Si për të mbajtur ushqim të freskët dhe të shëndetshme një familje


Afrohet ndryshimin e sezonit, ardhja e të afërmve, festat apo ndonjë rast tjetër të rëndësishme, dhe grua para një gjatësi të plotë është një domosdoshmëri për pastrimin e përgjithshëm. Por larë jashtë në dysheme, duke shkatërruar çdo pikël dhe lëmishten, mos harroni në lidhje me gjëra të tilla të rëndësishme çdo shtëpi si një frigorifer.
Mbyllja sytë mbi pastërtinë e tij, në fund, ju mund të hasni forma interesante e jetës që u shfaq në expanses akullt e murit mbrapa. Sigurisht, të ndjehen krijuesi i një qytetërimi të ri - një përvojë shumë emocionuese, por sens të përbashkët kërkon vëmendje më të kujdesshëm në frigorifer dhe frigorifer. Sepse në fund, jo vetëm kuzhinë do të duket tidier, por do të jetë shumë më të sigurt për ju dhe familjen tuaj.


Ushqimi është i ruajtur për një kohë të gjatë apo mospërputhje me temperaturë, infektuara çiltër me bakteret.
Përveç kësaj, shumë njerëz nuk e kuptojnë të gjitha rreziqet e magazinimit të pahijshme të ushqimit. Ajo u gjet se vetëm 40% e qytetarëve mesatare e di se enët janë ruajtur në më shumë se 4 ° C, duke çuar në helmimit me ushqim.
Pra, nuk do të jetë numri i befasuar i madh i rasteve që lidhen me konsumin e ushqimit të prishur. Vetëm vitin e kaluar, mjekët numërohen rreth 76 milionë shkarkime helmim.
Ju hezitoni? Më të mirë hedhin


Pothuajse gjithmonë era dhe pamja e ushqimit mund të përcaktojë cilësinë e tij, në freski të veçantë. Mos hyni "në mënyrë të rastësishme", kur është fjala për shëndetin e tyre. Pra, nëse burgers ose sallatë në frigorifer deri shkaku është dyshime të paqarta, të shpëtoj prej tyre. Pas të gjitha pasojat e përdorimit të ushqimeve me cilësi të ulët vetëm peshoj më shumë se lakmia tuaj.
Nëse ju mendoni se ushqimi është i freskët, ajo nuk është deri sa u formua myk, ne nguten për të ju zhgënjej: koloni e kërpudhave - vetëm maja e ajsbergut. Me kalimin e kohës, ushqimi i prodhuar komponimet toksike për të përcaktuar se cili sy është absolutisht e pamundur. Ndjehen keq, fjalë për fjalë, mund të erë vetëm.

Në rastin e disa pjatave, të tilla si djathë e vështirë, sallam dhe fruta të fortë, ju mund vetëm të prerë zonën e prekur myk. Megjithatë, për të mbrojtur më mirë veten e tyre duke hequr tul rreth pak. Edhe pse mjekët këshillojnë njerëzit me imunitet të dobët hedhin gjithë këtë ushqim.
Pra, ju e dini se çfarë për të hequr qafe pa keqardhje "zbulime të mahnitshme" që u strehuan në thellësitë e frigorifer.
Por çfarë të bëjë me bankat ketchup, mustardë dhe condiments të tjera që janë vite pothuajse boshe? Shumica e tyre ndihen mirë për 2 muaj në frigorifer. Ky departament është krijuar posaçërisht për salcat dhe zakatok si acidi përdorur në canning, vazhdojnë jetën e tyre. Megjithatë, me kalimin e kohës cilësia e këtyre produkteve në mënyrë të pashmangshme të përkeqësohet.Parandalimi i sëmundjeve të ushqimit


Përgjegjësia për ushqim bie mbi ju menjëherë në dalje të supermarketit. Prandaj, asgjë nuk u hutuar në rrugë, të shkojnë drejt në shtëpi të shkarkoj blerjet e tyre. Shih të gjithë etiketën e për të përcaktuar mënyrën më të mirë e magazinimit.
Sigurohuni që temperatura në frigorifer tuaj nuk i kalon 4 ° C dhe në frigorifer bie nën 0 ° C. E vetmja mënyrë e besueshme për të dini temperaturën - termometrin vendosur në secilën prej degëve. Herë pas here indekset duhet të kontrollohen, pasi ato mund të ndryshohet për shkak të defekteve frigorifer apo fillimin e sezonit të ngrohtë. Nëse temperatura është më e lartë se të rekomanduara, të ndryshojë mënyrën e frigorifer.

Përveç sa më sipër, është e rëndësishme për të mbajtur pastërti dhe rendit në frigorifer. Menjëherë fshij derdhur të gjithë dhe firë. Të paktën një herë në javë për të larë muret e brendshme, raftet dhe gaskets huyazytsi dobët zgjidhje për të hequr qafe e mikrobeve.


Rregullat ruajtjen e ushqimit


Më poshtë janë disa rekomandime të përgjithshme për ruajtjen e ushqimit:Kujdes Pak ushqim në kapem film para se të vënë atë në frigorifer.
Mbani vezë në dyqan enë dhe nuk e vë ata në derë frigorifer.

Mos i lani zarzavate dhe perime, nëse ju jeni duke shkuar për të ngrënë ato menjëherë. Mbajini ato në kuti plastike dhe pirë për disa ditë. Banane nuk mund të vihet në frigorifer.
Për të ruajtur temperaturën normale, kërkon qarkullimin normal të ajrit si në ngrirje dhe në frigorifer. Pra, nuk e plotësoni cue e tyre.
Mbetet dyqan ushqim në enë të mbyllur fort, vendin e tyre në frigorifer mund të jetë 2 orë pas gatimit. Hani ushqime të paktën 5 ditë.

Ushqimi dhe pastrimin e produkteve nevojë për të mbajtur të ndara.
Patate dhe qepë duhet të ruhen në një vend të freskët, e thatë. A nuk e vënë ato në frigorifer, ose në një lavaman, ku lagështia e lartë mund të çojë në përkeqësimin e parakohshme e produktit.
Gjithmonë kontrolloni datën e skadimit për blerjet. Mos harroni se data e skadimit nuk zbatohet për unpacked tashmë ushqim.
Mishit të lëndëve duhet të ruhen në një kuti plastike në shelfin e poshtme të frigoriferit të lëngshme që rrjedh prej saj nuk janë gjetur në ushqime të tjera.


Sa kohë ka ushqim?


Ushqimi, të cilat ishin të qarta e kristale akulli për shkak të ruajtje në frigorifer mund të merret pa frikë, pasi asnjë organizëm nuk është në gjendje të mbijetojnë dhe të shumëfishohen në temperatura nën zero. Për më tepër, vlera ushqyese të produkteve të tilla është pothuajse më keq, të gjithë grup i vitaminave dhe mineraleve mbetet e njëjtë. Por shije është e qartë vuan, kështu që unë kam për të bërë një zgjedhje në favor të sigurisë apo kënaqësi.
Për të qenë të sigurt për cilësinë e ushqimit, mund të konsultohen tabelën në vijim. Ajo listuara jetën shelfin e ushqimit në temperatura të ndryshme.


Raft
Produkt


Në frigorifer (5 ° C)


Në frigorifer (-18 ° C)
Mish i freskët:


Mish lope : Grirë


1 - 2 ditë


3 - 4 muaj
Biftek dhe fileto


3 - 5 ditë


6-12 muaj
Mish derri : Burgers


3 - 5 ditë


4 - 6 muaj
Mbushje


1 - 2 ditë


3 - 4 muaj
Fileto


3 - 5 ditë


4 - 6 muaj

Tymosur:


Proshutë


3 - 5 ditë


1 - 2 muaj
Frankfurter


1 - 2 ditë


1 - 2 muaj
Qentë e nxehtë


Në paketën 2 javë, i hapur 1 javeSallata të gatshme (Vezë, ton, etj)


3 - 5 ditë


Jo të ngrirë
Sauces


1 - 2 ditë


2 - 3 muaj
Supave dhe Stews


3 - 4 ditë


2 - 3 muaj
Peshku:


Lean (të tilla si cod, ngec, merluc)1 - 2 ditë


Deri në gjashtë muaj
Vaj (pozitë e lartë, salmon, salmon)


1 - 2 ditë


2 - 3 muaj
Chicken: Të gjithë


1 - 2 ditë


12 muaj
Pjesë


1 - 2 ditë


9 muaj
Rropulli


1 - 2 ditë


3 - 4 muaj
Produktet e qumështit:


Zviceran, Bruskova, djathë pasteurized


3 - 4 javë


Jo të ngrirë
Djathrave të butë


1 Jave


6 muaj
Qumësht5 ditë


1 muaj
Akullore, milkshakes

2 - 4 muaj
Gjalpë


1 - 3 muaj


6-9 muaj
Dhallë


7-14 ditë


3 muaj
Krem djathi


2 javë


4 muaj
Krem


3 - 5 ditë


4 muaj
Salcë kosi


7-21 ditë


*
Kos


7 - 10 ditë


*
Vezë: të freskëta në paketën


3 javë


*
Hardboiled1 Jave


*
Bardhë pasterizuar vezë


3 ditë (të hapur), 10 ditë (në paketë)


1 vit
Majonezë


2 muaj


Jo të ngrirë
Ushqimi blerë në gatim


1 - 2 ditë


*
Mbetjet e ushqimit të gatuar


3 - 4 ditë


2 - 3 muaj
Pica


3 - 4 ditë


1 - 2 muaj
Mbushjet gati


3 - 4 ditë


1 muaj
Brumë


Përdorni nga data e treguar në paketim2 muaj