dhe sindromi dhimbje në bark. Shpesh, sëmundja çon në pyelonephritis. Terapia e barnave jep trend pozitiv, por kjo nuk është e mjaftueshme në diagnozën "oksaluriya." Ushqimi është një komponent i rëndësishëm në trajtimin e problemit, dhe kjo duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze sipas rekomandimeve të mjekut tuaj. Efikasiteti i mirë zotëron dietë patate-lakër për oksaluriyi. Kjo ju lejon të ngadalësojë procesin e sëmundjes dhe në mënyrë të konsiderueshme të zvogëlojë simptomat e pakëndshme. Tubers patate përmbajnë një shumë të kaliumit, i cili ka aftësinë për të shpëtoj trupin e të drejtave të tepërta të ujit dhe kripës. Kështu, me dietën e duhur mund të stabilizuar ekuilibrin me ujë kripë. Nëse patate të para shtrydh lëng, ju mund ta përdorni atë për pastrimin e procedurave. Përveç kësaj, patate të para të pasura në sheqerna të tretshëm.


Lakra takon perime me fibra të lartë, e cila rrit funksionimin e zorrëve dhe të jep një efekt të madh në trup microflora. Me indeve mund të nxjerr toksina e akumuluara dhe mbeturinave, dhe madje edhe të parandalojë zhvillimin e arteriosklerozës. Këto cilësi të bëjë dietë dhe të hahet këto perime janë aq të dobishme në oksaluriyi. Ushqimi neyyazytsirno e thjeshtë dhe nuk kërkon bërë përpjekje për të krijuar enët. Çdo ditë mund të hani rreth 4 tubers patate të mesme, e pjekur në furrë pa vaj. Gjithashtu e rekomanduar ditore të ngrënë rreth 5 kg lakër. E gjithë kjo bollëk e perimeve duhet të ndahet në 5 pritjet. Është e këshillueshme që të mos produkteve kripë, në këtë rast asgjësimin e problemeve mjekësore të ndodhë shumë më të shpejtë. Vetëm erëza lejohet - grimcuar piper i zi. Megjithatë, duhet të konsultoheni me një mjek në lidhje me përdorimin e saj në të ushqyerit klinike. Është e mundur që piper bien nën ndalim për shkak të pranisë së ndonjë sëmundje tjetër apo oksaluriyi rënda fazë. Kjo është një dietë shumë të rreptë, e cila neyyazytsirno përballojë vështirë. Përveç kësaj, ushqimi i tillë kufizon të trupit në marrjen e komponentëve të nevojshme. Prandaj, ne duhet të praktikojnë një dietë për një kohë të gjatë. Sigurisht mjaft javë, pas të cilit duhet të kthehet gradualisht në të butë, por menu më të larmishme. Dietë patate-lakër mund të jetë i butë, nëse përdoren enët e ndryshme dhe të diversifikuar dietë e një sasi të vogël të vajit vegjetal, bukë dhe fruta. Në çdo rast, dietë duhet të përdoret vetëm pas një intervistë me mjekun. Në mes të kurseve gjithashtu duhet të ndjekin kufizimet dietë të ushqimit. Kur oksaluriyi rreptësisht e ndaluar peshk ushqyes dhe broths mishit, enët që përmbajnë uthull dhe i konservuar. Në vend të kësaj, përdorimi i treguar mish të zier, perimet me fije trashë, proshutë dhe kërpudha. Ju mund të hani patëllxhan, kungull, prej trangujve, mollë, banane, dogwood, pjeshkë, rrush, kajsi. Kufizoni konsumin e salcice dhe produkte buke, drithëra, çokollatë dhe kakao, vezë, djathë, gjalpë dhe produktet e qumështit. Kufizimi i nënshtrohen spinaq, raven, marule, lëpjetë, karrota, rrepkë, piper djegëse dhe të ëmbël, qepë, radishes, panxhar, misri, domate, fasule, qershi, luleshtrydhe, të gjitha frutave agrume. Ushqim dietik ofron një hyrje në dietë pelte, varg qumështit, bukuroshe, kumbull dhe thupër lëng, çaj të dobët. Daily duhet të pini rreth 2 litra lëng. Oksaluriya plotësisht i shërueshëm. Gjëja kryesore në shenjë e parë e sëmundjes konsultoheni me një nephrologist dhe të respektojë tërhequr dietë për problemin e zhdukjes.